Gündem Haberleri

  Erbakan'ın infazının erteleme süresi doldu

  A.A.
  16.01.2006 - 17:34 | Son Güncelleme:

  Kapatılan RP'nin son genel başkanı ve eski başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın, “kayıp trilyon” davasında ”özel belgede sahtecilik” suçundan aldığı 2 yıl 4 aylık hapis cezasının infazının 4. ertelenme süresi doldu.

  İkametgah adresini Altınoluk olarak değiştiren Erbakan'ın cezasının infazının ertelenip ertelenmeyeceğine Edremit Cumhuriyet Başsavcılığı karar verecek. Edinilen bilgiye göre, Erbakan'ın cezasının 4. kez ertelenen infazının süresi 14 Ocak Cumartesi günü doldu.
  Erbakan'ın avukatları, daha önceki ertelemelerde olduğu gibi Numune Hastanesi'nden alınan böbrek ve kalp yetmezliğiyle hareket kısıtlılığı raporunu, Kurban Bayramı'ndan önce Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na sundular.
  Bu arada Edremit Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na faks göndererek, Erbakan'ın ikametgah adresinin Altınoluk olarak bildirdiğini, bu nedenle infaz dosyasının Edremit'e gönderilmesini istedi.
  Bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Erbakan'ın infaz dosyasını Edremit Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Erbakan'ın sağlık raporuna göre infazının ertelenip ertelenmeyeceğine Edremit Cumhuriyet Başsavcılığı karar verecek.

  Necmettin Erbakan'ın cezasının infazı, ilki 23 Aralık 2003 tarihinde olmak üzere daha önce 4 kez ertelenmişti.
  1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'un 17/2. maddesine göre Erbakan'ın cezasının infazı 14 Temmuz 2005 tarihinde 6 aylığına ertelenmişti.

  Kanunun bu maddesi, Erbakan'ın cezasının infazının 6 ay daha ertelenmesine izin veriyor. Kanunun 110/3. maddesi ise 75 yaşını bitiren ve cezaevine girmesi sağlık durumları nedeniyle elverişli olmayan kişilerin cezasının, suçtan doğan zararın iadesi ya da tazmini şartıyla, o kişi hakkındaki hükmü veren ya da hükümlünün bulunduğu yerdeki mahkeme tarafından evlerinde çektirilmesini öngörüyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı