Gündem Haberleri

  Erdoğan: ABD, PKK terörünü görmezden geliyor

  Hürriyet Haber
  01.02.2005 - 09:27 | Son Güncelleme:

  Erdoğan, ABD'nin PKK'yı görmezden geldiğini söyledi. Başbakan, "PKK'ya karşı ABD'nin yardımı olmaksızın önlem alıyoruz'' dedi.

  Dünya Ekonomik Forumu'na katılmak üzere İsviçre'nin Davos kentinde bulunduğu sırada ABD'de ekonomi ve iş çevrelerine hitap eden Wall Street Journal gazetesine demeç veren Erdoğan, ABD Başkanı George Bush'a serzenişte bulundu.

  Erdoğan, birçok kez şahsen girişimde bulunmasına rağmen, ABD'nin Türkiye'yi tehdit eden Kürt terörizmi ve etnik ayrılıkçılığa karşı harekete geçmemesinden şikayet etti.

  Başbakan Erdoğan, Irak'ta yapılan seçimleri 'önemli bir adım' olarak niteledi.

  Başbakan demeçte, 'Irak seçimlerinin güvenlik endişeleri ve Sünnilerin boykotu yüzünden seçimlere katılımın etnik açıdan dengesiz olmasından dolayı sağlıklı sonuç doğuramayacağına' dair endişelerini de dile getirdi.

  IRAK İKTİDARINA TAVSİYELER

  Irak'ta yeni seçilecek liderlere etnik bölünmüşlüğü azaltacak bir hükümet kurma ve anayasa hazırlamayı tavsiye eden Erdoğan, bu liderlerin bir ya da iki yıl sonra daha katılımcı bir seçim planını hemen ilan etmelerini önerdi.

  Gazete, Başbakan Erdoğan'ın Başkan Bush'a defalarca PKK terörüyle ilgili endişelerini aktardığını ve Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile de bu sorunu görüştüklerini söylediğini kaydetti.

  "BİZ ÖNLEMLERİMİZİ ALIYORUZ"

  ''Türkiye'nin bu ay içinde Kürt göçü ve Kürt ayrılıkçı terörizmi konusunda ABD ve Irak ile üçlü istişareler yapmaya başladığını'' söyleyen Başbakan Erdoğan, gazeteye ''ABD'nin yardımı olmaksızın biz kendi önlemlerimizi alıyoruz'' dedi, ancak bu konuda ayrıntı vermedi.

  "KERKÜK'ÜN NÜFUS YAPISI DEĞİŞİTİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR"

  Bölgedeki siyasi grupların Kerkük'e yeni Kürt nüfus yerleştirerek şehrin nüfus yapısını değiştirmeye çalıştığını da söyleyen Erdoğan, ''kitle göçü yaşanırken birileri başka yöne bakıyor. Bu durum gelecekte büyük problemlere yol açacaktır'' diye konuştu.

  Gazeteye konuşan üst düzey bir Amerikalı yetkili ise, Başbakan Erdoğan'ın ABD'nin PKK terörizmi konusuna yeterince dikkatini vermediği eleştirilerine cevap vererek, ''biz Türklerin endişelerini anlıyoruz ve açıkça Türklere ve herkese Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması ve saygı duyulması gerektiğini söylüyoruz'' dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı