Gündem Haberleri

  Erdoğan: AB üyeliği kültür çatışmasını önler

  PARİS (A.A)
  12.10.2005 - 15:01 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”Türkiye'nin AB'ye girme isteğinin en önemli nedeninin, dünyada kültür çatışmasını önlemek olduğunu” söyledi.

  Erdoğan, Le Monde gazetesinde yayımlanan demecinde, “medeniyetler ittifakı olmadan AB'nin dünya gücü olamayacağını” belirtti.

    

  Dünyanın medeniyetler ittifakı oluşturması gerektiğini ifade eden Erdoğan, bunun gerçekleştirilmesi için AB'nin fırsat olduğunu kaydetti. Erdoğan, Türkiye'nin üyeliğiyle AB'nin dünyadaki 1.5 Müslüman'ın da desteğini alacağını söyledi.

    

  “Türkiye AB üyesi olmadığı takdirde köktendinciliğe kayar mı?” sorusuna “Hayır” yanıtı veren Başbakan Erdoğan, şöyle dedi:

    

  “Biz bunu aştık. Türkiye'de köktendinciliğe karşı güçlü bir sistem kurduk. Unutmayalım ki köktendinciler bütün dinlerde ve ülkelerde var. Ancak bunlar azınlıktalar. AB süreci ilerlemediği taktirde, Kopenhag kriterlerine Ankara kriterleri diyeceğiz ve aynı yola devam edeceğiz. Amacımız, vatandaşlarımızın insan hakları, demokrasi ve yaşam seviyesi konusunda koşullarını iyileştirmek.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı