Gündem Haberleri

  Erdoğan’a hakaret davası açıldı

  Recep DEMİRCİ / DHA
  06.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Saldıray Berk hakkında 2.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

  Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi’nin Orgeneral Berk’in yargılanması yolundaki kararını içeren dosya, 30 Aralık’ta Erzincan Kema-liye’ye ulaştı. Aynı gün Cumhuriyet Savcısı Ramazan Temel, Berk hakkında “Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret” ve “Alenen hakaret” suçlarından 1 yıl 4 ay ile 2 yıl 6 ay arasında değişen hapis istemiyle hazırladığı iddianameyi Kemaliye Sulh Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Mahkeme de aynı gün iddianameyi kabul etti. Mahkeme, Orgeneral Berk’in ne zaman yargılanacağını önümüzdeki günlerde belirleyecek.
  Berk hakkındaki iddia neydi?
  Erzincan Ergenekon davasında yargılanan Berk, Üçüncü Ordu Komutanı olduğu dönemde 20 Mayıs 2008’de, PKK’lılar tarafından 1993’te 33 kişinin öldürüldüğü Kemaliye’nin Başbağlar Köyü’nde vatandaşlarla sohbet etmişti. İddiaya göre Berk burada bir vatandaşa, “Başbakanın memleketi sattığını da biliyor musunuz?” dedi. İddianın internet sitelerinde yayınlanması üzerine Başbakan Erdoğan’ın avukatı Fatih Şahin, Berk hakkında suç duyurusunda bulundu. Berk konuyla ilgili, “İddialarda yer alan konuşmalar olmamıştır. Bazı köylüler yollarının yapılmadığından dert yandı. Ben de onlara iyi seçilmiş yöneticilerin herşeyin üstesinden gelebileceğini söyledim. Şahsıma zarar verilmek istenmektedir” demişti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı