Gündem Haberleri

  Erbakan'la ilgili yasa teklifi komisyonda görüşülecek

  ANKARA (A.A)
  27.01.2006 - 11:44 | Son Güncelleme:

  Kapatılan RP'nin son genel başkanı ve eski başbakan Necmettin Erbakan'ın cezasını evinde çekmesine olanak sağlayan yasa teklifi, 1 Şubat Çarşamba günü, TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşülecek.

  AKP Grup Başkanvekili ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hayati Yazıcı ile Ankara Milletvekili Haluk İpek'in imzasını taşıyan teklif, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'un “Özel İnfaz Usulleri”ni düzenleyen 110. maddesinin, 75 yaşını bitirmiş olanlar için sağlık raporu ve zararı tazmin şartını içeren 3. fıkrasını yürürlükten kaldırırken, 2. fıkrada da değişiklik yapıyor.
  Teklifle, 2. fıkra şu şekilde değiştiriliyor:

  “Mahkumiyete konu suç nedeniyle doğmuş zararın aynen iade, suçtan önceki hale getirme veya tazmin suretiyle tamamen giderilmesine dair hukuki sorumlulukları saklı kalmak üzere;
  -Kadın veya 65 yaşını bitirmiş kişilerin mahkum oldukları 6 ay,
  -70 yaşını bitirmiş kişilerin mahkum oldukları 1 yıl,
  -75 yaşını bitirmiş kişilerin mahkum oldukları 3 yıl,
  -80 yaşını bitirmiş kişilerin mahkum oldukları 4 yıl veya daha az süreli hapis cezasının konutunda çektirilmesi hükmünü veren mahkeme veya hükümlü başka bir yerde bulunuyorsa o yerde bulunan aynı derecedeki mahkemece karar verilebilir.”

  “İNFAZ KURUMLARINDAKİ MEKAN SORUNU”

  Teklifin gerekçesinde, suçlu kişilerin cinsiyeti ve yaşı göz önünde bulundurularak, mahkum oldukları hapis cezasının infaz kurumunda çektirilmesinin, çoğu zaman cezalandırmada güdülen amaçla bağdaşmayan sonuçlar ortaya çıkarabildiği kaydedildi. Cezanın infaz yoluyla resosyalizasyon amacının, ileri yaştaki hükümlülerle ilgili olarak gerçekleştirilmesini beklemenin, çoğu zaman gerçeklikle bağdaşmadığı kaydedilen teklif gerekçesinde, “İleri yaştaki hükümlülerin toplumsal ortama girmeden, örneğin oturduğu yerde infazının sağlanması, infaz kurumlarındaki mekan sorunu bakımından büyük önem taşımaktadır” ifadesine yer verildi.

  “TAZMİNAT SORUMLULUĞU”

  Gerekçede, çağdaş ülkelerde, ileri yaştaki hükümlüler ile yaş sınırı aranmaksızın kadın hükümlülerin, mahkum oldukları belli bir süreyi aşmayan hürriyeti bağlayıcı cezaların infaz kurumuna alınmadan, özel infaz rejimine uygun çektirilmesine imkan tanıyan düzenlemeler bulunduğu belirtilerek, bu gelişmelere paralel olarak Türkiye'de de İnfaz Kanunu'nda bu yönde düzenleme yapılmasının gerekli olduğuna işaret edildi.

  Teklifle, mahkum olunan belli bir süreyi aşmamış hapis cezasının, sadece özel infaz suretine ilişkin bir düzenleme yapıldığına dikkat çekilerek, “Hapis cezasının bu özel infaz rejimine tabi tutularak çektirilmesi, bu cezada mahkumiyete bağlı hak yoksunlukları bakımından herhangi bir değişikliğe neden olmamaktadır. Ayrıca, bu özel infaz rejiminin, mahkumiyetin dayanağını oluşturan suçun işlenmesi nedeniyle gerek kişilere, gerek kamuoyuna karşı doğmuş olan tazminat sorumluluğu üzerinde de herhangi bir etkisi bulunmamaktadır” denildi.
  Teklifin, 1 Şubat Çarşamba günü komisyonda görüşüldükten sonra Genel Kurul gündemine alınabileceği bildirildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı