GeriGündem Erdoğan: Baykal bu ülkede 1 numara olamamıştır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan: Baykal bu ülkede 1 numara olamamıştır

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, muhalefete çattı. CHP Genel Başkanı için “Baykal bu ülkede 1 numara olmamıştır, olamamıştır” diyen Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye de “Hamaset yapma, icraat yap. Bahçeli'yi, kan üzerinden siyaset yapmayı bırakmaya, istismar siyasetini terk etmeye davet ediyorum” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Antalya il kongresinde konuştu. Yerel seçim döneminde rakip siyasi partilere çalıştığı gerekçesiyle ihraç edilen AKP kurucusu ve Kepez eski Belediye Başkanı Erdal Öner'in adını taşıyan spor salonundaki kongreye gelişinde Erdoğan'a, ‘Antalya seninle gurur duyuyor’ sloganları atılıp tezahürat yapıldı.
Konuşmasına başlarken Antalya'ya 7 yıl boyunca hakkıyla hizmet etmenin gururunu taşıdıklyarını söyleyen Erdoğan, “Antalya'yı yokluk, mahrumiyet içinde devraldık. Antalya'yı bir dünya şehri haline getirmek için şahsım, arkadaşlarım ve belediye başmanlarımızla gece gündüz çalıştık. Şeçimlerde Antalya'nın iradesi ve tercihi saygıyla karşılıyoruz” dedi.
AKP'nin, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kaybetmesinin ardından 'Başbakan Erdoğan Antalya'ya küstü' yorumları yapıldığını hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi:
“Başbakan Antalya'ya küstü dediler. Başbakan artık Antalya'ya gelmez dediler. Antalya artık hizmet alamaz, yatırım göremez dediler. Bütün bu ifadeler anamuhalefetin aynaya bakarak kendini takdim etme şeklidir. Onlar kendilerini anlatıyor. Onlar hiçbir zaman hizmeti, hizmet edenleri, hizmetkar insanları alkışlamamış, tam aksine yaftalamışlardır. Anlayışları budur. Gelecek beş sene içinde göreceksiniz. Bizim Antalya aşkımız öyle gelip geçiçi bir aşk değil. Biz, CHP'ye hizmet etmiyoruz ki, Antalya'ya hizmet ediyoruz. Antalya'ya ilgimiz hafif bir rüzgarla savurulup gidecek kadar basit değil. 81 ile nasıl hizmet ediyorsak Antalya'ya da hizmet etmeye devam edeceğiz. Şehirlerimizi asla onlar gibi kale olarak görmedik, şehirlerimizi medeniyetin bir aynası olarak gördük.”

“BU ÜLKEDE BİR NUMARA OLAMAZSIN”

CHP lideri Deniz Baykal'ın 29 Mart seçimlerine mağlubiyeti kabul ederek, ikinci parti olmayı simndirerek çıktığını ileri süren Erdoğan, “Bir lider yarışa çıkarken 'mağlup olacağım' diye çıkar mı? Baykal bu ülkede 1 numara olmamıştır, olamamıştır” dedi.

Baykal'ın kendi muhasebesini yapmak yerine AKP oylarındaki düşüş üzerine siyaset yaptığını kaydeden Erdoğan, “Sayın Baykal biz sana muhasebe müdürlüğünü görevini vermedik ki. Biz kendi muhasebemizi yapıyoruz. Bizim bu konuda bir sıkıntımız yok. ‘29 Mart'ta hükümetin yarısı gitti, genel seçimlerde hepsi gidecek' diyorsun. Kabine değişikliği yaptık ya. ‘Gelecek seçimde tamamı gidecek' diye ham bir hayal içinde olduğunu gösteriyor. Biz kendi içimizde yenilenmeyi, tazelenmeyi gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

“YAMYAMLAR SKANDALINDAN TANIRIZ”

Erdoğan, CHP'nin baraj altında kaldığını, ikinci- üçüncü parti olduğunu, kısa koalisyonlar dışında iktidar yüzü görmediğini kaydederek, “Hangi revizyonu yaptınız, hangi reformu gerçekleştirdiniz, o koltuktan kalkmayı, yerinizi gençlere bırakmayı düşündünüz mü? Seçimlerde aldığınız başarısız sonuçlar sonrasında kendinize yakınlarınıza, çevrenize fatura kesmeyi düşündünüz mü?” diye sordu.

CHP'yi milletin İstanbul, Kocaeli ve Ankara'da belediye yönetimlerinden ve İSKİ skandalından tanıdığını söyleyen Erdoğan, “Biz sizi Çankaya'daki yamyamlar skandalından tanırız. Biz sizi işte Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 1 trilyonluk cezadan tanırız. Hazineden aldığınız parayı nerede harcadınız? Yolsuzluktan bahsediyorsun bu ne?” dedi.

“GENEL SEÇİM 2011'DE YAPILACAK”

Partisinin önümüzdeki hafta il kongrelerini tamamlayacağını, ardından büyük kongrenin yapılacağını söyleyen Erdoğan, erken seçimin sözkonusu olmadığını milletvekili genel seçimlerinin 2011 yılında yapılacağını, heyecan ve enerji depolamış olarak bu seçimleri gireceklerini söyledi.
İktidarda bulundukları 7 yıl boyunca önlerine engeller çıkarıldığını, provokasyonlarla hukuk zorlanarak üzerlerine gelindiğini ileri süren Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aramaza nifak tuhumları ekmek istediler. Ekonomik krizlere davetiyeler çıkararak, çetelerle, mafyayla, hukuk dışı odaklarla üzerine geldiler, başaramadılar. Çünkü bizim arkamızda millet var. Milletin desteği, gücü ve hayır duası var. Birileri çetelerin avukatlığına soyunmuş olabilir, birileri Türkiye'nin prangalarından, safralarından kurtulmasından rahatsızlık duyabilir, birileri Türkiye'nin temiz siyasate, temiz bir topluma kavuşmasından tedirgin olabilir. Bedeli ne olursa olsun Türkiye'yi ayak bağlarından kurtarma azmimiz devam edecek, kararlılıkla ilerleyeceğiz.”

TÜRKİYE ATILIM YAPACAK

Başbakan Erdoğan, Nabucco Projesi ile ililgili yarın Ankara'da imza atılacağını söylerken, Türkiye'nin gündem belirleyen ülke olduğunu söyledi. Erdoğan konuşmasının bu bölümünde MHP lideri Devlet Bahçeli'yi hedef alarak, “Biz göreve geldiğimizde Türkiye, Sayın Bahçeli, Sayın Baykal size ithaf olunur, dünyanın 26'ncı büyük ekonomisiydi, şimdi 17'nci büyük ekonomisi. Daha ne söyleyeyim? Bunlar size bir şey ifade etmiyor mu?” diye konuştu.

“BAHÇELİ, KAN ÜZERİNDEN SİYASET YAPMA”

Çin'de Uygur Türklerinin karşı karşıya olduğu durum hakkında da açıklamalarda bulunan Erdoğan, dünya lideri nezrinde konuyla ilgili girişimlerde bulunduğunu tekrarladı. Devlet Bahçeli'nin kendisinden Çin'e ‘One Munite’ demesini istediğini hatırlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hamaset yapma, icraat yap. Yap da alkmışlayalım. Bahçeli'yi, kan üzerinden siyaset yapmayı bırakmaya, istismar siyasetini terk etmeye davet ediyorum. Ak Partimin aklığını konuşacak kadar kendisini ak olmaya davet ediyorum. Eğer, deterjan bulmakta zorluk çekiyorsa istediği kadar göndedirim. Biz sana gereken deterjanı buluruz. Uygur Türkleri bizim akrabamız, kadeşimizdir.”

“RABİA KADER, 90'LI YILLARDA GELDİ”

Erdoğan, Dünya Uygur Kongresi lideri Rabia Kader'in 2006 yılında Türkiye'ye giriş yaptığı ve Yalova'daki bir konuşması nedeniyle vize verilmediği haberlerinin gerçek olmadığını, Rabia Kader'in en son 1990'lı yıllarda Türkiye'ye giriş yaptığını ileri sürdü.

Başbakan Erdoğan konuşmasının sonunda salonda bulunan gençlerden üniversite sınavlarını kazananların ellerini kaldırmasını istedi ve “ÖSS neticelerinde mutlu olanların mutluluğunu yaşıyorum. Ama giremeyenler üzüntülü olmasın” dedi.

CHP'Lİ BAŞKAN NEDEN KARŞILAMADI

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın, havaalanında Başbakan Erdoğan'ı karşılama törenine katılmadı. Antalya'da bulunduğu halde karşılamaya gelmeyen Başkan Akaydın, DHA muhabirinin bu konudaki sorusuna şu yanıtı verdi:
“Nisan ayında kendisi Antalya'ya tatile geldiğinde, Başbakanlık'tan iki kez randevu istedim. Kendisine ‘Kentimize hoşgeldiniz demek istiyorum' dedim. Bana randevu vermedi. Dönmedi bana. Demek ki benimle görüşmek istemiyor. Bana ne zaman randevu verirse, kendisini karşılamaya o zaman giderim. Bana randevu vermediği için karşılamaya gitmedim. Şu an Antalya'dayım.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle