GeriGündem Erdil Ailesi’ne yılda 1.5 ton çikolata, 60 bin paket sigara
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdil Ailesi’ne yılda 1.5 ton çikolata, 60 bin paket sigara

Devleti zarara uğratmakla suçlanan eski Deniz Kuvvetleri Komutanı İlhami Erdil’in harcamalarında, tonla çikolata, binlerce sigara çıktı.

Devleti zarara uğratmakla suçlanan eski Deniz Kuvvetleri Komutanı İlhami Erdil’in harcamalarında, tonla çikolata, binlerce sigara ve kola çıktı. Savunma Bakanlığı Teftiş Heyetleri Başkanı Albay Bilgütay Varımlı dün mahkemede, ‘İnsanların tüketemeyeceği harcama vardı. 1.5 ton çikolata, 60 bin sigara, 25 bin kutu kola alınmıştı’ dedi.

DENİZ Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi’ndeki davada tanıklık yapan dönemin Teftiş Heyetleri Başkanı kıdemli Piyade Albay Ali Belgütay Varımlı, 15 gün boyunca tüm evrakı incelediğini ve ‘1.5 ton çikolata, 25 bin kutu kola, 1000 bardak, 60 bin paket gibi sigara’ gibi tüketilemeyecek kadar büyük miktarda alımlar yapıldığını belirlediklerini anlattı. Varımlı, harcamaların boyutunu, ‘Bir insan 3 yılda kaç bardak tüketebilir. Harcama kalemlerinde Erdil’lerin kişi başına yılda bine yakın bardak ürettiği yer alıyordu’ dedi. Varımlı, harcamaların bir çoğunun olmayan adreslerde yapıldığını belirtirken, ‘Örneğin bir harcama yerine ‘Kasımpaşa Özel Eğitim Merkezi’ yazılmış. Ancak böyle bir adres bulunmuyor’ dedi.

ÖZEL ŞİFRE İLE TESLİM:

Deniz Kuvvetleri eski Komutanı İlhami Erdil, eşi Füsun Erdil ve kızları Deniz Erdil’in, Konut’taki fazla harcamalar nedeniyle yargılaması Genelkurmay Askeri Mahkemesi’nde sürerken, ‘Çarşı pazar araştırması yapmadan malzeme alımı yapıp, sahte teklif mektupları hazırladıkları’ iddiasıyla dönemin Satınalma Komisyonu başkanı ve üyeleri ile bazı siviller hakkındaki 16 sanıklı davaya dün Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde devam edildi. Tanju Ünal’ın başkanlık yaptığı davanın bu duruşmasında dün üç tanık dinlendi. Tanıklardan biri olan ve Oramiral Erdil’in görevli olduğu süreyi de kapsayan 1997-2002 yılları arasında Teftiş Heyetleri Başkanlığı yapan Varımlı, fazla harcama yapıldığına ilişkin ihbar ve duyumlar üzerine iki müfettiş görevlendirdiğini anlattı. Varımlı, 1999, 2000 ve 2001 yıllarına ait Satın Alma Komisyonu raporlarını arşivden çıkararak, incelemelerde bulunduğunu belirtti. Varımlı, ‘Bazen adaletin bile yetersiz kaldığı düşüncesiyle’ dava dosyasına giren tüm evrakları ‘özel bir şifre’ ile dönemin Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Erdal Şener’e teslim ettiğini açıkladı.

HARP OKULU TORPİLİ:

Varımlı, Erdil’in eşi Füsun Erdil’in aldığı kristal vazoya ilişkin inceleme yaptığını da anlattı. Varımlı, bir çok züccaciye eşyasının ‘Birsan Billuriye’ adlı bir şirket tarafından alındığının tespit edildiğini belirterek, faturaları müfettiş aracılığıyla teyit edilmek üzere şirketin sahibi Yılmaz Çelik’e gönderdiğini anlattı. Varımlı, bunun üzerine Çelik’in kendisiyle görüşmeye makamına geldiğini belirtti. Varımlı, bu görüşmede Çelik’e ‘Niçin bu memleketin parasının, yetim hakkının yenmesine aracılık ediyorsunuz’ diye sorduğunu, Çelik’in de ‘Efendim, bunlar büyük işler, büyük adamlar ben birşey yapamam’ diye yanıt verdiğini söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle