GeriGündem Erdiller tonla çikolata tüketmiş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdiller tonla çikolata tüketmiş

Hazine’yi zarara uğratmak suçlamasıyla yargılanan eski Deniz Kuvvetleri Komutanı İlhami Erdil’in harcamaları arasında 1.5 ton çikolata, binlerce kutu kola ve 60 bin paket sigara var.
 Amiralin davasında şok itiraflar / ARŞİV

Erdil’in harcamalarını denetleyen Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Teftiş Heyetleri Başkanı Bilgütay Varımlı, "İnsanların tüketemeyeceği çok fazla harcama vardı. 1.5 ton çikolata, 25 bin kutu kola alındığı raporlarda yer alıyordu" dedi.

Varımlı, "Yolsuzlukla mücadele cesaret istiyor" diye yakınırken, denetleme döneminde önceki Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun bile olaya ilk başlarda "muktedir olamadığını" anlattı.

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil’in harcamaları nedeniyle Erdil’e bağlı Soruşturma Komisyonu başkan ve üyelerinin yargılanmasına, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde devam edildi. Davanın bu duruşmasına, Dönemin Soruşturma Komisyonu Başkanı Üsteğmen Metin Kalender’le Soruşturma Komisyonu Üyeleri Recep Doğan, Hasan Can, Uğur Tunçdemir ve Asım Güneş katıldı. Tanju Ünal’ın başkanlık yaptığı davanın bu duruşmasında, tanıklar dinlendi.

EMEKLİ ALBAY’DAN ÜRKÜTÜCÜ İTİRAFLAR

Emekli Özel Kuvvetler Komutanlığı emrinde görevli Deniz Kıdemli Piyade Albay Bergütay Varımlı, tanık olarak dinlendi. İlhami Erdil’in görevli olduğu süreyi de kapsayan 1997-2002 yılları arasında Teftiş Heyetleri Başkanlığı yapan Bergütay Varımlı, İlhami Erdil’in görevli olduğu 1999-2001 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Komutanlık Katı’na ilişkin harcamalara yönelik rapor hazırlamıştı.

ÇOK FAZLA ÖZEL ALIM GERÇEKLEŞMİŞ

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın harcamalarına yönelik gelen ihbarlar üzerine, iki müfettiş görevlendirdiğini anlatan Varımlı, 1999, 2000 ve 2001 yıllarına ait Satın Alma Komisyonu raporlarını arşivden çıkararak, incelemelerde bulunduğunu anlattı.

KAŞE İMZA KAĞIDI DOSYADAN ÇIKTI

Soruşturma Komisyonu üyeleri, çarşı pazar araştırması yapmadan, firma isim ve kaşelerini taklit ederek, sahte teklif mektupları hazırlamakla suçlanıyordu. Varımlı da ifadesinde, dosyaların arasında, Soruşturma Komisyonu tarafından, kaşe ve imza örneklerinin bulunduğu bir belgenin unutulmuş olduğunu söyledi. Bu belgeyi dosyanın içinde bulduğunu bildiren Varımlı, evrağın birinci sayfasında 20 firmanın kaşe örneklerinin bulunduğunu kaydetti. Varımlı, bu kaşelerin hepsinin aynı matbaa tarafından hazırlandığını söyledi. Varımlı, evrağın diğer yüzünde ise aynı kişi tarafından atılmış bulunan firma sahiplerinin imzalarının olduğunu bildirdi.

1.5 TON ÇİKOLATA

15 gün boyunca tüm evrakları incelediğini bildiren Varımlı, çok yüksek boyutlarda özel alımlara rastladığını kaydetti. Varımlı’nın verdiği bilgilere göre, Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı İlhami Erdil, eşi Füsun Erdil ve kızı Deniz Erdil’in harcamaları arasında arasında 1.5 ton çikolata, 60 bin paket sigara, 25 bin kutu kola yer aldı. Varımlı, harcamaların boyutunu, "Bir insan 3 yılda kaç bardak tüketebilir. Harcama kalemlerinde Erdil’lerin kişi başına yılda bine yakın bardak ürettiği yer alıyordu" sözleriyle anlattı. Varımlı, harcamaların bir çoğunun olmayan adreslerde yapıldığını belirtirken, "Mesela bir harcama yerine ’Kasımpaşa Özel Eğitim Merkezi’ yazılmış. Ancak böyle bir adres bulunmuyor" diye konuştu.

"SADECE HİLMİ ÖZKÖK YANIMDAYDI"

Mahkeme heyetine açıklamalarda bulunan Albay Bilgütay Varımlı, denetim sırasında kimsenin yanında yer almadığını belirterek, "Yolsuzlukla mücadele cesaret isteyen bir davranış tarzıdır. Bu işlemleri ortaya çıkarırken, çok mücadele verdim. Olay büyüdükçe beraber yola çıktığımız hiçkimseyi yanımda göremedim. Yalnızca şu anki Genelkurmay Başkanı (Hilmi Özkök) yanımdaydı. Özkök, başlangıcından bugüne kadar desteğini esirgemedi. Önceki Genelkurmay Başkanımız (Hüseyin Kıvrıkoğlu) bile başta bu olaya muktedir kalamadı" şeklinde konuştu.

"İFADE VERMEYE KORKUYORLAR"

Mahkeme Başkanı Tanju Ünal’ın müfettişlerin adlarını sorması üzerine, bu adları vermekte çekinen Varımlı, "İnsanlar buraya gelip ifade vermeye korkuyor" diye konuştu. Mahkemede okunan Hazırlık İfadesinde de Varımlı, kendisinin ve ailesinin tehdit altında olduğunu söyledi.

"SAYFALARI ŞİFRELEDİM"

Varımlı, "yolsuzlukların üzerine kimse gitmiyor" diye şikayet ederken, hazırladığı raporu daha sonra şifrelediğini kaydetti. Varımlı, kendisine göre bazı şifreler hazırladıktan sonra raporu Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliği’ne ilettiğini belirterek, "Adaletin de bazı yerlere gitmesinden endişe duydum" dedi.

ÖNCE ZANLI SONRA TANIK

Hazırlık soruşturması kapsamında zanlı olan, ancak daha sonra hakkında takipsizlik kararı verilen  Karargah Destek Kıtaları Komutanı Albay Haluk Özcan da verdiği ifadede, Soruşturma Komisyonu’nun faaliyetlerini evrak üzerinden denetlediğini belirtti. Bin 400 personelin kendisine bağlı çalıştığını ve denetlemenin ayrıntılı yapılamadığını ifade eden Özcan, "Evrak üzerinden şekli inceleme yapıyordum, daha sonra onaylıyordum" diye konuştu.

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı İlhami Erdil, fazla harcama yaparak Hazine’yi zarara uğrattığı gerekçesiyle yargılandığı davada eşi Füsun Erdil için "Eşim az yiyen bir insandı" diye savunma yapmıştı.

Hakim Tanju Ünal, tanık ifadelerinin alınmasının ardından, davayı erteledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle