Gündem Haberleri

  Erdoğan: Ben değiştim

  Hürriyet Haber
  08.01.2002 - 16:56 | Son Güncelleme:

  AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD`nin etkin gazetelerinden New York Times`a verdiği demeçte, "dünya değişti ve ben de artık başka bir insanım" dedi. Gazete, bugünkü sayısında, Türkiye`de laiklik ile aşırı dincilik arasındaki mücadeleyi konu alan uzun bir yazı yayınladı.

  Douglas Frantz imzasıyla yayınlanan yazıda, "1990`da İstanbul Belediye Başkanı seçilen Erdoğan`ın, Türk siyaset sahnesinde yükselen bir yıldızken, sözleri ve davranışları yüzünden görevden alınarak hapse mahkum olduğuna" dikkat çekildi.

  Gazetenin, "şimdi güçlü bir geri dönüş" yaptığını belirttiği Erdoğan, verdiği demeçte, eski söyleminden tamamıyla uzaklaşmış göründü ve "evvelce söylediği sözlerin yanlış yorumlandığını" savundu.  Erdoğan, "1995 yılında söylediklerinin savaş ilanı olmadığını, İslam dünyasının modernleşmesi yolunda çağrı yaptığını" öne sürdü.
     
  TALİBAN`I HİÇ BİR ZAMAN DESTEKLEMEDİK
     
  Demecinde Taliban`ı reddeden Erdoğan, "Biz Taliban yönetimini hiçbir zaman desteklemedik. Onlar kan ve ölümü temsil ediyorlar" dedi.

  İslam`ın hükümet içindeki rolüyle ilgili soruya ise Erdoğan, "İslamiyet demokrasi açısından bir engel değildir. Demokrasi, dindar olan ve olmayan tüm Türkleri kapsar" karşılığını verdi.     Haberde, Erdoğan`ın muhaliflerinin, "Erdoğan fikrini mi yoksa söylemini mi değiştirdi, henüz belli değil" eleştirisinde bulundukları da belirtildi.

  Gazete, "konuşmalarında hükümetin ekonomik başarısızlıklarını ve yolsuzlukları vurgulayan Erdoğan`ın elde ettiği popülaritenin, 2004 yılında yapılacak seçimlerden sonra başbakan olabileceği izlenimini verdiğini, ancak, değişmiş de olsa, İslamcı bir politikacının Türkiye`yi yönetmesinin, laik Türkler kadar Batılı müttefikleri ve ABD`yi de kaygılandırdığını" yazdı.

  Haberde, "NATO`nun tek Müslüman üyesi Türkiye`nin aynı zamanda İsrail`in müttefiki ve ABD`nin dostu olduğuna" dikkat çekildikten sonra, "ABD, Irak`a saldırdığı takdirde, Türkiye daha da hayati bir önem kazanacak. Ancak bu durumda, dinci ve batılı eğilimler arasındakigerginlik daha da artacak" yorumunda bulunuldu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı