Gündem Haberleri

  Erbakan'ın eşi vefat etti

  AA
  23.10.2005 - 15:15 | Son Güncelleme:

  Kapatılan Refah Partisi'nin Genel Başkanı ve eski Başbakan Necmettin Erbakan'ın eşi Nermin Erbakan, tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

  Geçirdiği kalp krizi nedeniyle Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi'ne kaldırılan ve burada anjiyo yapılan Nermin Erbakan, gözetim altında tutulduğu yoğun bakım ünitesinden çıkamadı.

  Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Adnan Çobanoğlu, “Bir süreden beri bakım ve tedavisini yoğun bakımda yaptığımız Nermin Erbakan, bu sabah saat 07:40'ta vefat etti” dedi.

  Çobanoğlu, hastanede yaptığı açıklamada, Nermin Erbakan'ın, kalp krizi teşhisiyle geldiğini anımsattı.

  Nermin Erbakan'ın, hastanede tetkiklerin tamamlanmasının ardından anjiyo yapılarak tedavi altına alındığını belirten Çobanoğlu, ”Pazartesi günü taburcu edilen hastaya, Salı günü kalbin zarı içinde meydana gelen kanama sonucu tekrar müdahale edildi, ancak tam bir iyileşme görülemedi” dedi.

  Çobanoğlu, bunun üzerine Nermin Erbakan'ın, yoğun bakıma alındığını, bu sabah ise ilaç tedavisine başladıklarını ifade etti.

  Ayrıca, Nermin Erbakan'a balon pompa taktıklarını kaydeden Prof. Dr. Çobanoğlu, şöyle konuştu:

  “Nermin Erbakan'ın sağlık durumu 24-36 saate kadar sabit kaldı, ancak gece yarısından itibaren kötüleşti. Sabah 07:30'a doğru ümit kalmadığını fark ettik ve yaşam destek ünitesini kesmek zorunda kaldık. Üzüntüyle durumu ailesine bildirdik. Onlar da bundan sonra gereken işlemleri yapacaklar.”

  Nermin Erbakan, 62 yaşındaydı.

  NECMETTİN ERBAKAN'IN SAĞLIK DURUMU

  Başhekim Çobanoğlu, Necmettin Erbakan'ın, eşinin sağlık durumun ağırlaşmasını metanetle karşıladığını belirterek, “Erbakan'a önce telefonla sonrasında da burada bilgi verdik. Metanetle karşıladı. Sağlık durumu gayet iyi. Gece buradaydı, ancak saat 03.00-04.00 arasında dinlenmek üzere evine gitti. Haberi öğrenince tekrar hastaneye geldi” dedi.

  Gazetecilerin, “Nermin Erbakan'ın eve gönderilmesi yanlış bir karar mıydı?” şeklindeki sorusuna Çobanoğlu, “Bu karar yanlış değildi. Tetkikler yapıldı, durumu iyiydi. Sağlık durumu iyi olduğu için evinde dinlenmesi uygundu. Eve gittiğinde kendini öyle iyi hissediyordu ki ailesi, sıcak banyo yapma ve hareket etme gibi hikaye verdiler. Kanama başlayınca biz hemen müdahale ettik” yanıtını verdi.

  Son 24 saatte kalbin yanı sıra böbrekler ve diğer bölgelerde de sorun çıktığını kaydeden Çobanoğlu, beyin ölümü üzerine, hastanın yaşam destek ünitesinden çıkarılması kararını ailesiyle konuşarak verdiklerini söyledi.

  Bu arada, Saadet Partisi Genel Başkan Vekili Recai Kutan, hastaneden ayrılırken yaptığı açıklamada, Necmettin Erbakan'ın sağlık durumunun “gayet iyi” olduğunu bildirdi.

  Vefat haberinin duyulmasının ardından eski başbakanlardan Bülent Ecevit, AK Parti Genel Başkanı Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Anadolu Gençlik Derneği Başkanı İlyas Töngüş, Saadet Partisi Ankara İl Başkanı Mücahit Yanılmaz hastaneye geldi. Saadet Partisi Gençlik Kolları'ndan bir grup, hastane önünde Kuranıkerim okudu.

  CENAZE TÖRENİ

  Necmettin Erbakan'ın Özel Kalem Müdürü Mehmet Kahraman, Hatice Nermin Erbakan'ın, 24 Ekim Pazartesi günü, İstanbul Fatih Camii'nde ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazı sonrasında Merkez Efendi Mezarlığı'ndaki aile kabristanlığına defnedileceğini bildirdi.

  Kahraman, Nermin Erbakan için aynı gün teravih namazı bitiminde Fatih Camii'nde “hatim duası” yapılacağını ifade ederek, “Necmettin Erbakan ve ailesi, bugün Hamidiye Camii'nde kılacakları öğlen namazının ardından konutunda taziyeleri kabul edecek” dedi.

  Soru üzerine Kahraman, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün başsağlığı için arayıp aramadıklarını henüz bilmediğini, ancak dün geçmiş olsun dileklerini ilettiklerini sözlerine ekledi.

  BAŞSAĞLIĞI MESAJLARI

  Necmettin Erbakan’a, eşi Nermin Erbakan’ın hayatını kaybetmesinin ardından devletin çeşitli kademeleri ve siyasi parti liderlerinden taziye mesajları geldi.
    
  Nermin Erbakan’ın hayatını kaybetmesinin ardından aralarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Hür Parti Genel Başkanı Yaşar Okuyan taziye mesajı yayınladı. Erbakan’a ayrıca, eski Başbakan Bülent Ecevit ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat da taziye ziyaretinde bulundu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı