Gündem Haberleri

  Erdoğan ‘Atina’ya cami için aracı ol’ demiş

  Yorgo KIRBAKİ
  25.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Ağustos 2009’da Büyükada’daki Yetimhane’yi ziyaretinde Fener Rum Patriği Bartholomeos ile konuştukları WikiLeaks arşivlerinden Yunan medyasına sızdı.

  WikiLeaks arşivlerini yayınlayan Ta Nea Gazetesi’ne göre, İstanbul’daki ABD Başkosolosluğu’ndan Washington’a çekilen telgrafta, Erdoğan, Yetimhane bahçesinde dolaşırken Bartholomeos’dan, dönemin Yunan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanis’e Atina’da cami açılması ve müftü seçimi dahil Batı Trakya Türk Azınlığı’na daha fazla haklar tanınmasını söylemesini istedi. Bartholomeos, Büyükada’nın hemen karşısında bulunan Heybeliada’daki Ruhban Okulu’nu gösterdiğinde ise “Okulun tekrar açılması meselesini yılsonuna kadar çözebileceğini” söyledi. 15 dakika süren baş başa görüşmeden çıktığında Bartholomeos, patrikhane yetkililerine “daha iyimser olduğu” söyledi.

  Türk vatandaşıyım

  Büyükada randevusundan 6 ay önce 20 Şubat 2009’da, Bartholomeos, ABD Başkanı Barack Obama’nın yakın çalışma arkadaşlarından İllinois senatörü Richard Durbin ile görüştü. Durbin, Patrikhane ve Batı Trakya konularında Türklerin ve Yunanlıların bir masaya oturmasını önerdi. ABD’li senatör, bir adım daha ilerleyerek Bartholomeos’dan Türk Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Haydar Berk ile masaya oturacak bir Yunanlı yetkilinin adını vermesini istedi. Bartholemos, Türk hükümetinin Patrikhane konularını sadece Patrikhane yetkilileriyle görüşmesi gerektiğini belirterek “Kendisinin Türk vatandaşı olduğunu vurguladı ve Patrikahane meselelerinin komşu ülkelerde ne olup bittiğinden bağımsız olarak halledilmesi gerektiğine inandığını” kaydetti.

  Patrikhane kalmalı

  WikiLeaks arşivlerine göre Bartholomeos “Patrikhane eğer İstanbul’dan giderse, Rus kilisesi Ortodoks dünyasının liderliğini üstelenecek. Patrikhane’nin hem Ankara tarafından küçük düşürülmemesine hem de Rusların ihtiraslarına karşı korunması gerekir” dedi. Durbin, Bartholomeos’dan bir gün önce Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile bir araya geldi. Çiçek, Heybeliada Ruhban Okulu açılması meselesinin siyasi değil, hukuki bir konu olduğunu belirtti. Çiçek, ilahiyat okulları yasasından bahsetti ve “Meselenin Türkiye’nin bir Pakistan olmayacak şekilde halledilmesi gerektiğini” vurguladı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı