Gündem Haberleri

  Erciyes'te orman yangını

  (a.a.)
  15.08.2006 - 21:51 | Son Güncelleme:

  Erciyes Dağı'nın Develi İlçesi yamaçlarındaki ormanlık alana yıldırım düşmesi sonucu yangın çıktı. Arazinin koşulları nedeniyle yangına müdahalede güçlük yaşandığı bildirildi.

  Develi Belediye Başkanı Recep Özkan, akşam saatlerinde Aksu bölgesinde Yargıtay Hatıra Ormanının da bulunduğu Adacatepe ormanlık alanına yıldırım düştüğünü ve yangın çıktığını söyledi.

  Arazi koşulları nedeniyle itfaiye araçları ile iş makinalarının bölgeye ulaşamadığını belirten Özkan, söndürme çalışmalarını helikopter ve uçak ile havadan yapmak konusunda girişimlerde bulunduklarını ancak, yetkililerden henüz bir yanıt alamadıklarını bildirdi.

  Erciyes Dağının çam ağaçları ile kaplı tek ormanlık bölgesinde çıkan yangını kazma ve kürek kullanarak kendi olanaklarıyla söndürmeye çalıştıklarını ifade eden Özkan, Kayseri Valisi Osman Güneş ve AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız ile görüştüklerini, yangın söndürme uçağı temini konusundaki çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

  Kayseri Milletvekili Taner Yıldız da AA muhabirine yaptığı açıklamada yangının yüksek bir tepede çıkması nedeniyle itfaiye araçları ile iş makinalarının bölgeye ulaşamadığını söyledi.

  Yıldız, çevre il ve ilçelerden ekip ve iş makinası sevkinin başlayacağını belirterek, “Adana Orman Bölge Müdürlüğü ile yangın söndürme uçağı gönderilmesi konusunda görüşmelerimiz oldu. Gece helikopter ve yangın söndürme uçağının görev yapamayacağını bildirdiler. Pozantı ve Niğde'deki yangın söndürme ekipleriyle araç ve iş makinaları Erciyes'e sevk edilecek” diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı