Gündem Haberleri

  Erdoğan’a tepki gösterdi ama…

  Hürriyet Haber
  11.09.2013 - 17:33 | Son Güncelleme:

  Mısır Ticaret ve Endüstri Bakanı Mounir Fakhry Abdel Nour Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Mısır’da ordunun yönetime el koymasına destek veren El Ezher Şeyhi Ahmed El Tayyip'i eleştirmesine tepki gösterdi ancak mevcut gerginliğin ekonomik ilişkilere yansımayacağını söyledi.

  Mısırlı Bakan Abdel Nour, Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu ve İstanbul Milletvekili Osman Korutürk'ten oluşan CHP heyetiyle görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, Türk hükümeti ile yaşanan gerginliğe rağmen, bu durumun iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere yansıtılmayacağını" söyledi. Mısır Ticaret ve Endüstri Bakanı, " Siyaset siyasettir, ekonomi ise ekonomi. Bu ikisi birbirine karıştırılmamalı. Biz de karıştırmamaya kararlıyız" dedi.

  Abdel Nour, Başbakan Erdoğan'ın Mısır konusundaki açıklamalarının, 'iç işlerine karışmak olduğunu' öne sürerek, "Başbakan Erdoğan'ın Büyük İmam'a (El Ezher Şeyhi) yönelik sözleri kabul edilemez. Türkiye Başbakanı, Büyük İmam'dan ve ona yönelik açıklamaları için tüm Mısır halkından özür dilemeli" diye konuştu.

  "ATATÜRK'E HAYRANIM"
  Mısırlı Bakan ayrıca, "Atatürk'ün büyük bir hayranı" olduğunu belirterek, " Ancak ne yazık ki hükümetiniz bizi büyük hayal kırıklığına uğrattı" dedi.

  Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarının ardından Mısır halkından Mısır hükümetine Türk mallarının ülkeye girmesine yönelik önlemler alınması için büyük baskı geldiğini vurgulayan Mısırlı Bakan, "Biz Türkiye'de şu anda iş başında olan hükümetle Türkiye devleti ve halkını birbirinden ayırıyoruz. Ama Mısır halkı ayıramıyor. Bu nedenle üzerimizde Türk mallarına karşı önlem alınması için büyük baskı var. Ancak baskıya rağmen, size güvence veriyorum; Türkiye'den gelen yatırım ve ticarete, Türk işadamlarına kapımız açık" dedi.

  LOĞOĞLU: EKONOMİK İLİŞKİLER DEVAM ETMELİ

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Loğoğlu da hükümetler arasında yaşanan gerginliğin iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere yansımaması gerektiğini belirterek, "İşadamları şu ya da bu partiyi temsil etmiyorlar. Türkiye halkını temsil ediyorlar" dedi.

  Mısır'da iş yapan 480 Türk şirketinin bulunduğunu hatırlatan Loğoğlu, ”Ancak bu şirketler son dönemde sorunlar yaşamaya başladılar" dedi.

  Mısır'a gelmeden iş yapan Türk şirketleriyle temas ettiklerini anlatan Loğoğlu, bu şirketlerin kendilerine dört ana konuda sorun yaşadıklarını ilettiklerini anlattı ve bunları şöyle sıraladı: "Malların Mısır limanlarında gemilerden indirilmesinde yaşanan sorunlar, Türk mallarının Mısır'a girmesinde yaşanan sıkıntılar, gümrüklerde işlemlerin yavaşlığından yaşanan sorunlar, bankacılık sorunları."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı