Gündem Haberleri

  Erdoğan: Aileyi huzursuz etmeyin

  A.A.
  26.01.2006 - 11:43 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, danışmanı Cüneyd Zapsu'nun eşinin başı açık camide karma namaz kılması konusunda, "aileyi huzursuz etmeyin" dedi.

  Erdoğan Davos Ekonomik Forumu'na katılmak üzere İsviçre'ye hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda basın toplantısı yaptı. Davos'taki emasları hakkında bilgi veren Erdoğan, daha sonra soruları yanıtladı.

   

  Erdoğan, medyada, danışmanı Cüneyd Zapsu'nun eşinin başı açık bir şekilde camide karma namaz kılması yönündeki  bir soruya, "laik cumhuriyette dini konuları Diyanet'e sorsunlar. Diyanet, Diyanet'ten sorumlu Devlet Bakanı ve İstanbul Müftülüğü bu konuda gerekli açıklamayı yaptı" diye karşılık verdi. Başbakan Erdoğan, “Ama Diyanet'in yaptığı açıklamaya değil de sokaktan geçenlere bunun sorarsanız o zaman tabii ki gazetelerin manşetlerinden bu düşmez, çünkü gazetelerde sağ olsun, bol bol yorum yapanlar var, bu işi de çok seviyorlar” dedi.

    

  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıklamalarına inanılmasını isteyen Erdoğan, halkın da Diyanet'in açıklamalarına göre hareket etmesi gerektiğini, en sağlıklı yolun bu olduğunu ifade etti.

    

  "AİLEYİ HUZURSUZ ETMEYİN"

    

  Erdoğan, şunları kaydetti:

    

  “Bazılarının, adeta kendileri için kalkıp partimizdeki benim danışmanım olan arkadaşımın eşiyle ilgili olayı alıp bunu AK Parti'ye mal etme gayretleri içine giriyorlar. Bu da çok yanlış bir şey. Bu bir ailenin kendi hukukun adeta zedeleme yoludur, çok çirkindir. Zaman zaman medya bunların içine de giriyor. Bunları kabullenmek asla mümkün değildir. Bakın medya sebebiyle yıkılan yuvalar var. Böyle şeylere asla vesile olmamak gerekir. Bu tür alanların içine girmemek gerekir. İşlerine baksınlar, ülkenin çok tartışılacak meseleleri var. Bunlar varken siyasi partiye fatura kesmek veya bir aileyi kendi içinde huzursuz etmek gibi yollar sağlıklı olmasa gerekir. Dileriz ki bizler, bu yanlışları görerek çok daha doğru adımlar atarız.”

   

  DAVOS TEMASLARI

   

  Başbakan Erdoğan, Davos'ta, BM Genel Sekreteri Kofi Annan, bazı devlet başkanları, bakanlar ve önemli şirketlerin temsilcileri ile ikili temaslarda bulunacağının bildirdi. Davos toplantıların ilk yıllarda sadece Batı Avrupa'yı kapsarken, sonraki yıllarda tüm dünya iş çevrelerinin katıldığı, küresel boyuttaki ekonomik konuların yanında siyasi, teknolojik ve çevreyle ilgili meselelerin ele alındığı bir platform haline geldiğini anlatan Erdoğan, pek çok lider ile Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), Dünya Bankası gibi önemli uluslararası örgütlerin üst düzey temsilcilerinin de platforma katıldığına işaret etti.

  Bu yıl Davos'ta, “Yeni Mukayeseli Üstünlükler” temalı toplantının açılış konuşmasını yapacağını dile getiren Başbakan Erdoğan, toplantıda, küresel ekonomik istikrarın sağlanması, ekonomik büyüme ve refahın gerçekleştirilmesi için oluşturulacak yeni karşılaştırmalı üstünlüklerin neler olabileceğinin tartışılacağını ifade etti. Erdoğan, toplantıda, verimlilik ve rekabet politikaları, nitelikli işgücü istihdamı, enerji, ulaşım ve eğitim altyapısının önemi, bilgi ve teknolojiye ulaşım, küresel ve bölgesel dengelerin sağlanması üzerinde de durulacağını anlattı.

  “TOPLANTIYA DAVET EDİLMEMİZ TÜRKİYE'NİN ÖNEMİ VE YERİ AÇISINDAN ÖNEMLİ"

  “Dünya Ekonomik Forumu'nun yıllık toplantısına davet edilmemiz, Türkiye'nin dünya ekonomisindeki yeri ve önemi açısından, özellikle farklı bir yer ifade etmektedir” diyen Başbakan Erdoğan, bu nedenle, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da daveti memnuniyetle kabul ettiklerini söyledi.

  Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan'ın daha önce Davos'a giderek programlara katıldığını, ikili görüşmeler ve konuşmalar yaptığını ifade eden Erdoğan, Davos'ta bazı ülke liderleri ve AB temsilcileriyle ikili temaslarda da bulunma fırsatı yakalayacağını kaydetti. Erdoğan, “Bu ziyaretin, ülkemizin önündeki özellikle bazı aşılması gereken engeller, öncelikler, geliştirdiğimiz politikalar, bunların dünyaya anlatılabilmesi için iyi bir fırsat olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

  Toplantıya, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve birçok ülkenin bakanları ile dünyanın en güçlü firmalarının yönetim kurulu başkanlarının da katılacağına dikkati çeken Erdoğan, toplantının, çok taraflı diyaloglar açısından ciddi fırsatlar oluşturduğunu belirtti.

  Erdoğan, gerçekleştirecekleri görüşmelerin, uluslararası işbirliği ve dünya ekonomisinin istikrarına önemli katkılar sağlamasını diledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı