Gündem Haberleri

  Erdoğan’dan bakanlara ikna raporu

  Hürriyet Haber
  06.04.2004 - 01:33 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu’nun dünkü toplantısında Annan Planı’yla ilgili hazırladığı bir ikna raporunu üyelere dağıttı. 7 sayfalık raporda Kıbrıs’ta kurulacak ortaklığın niteliğinden devlet yapısına, güvenlik ve garantörlükten ikamet sınırlamalarına kadar Türk kazanımları madde madde sıralanıyor.

  İKİ KESİMLİLİK

  Buna göre yeni kurulacak devlette bir taraf diğerinin üzerinde hakimiyet kuramayacak. Kurucu devletlerin kendi anayasası, bayrağı ve marşı olacak. Yeni Kıbrıs haritasında Kıbrıs Türk devletinin ismi yer alacak.

  İKAMET VE MÜLK

  5 yıl süreyle ikamete tam bir sınırlama getiriliyor. Kurucu devletlerden birinin nüfusunun en fazla 1/3’ü yabancı olacak. Rumlara bırakılacak toprakların devri 3.5 yılda tamamlanacak.

  MECLİS’TE EŞİTLİK

  Federal hükümet eşit sayıda üyeden oluşacak ve iki eş başkan görev yapacak. Kurulacak geçiş parlamentosunda da eşit sayıda üye bulunacak. Parlamento, ancak her iki meclisin ortak onayı ile karar alabilecek. Senatoda Türk temsilcileri daima Türk olacak. Türkçe, Rumca ile birlikte resmi dil sayılacak. Kamu görevlilerinin 1/3’ü Türk devletinden gelecek.

  GÜVENLİK VE GARANTİLER

  Kıbrıs’ın tümü ya da bir parçası başka bir ülke ile birleşemeyecek. Garanti ve ittifak anlaşmaları geçerli sayılacak. Ada’daki Türk askerinin sayısı 2011’e kadar 6 bine inecek. Bu sayı Türkiye’nin AB üyeliğine kadar 3 bin sınırında olurken, AB üyeliğinin gerçekleşmesinden sonra 650 seviyesine inecek. Yeni Kıbrıs devleti Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyecek. Türkiye’den giden 45 bin Türk vatandaşlık kazanacak. Yeni devletin kuruluş anlaşması BM Güvenlik Konseyi ve AB tarafından onaylanacak.

  TAAHHÜT ERDOĞAN’DAN

  Bakanlar Kurulu toplantısından sonra açıklama yapan hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, Birleşmiş Milletler’in (BM) Annan Planı’na ilişkin garantör ülkelerden istediği taahhüt için ‘Meclis’e gelmesine gerek yok. Hükümet adına bir arkadaşımızın imzalamasının da yeterli olacağı kanaatindeyiz’ dedi. Referandum öncesi Meclis’ten herhangi bir karar çıkartmalarının sözkonusu olmadığını belirten Çelik, BM’nin garantör ülkeler ve taraflardan istediği taahhüdün 5’li mektupla verileceğini söyledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı