Gündem Haberleri

  Erciyes Kayak Merkezi'nde güvenlik önlemleri

  A.A
  17.01.2011 - 16:01 | Son Güncelleme:

  Kayseri'nin Melikgazi ilçesi sınırlarında bulunan Erciyes Kayak Merkezi'ndeki kayak pistlerinde yürüyüş yapmak, kar motosikleti ile gezmek, kızakla kaymak yasaklandı.

  Melikgazi Kaymakamlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, kayak ve snowboard alanı olarak tespit edilen bölgede, sporcularla çarpışmaları önlemek amacıyla
  yaya olarak gezinti yapmak, kar motosikleti ile dolaşmak ve kızakla kaymak yasaklandı.

  Yaya olarak gezinti yapmak isteyenler kayak pistine girmeden Zümrüt Kafeterya'ya ait telesiyej direklerinin bulunduğu güzergahı, kar motosikleti ile gezinti yapmak isteyenler Erciyes Dağı'nın güneyindeki Kabak Tepe istikametini, kızakla kaymak isteyenler ise Zümrüt Kafeterya'nın güneyi, belediye tesislerinin arkasındaki alan ile Hisarcık kayak pistinin kuzeyindeki alanı kullanabilecekler.

  Kaymakamlık, sis, tipi gibi kötü hava şartlarında kaybolma, yaralanma ve mahsur kalma gibi olayların önlenmesi amacıyla jandarmaya kayak pistlerinde faaliyetlerin geçici süreyle durdurulması için yetki de verdi.

  Alınan kararlar çerçevesinde kayak merkezinde görev yapan kayak öğretmeni sayısının yetersiz kalması üzerine antrenör belgesi olanların da ders vermesi uygun görüldü.

  Belediyenin belirlediği alanlar dışında piknik yapmak, kayak ve kızak pistlerine arazi tipi araçlar ve ATV motosikletlerle girmek, jandarmanın izni olmadan kamp ve tırmanış yapmak da yasaklandı.

  Kamp ve tırmanış yapacakların, faaliyetlerine başlamadan önce gerekli belge, araç ve malzemelerle birlikte Erciyes Jandarma Karakoluna başvurarak izin alması gerekiyor.

  Açıklamada, alınan kararların ve yapılan düzenlemelerin Erciyes Dağı Kış Sporları Merkezine tatil ve spor amaçlı gelen yerli ve yabancı turistlerin can güvenliğini sağlamak için olduğu belirtilerek, yasaklara uymayanlara 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesine göre 154 lira idari para cezası verileceği kaydedildi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı