Gündem Haberleri

  Erbakan'ın ardından ne dediler

  Hürriyet Haber
  27.02.2011 - 12:52 | Son Güncelleme:

  Saat 11.40'ta hayatını kaybeden eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın ardından siyasiler ve gazeteciler Erbakan'la ilgili ilk yorumlarını paylaştı. Refahyol hükümetinde Erbakan'la birlikte çalışan Tansu Çiller, CNN Türk canlı yayında Pınar Esen'e Erbakan'ın son zamanlarda kendilerine haber yolladığını ve DP çatısı altında biraraya gelme konusunda kendilerine ışık tuttuğunu açıkladı. İşte Erbakan'ın ölümünün ardından yapılan yorumlar:

     
   

  ACI HABER TOPLANTIDA GELDİ / WEB TV

  HASTANE ÖNÜNDE GÖZYAŞI DÖKTÜLER / WEB TV

  BAŞBAKAN'DAN ERBAKAN AÇIKLAMASI / WEB TV

  ERBAKAN HAYATINI KAYBETTİ / WEB TV

  ERBAKAN'IN SON GÖRÜNTÜLERİ / WEB TV

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, vefat eden eski Başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan'ı telefonla arayarak başsağlığı diledi, üzüntüsünü iletti.

  Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, Necmettin Erbakan'ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı. Erbakan'ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrendiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, büyük bir devlet, siyaset ve bilim adamını kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade etti. Türk siyasetinin önemli simalarından olan Necmettin Erbakan'ın bilgisi, birikimi, kişiliği, tecrübesi, ilkeleri, mücadele azmi ve unutulmaz hizmetleriyle halkın sevgisini ve takdirini kazanmış örnek bir lider olduğunu belirten Gül, mesajında şunları kaydetti:

  “Aziz milletimizin başı sağolsun. Siyasette bulunduğum dönemde yakın tanıma ve uzun süre birlikte çalışma mutluluğuna eriştiğim Necmettin Erbakan, hiç şüphe yoktur ki yakın tarihimize damgasını vurmuştur. Hayatı boyunca üstlendiği tüm görevlerde millete hizmet etmeyi her şeyin üstünde tutan Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Türkiye'nin her alanda gelişmesine ve kalkınmasına değerli katkılarda bulunmuştur. Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ı daima sevgi, saygı ve şükranla yad edeceğiz. Kendisine Allah'tan rahmet diliyor, ailesine, milletimize, Saadet Partisi camiasına ve tüm sevenlerine başsağlığı dileklerimi iletiyorum.”

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Necmettin Erbakan hakkın rahmetine yürüdü. Türk siyasetinde kendisine önemli bir yer edinmişti. Ömrünü öğrenmeye öğretmeye adamış bir siyasetçi ve bilim adamıydı. Şahsıyla, mücadelesiyle, davasıyla ilkeleriyle olduğu kadar bir insan olarak, bir hoca olarak, bir lider olarak da genç nesillere güzel bir örnek teşkil etti. Mekanı cennet olsun. Allah ondan razı olsun diyorum. Öğrettikleriyle, aktadardıklarıyla, her daim kendisini şükranla minnetle yaad edeceğimizi ifade etmek istiyorum. Saadet Partisi camiasının, Türkiye'nin başı sağolsun diyor, bir kez daha kendisine Allah'tan rahmet diliyorum.

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: Siyaset dünyamızın çınarlarından biriydi. Ölümünden büyük üzüntü duydum. Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan'a rahmet, Erbakan ailesine, Saadet Partisi yöneticileriyle, üyelerine, siyaset dünyasına ve Türkiye'ye başsağlığı diliyorum.

  MHP Genel Başkanı Devlet  Bahçeli, Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'a Allah'tan rahmet, Türk  Milleti ve Milli Görüş mensuplarına baş sağlığı diledi. Aydın'ın Ortaklar ilçesinde belediyenin toplu açılış törenine katılan  Bahçeli, Ortaklar'ın MHP'yi uzun yıllardır bağrına bastığını ifade etti. Bahçeli, MHP'nin kazandığı belediyelere ziyaretlerini sürdürdüklerini  belirterek, “Bu geziler sırasında görülmekte ki kıt imkanlarla, azim ve  kararlılıkla, halkına neyi vaat etmişse onu yerine getiren yöneticilik  anlayışıyla MHP'nin kazandığı belediyelerde üstün başarılar  gözlemlenmekte”dedi. Aydın program kapsamında Germencik, İncirliova, Söke ve Akyeniköy'e de  gitmeyi planladıklarını ancak çok acı ve üzüntü verici bir haber aldıklarını  anlatan Bahçeli, şöyle devam etti: “Türk milletinin yetiştirdiği değerli evladı, Türk siyasi hayatında  mümtaz yeri bulunan Milli Görüş hareketinin kurucusu ve onun şekillendirdiği  siyasi partilerin genel başkanı, lideri sayın Erbakan Hakkın rahmetine kavuşmuş.  Sayın Hocamıza Cenab'ı Allah'tan rahmet, büyük Türk milleti ve Milli Görüş  mensuplarına baş sağlığı diliyorum. Bu mümtaz şahsiyeti anmak ve son görevi yerine getirmek amacıyla  ziyaretlerimizi Ortaklar'da iptal edip Ankara'ya dönmek istiyorum.”

  Tansu Çiller – Eski Başbakan: Başımız sağ olsun. Hepimiz üzüldük. Siyasette önemli bir kişiydi. İnatçı ve kararlı bir üslubu vardı. Ama nazik bir kişiliği vardı. Beyefendiliği çevresinde hep hissedilirdi. İnanç ve hizmet insanıydı.

  28 Şubat’ta birlikte iktidardaydık. Birlikte yaşadık. O inancını ve direncini bir kez daha orada bizzat gördüm. Bütün ailesine ve milletimize, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun inşallah. 28 Şubat sürecinin bütün ayrıntılarına tanıklık ettik. Olaya dirençle yaklaştık. İnançlı olduğunu bir kez daha gördüm. Siyasetine damgasını vurmuş bir isimdi.

  Hoca tarafı vardı. Eğitmeyi severdi. Kendisinin hocalık yaptığı dava arkadaşları bugün iktidarda. O hocalık tarafı da anılmalı. 28 Şubat’ın getirdikleri, götürdükleri tarih önünde ayrıca incelenecektir. Bugün bunları konuşmamızın zamanı olduğunu düşünmüyorum. Sayın Erbakan çizgisinde devam etti. Davasına olan inancına hiç kırık çizgisi olmadan devam eden bir kimlik ortaya koydu. Son zamanlarda bize de haber yolladı. DP çatısında bir araya gelir miyiz gelmez miyiz tartışmasında bize ışık tuttu.

  KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu: Türkiye Cumhuriyeti eski başbakanlarından, 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı'na karar veren hükümetin Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan'ın vefatını büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz.

  Erbakan, şahsen tanıdığımız birlikte çalışma olanağı bulduğumuz, Türk siyasi yaşamına damgasını vuran, daima Ulusal Kıbrıs Davasına sahip çıkan, halkımızın verdiği ekonomik ve siyasi mücadeleye destek veren, 'kalkınan büyük Türkiye' sevdalısı değerli bir şahsiyet olarak hafızalarda yaşayacaktır.

  Kıbrıs Türk Halkı adına merhuma Allah'tan rahmet, ulusumuza, ailesine ve yakınlarına başsağlığı dilerim.

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Saadet  Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın ölümüyle Türkiye'nin büyük bir devlet  adamını kaybettiğini söyledi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Necmettin Erbakan'ın evine yaptığı taziye  ziyaretinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, Türkiye'nin çok büyük bir devlet adamını, yakın siyasi ve  demokrasi tarihine büyük katkılarda bulunan bir şahsiyeti kaybettiğini belirtti. “Hepimiz çok üzüntülüyüz” diyen Davutoğlu, şöyle konuştu: “Böylesine bir mirası bırakmış olması onun ne derece büyük katkılar  yaptığının bir işareti. Hem ülkemizde hem İslam dünyasında hem uluslararası  alanda yaptığı hizmetlerle, getirdiği yaklaşımlarla önemli etkilerde bulunmuş,  büyük bir miras bırakmış liderdi... Allah rahmet eylesin. Ben ülkemize,  sevenlerine baş sağlığı diliyorum. Allah mekanını cennet eylesin.” Davutoğlu, bir gazetecinin, ailesinin devlet töreni istemediği yönündeki  haberleri sorması üzerine, “kendisi nasıl uygun görmüşse sağlığında, onu  herhalde en iyi ailesi bilir. Önemli olan onun mirasının, vasiyetinin yerine  getirilmesi...” dedi. Bu yönde bir vasiyeti olup olmadığı sorusuna da “Bilmiyorum. Şimdi  taziye ziyaretinde bulunduk detayına vakıf olamadım. Ailesi nasıl uygun görüyorsa  onu öyle yapmak lazım. Zaten dinimizde bu anlamda cenaze merasimi belli. Belli  usuller var, o çerçevede yapılır” yanıtını verdi. Davutoğlu, “En son Erbakan ile ne zaman görüştünüz?” sorusu üzerine  “bir çok kez telefonla görüştüğünü” söyledi.

  AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, eski  Başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın vefatıyla ilgili,  “Bugün Türkiye'ye çok önemli hizmetleri geçmiş, Türk siyasetine önemli katkıları  olmuş, önemli kadrolar yetiştirmiş, yani ülkenin dört bir yanından çok değerli  insanları bulup çıkarmış büyük bir insanı kaybettik” dedi. AK Parti Yozgat Milletvekili Mehmet Çiçek'le Yozgat'ın Akdağmadeni  ilçesinde AK Parti teşkilatını ziyaret eden Bozdağ, farklı konuları konuşmak,  görüşmek üzere ilçeye geldiklerini, ancak üzücü bir haber aldıklarını söyledi.

  Partililerle Necmettin Erbakan'ın vefat ettiği bilgisini paylaşan Bozdağ,  şunları kaydetti: “Bugün Türkiye'ye çok önemli hizmetleri geçmiş, Türk siyasetine önemli  katkıları olmuş, önemli kadrolar yetiştirmiş, yani ülkenin dört bir yanından çok  değerli insanları bulup çıkarmış büyük bir insanı kaybettik. Cenab-ı Allah, bize  de Erbakan Hocamızla beraber aynı çatı altında olmayı, ona talebe olmayı nasip  etti. Onun için de şükrediyorum. Çünkü o okulda biz çok şey öğrendik. Ülkemize  daha iyi hizmet etmenin, daha iyi siyaset yapmanın alfabesini biz oralarda  öğrendik. Biz önemli noktada Türk siyasetinde önemli bir öğretmeni kaybettik.  Allah rahmet eylesin. Sonuç olarak hepimiz öleceğiz, öldüğümüzde de geride bıraktığımız  eserlerimizle anılacağız. Türkiye'nin dörtbir yanında sağdan soldan, ortadan  kıyıdan, hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun herkesin Sayın Erbakan'ı saygıyla  anacağına inanıyorum.”

  AK Parti Yozgat Milletvekili Mehmet Çiçek ise “bilim hayatında da ekol  olmuş bir lideri” kaybetmenin üzüntüsü içerisinde olduklarını söyledi. Siyaset hayatına Necmettin Erbakan ile başladığını dile getiren Çiçek,  “Beraberliğimiz daha da eskilere dayanır. Yollarımız ayrılmış olsa bile siyaset  noktasında başta Sayın Başbakanımız olmak üzere bizler hürmette hiçbir zaman  kusur etmedik. Siyaset hayatında hiçbir zaman aleyhte söz edilmedi. İnşallah  Rabbimiz kendilerini rahmetine gark eyler” dedi.

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Necmettin Erbakan'ın vefatı ile Türkiye'nin, çok  önemli bir değerini kaybettiğini belirtti. Hisarcıklıoğlu, yazılı açıklamasında, 54. Türkiye Cumhuriyeti  Hükümeti'nde Başbakanlık görevini yürüten Erbakan'ın, geçmişte Türkiye Odalar ve  Borsalar Birliği Başkanlığı yaptığını ve üyesi olduğu TOBB Yüksek İstişare  Kurulu'nda değerli fikirlerinden her zaman yararlandıklarını kaydetti. Hisarcıklıoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Büyük devlet ve ilim adamı, Türk siyasi yaşamının değerli ismi, 54.  Hükümetimizin Başbakanı ve Saadet Partisi Genel Başkanı Sayın Prof. Dr. Necmettin  Erbakan;ın vefatını büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Uzun ve başarılı çalışma hayatı içerisinde Türk iş dünyasının çatı  kuruluşu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığı görevinde bulunan, TOBB  Yüksek İstişare Kurulu üyesi olan Sayın Prof. Dr. Erbakan, ülkemiz için birçok  alanda hizmetlerde bulunmuş ve Türk siyasi hayatına büyük katkılar sağlamış  mümtaz bir şahsiyettir. Türk iş dünyası adına, Sayın Erbakan;ı kaybetmekten duyduğumuz üzüntüyü  yüce milletimizle paylaşır, merhuma Allah;tan rahmet, başta ailesi olmak üzere  bütün siyaset camiamıza ve milletimize başsağlığı dilerim.”

  BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Saadet  Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın vefatının milleti derinden üzdüğünü ve  siyasi fikri hayatı açısından büyük bir kayıp olduğunu bildirdi. Genel Başkan Topçu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de demokratik  siyasi hayatın en önemli simalarından, milli ve manevi fikir hayatının sembol  isimlerinden, milli görüş lideri Necmettin Erbakan'ın bir süredir tedavi gördüğü  hastanede bugün vefat ettiğini derin bir teessür içinde öğrendiğini belirtti. Topçu, şunları kaydetti: “Ömrü boyunca milletimizin ve devletimizin kalkınması, bu kalkınma  hamlesinin milli ve manevi değerlerimizle mezcedilerek hedefine varmasını  siyasetinin ve hayatının gayesi olarak gören Prof. Dr. Sayın Necmettin Erbakan  hocamızın vefatı milletimizi derinden üzmüş ve siyasi fikri hayatımız açısından  büyük bir kayıp olmuştur. Bu duygu ve düşünceler içinde, başta ailesi olmak üzere  milli görüş camiasına ve aziz milletimize başsağlığı dileklerimizi iletiyor,  merhuma Allah'tan rahmet diliyor, sonsuz mekanının cennet olmasını niyaz  ediyorum.”

  DSP Genel Başkanı Masum Türker, Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın vefatından dolayı başsağlığı mesajı yayımladı. Türker mesajında, Erbakan’ın vefatında büyük üzüntü duyduğunu belirterek, “Yaşamını siyasete adamış olan Necmettin Erbakan’a Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve çalışma arkadaşlarına başsağlığı ve sabırlar diliyoruz” dedi. Türker’in mesajında şöyle dedi: “Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Türk siyasetinde önemli bir yere sahip olan Erbakan, her zaman sevgi ve saygıyla anılacaktır. Yaşamını siyasete adamış olan Necmettin Erbakan’a Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve çalışma arkadaşlarına başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.”

  BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, eski  Başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın vefatı nedeniyle  başsağlığı mesajı yayımladı. Demirtaş, mesajında Türk siyasal hayatının önemli şahsiyetlerinden biri  olan ve siyasal yaşamında önemli hizmetleri, katkıları bulunan Necmettin  Erbakan'ın acı kaybının herkesi derinden üzdüğünü bildirdi. Selahattin Demirtaş, Necmettin Erbakan'a Allah'tan rahmet, ailesine,  Saadet Partisi camiasına ve İslam alemine başsağlığı dileğinde bulundu. BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak da Necmettin Erbakan'ın  ölümünden büyük üzüntü duyduğunu bildirdi.

  Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak: Eski  Başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın ölümüne ilişkin,  “Çok değerli bir insandı, çok centilmen bir insandı. Türk siyasi hayatına çok  önemli hizmetleri oldu. Kaybımız ve acımız büyük. Kendisine Allah'tan rahmet  ailesine başsağlığı diliyorum” dedi. Trabzon'da 36 ülkeden ve Türkiye'nin tüm illerinden gençlerin bir araya  gelerek yaptığı yürüyüşe katılan Özak, Necmettin Erbakan'ın ölümüne ilişkin,  gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özak, Erbakan'a Allah'tan rahmet dilediğini  belirterek, “Kendisi uzun yıllar Türk sanayisine, Türk akademik hayatına,  İstanbul Teknik Üniversitesinde bir makine mühendisi olarak hizmet etti. Bundan  önemlisi rahmetli babası hakimken Trabzon'da okudu. Trabzon'u çok severdi” diye  konuştu.

  Erbakan'ın değerli bir insan olduğunu ifade eden Özak, “Çok centilmen  bir insandı. Türk siyasi hayatına çok önemli hizmetleri oldu. Kaybımız ve acımız  büyük. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum” dedi.

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin  Tanrıverdi: Eski Başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın  vefatı nedeniyle Manisa'nın Turgutlu ilçesindeki programını iptal ederek,  Ankara'ya dönme kararı aldı. Tanrıverdi, Turgutlu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi  ve Kefalet Kooperatifi Olağan Genel Kurulu'na katılmayı planladığını, ancak Milli  Görüş Lideri, 54. Hükümet Başbakanı ve Saadet Partisi Genel Başkanı Erbakan'ın  vefatını yolda öğrendiğini bildirdi.

  AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç: Eski  Başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın hayatını  kaybetmesinden dolayı üzüntü duyduklarını belirtti. Kılıç, yaptığı açıklamada, Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın  Türk siyasetinde derin izler bırakan çok önemli bir şahsiyet olduğunu söyledi.

  Erbakan'ın millete ve memlekete hizmet etmeye yönelik duygu ve düşüncelerindeki içtenlik ve samimiyetin herkesçe bilindiğini belirten Kılıç, “Anadolu insanı, bu hissiyat içinde bir fatihayı kendisinden hiçbir dönem  esirgemeyecektir. Ruhu şad olsun, mekanı cennet olsun. Ailesinin, yakınlarının ve  milli görüş camiasının başısağolsun”dedi.
   
  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz: "Hem insan yetiştirmede hem de hizmet etmede Türk siyasi hayatına damga vurmuş büyük bir devlet adamıdır. Herkes tarafından hayırla yad edilecektir. Öyle bir insanı kaybettik."
   
  Saadet Partisi Milletvekili Şeref Malkoç: "Uzun zamandan beri hastanedeydi Cenab-ı Allah mekanını cennet eylesin. Türkiye’de büyük bir mücadele verdi çok zor zamanda bir gönül insanın olarak milletin istikbaline yönelik çok büyük çalışmalar yaptı."

  Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kamalak: “Allah Rahmet eylesin, her nefes ölümü tadacaktır. Mekanı cennet olsun. Ancak teşkilatımız dimdik ayaktadır. Onun göstermiş olduğu yoldan inşallah sapmaksızın hem Türkiye’mizin geleceği, hem de tüm insanlığın selameti için. Tüm milletimizin başı sağolsun."

  Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener: Son zamanlarda kendisiyle devamlı görüşüyorduk. Birkaç kez bu hastanede ziyaretine geldik. Son görüşmemizde yeni ittifaklar üzerinde ve Türk siyasi tarihinde güçlü bir çıkış gerçekleştirilmesi konularını konuştuk. Bundan sonra  arzusu neyse gerekenleri yerine getireceğiz.

  Hiçbir zaman aramızda bir kırgınlık olmadı. Kitabımda da Erbakan'ın politikasını ve siyasi çizgisini hep olumlu olarak anlatım ve kendisine saygıda hiç kusur etmedik. Allahtan rahmet diliyorum.

  Kamalak, Siyasi Partiler Kanunu’na göre, 45 gün içinde Genel Başkanlık seçimi için bir kongrenin yapılması gerektiğini de hatırlatarak, Saadet Partisi’nin şüphesiz genel seçimlere de gireceğini belirtti.

  Saadet Partisi Eski Genel Başkanı Recai Kutan: "Milli Görüş Lideri Erbakan Hocamız bugün maalesef vefat etti. Ailesiyle yapılan görüşmeler neticesinde cenazesinin İstanbul Fatih’ten kaldırılacağı ve Merkez Efendi’de toprağa verileceği öğrenilmiştir. Erbakan Hocamızın bir özelliği, hayatının her döneminde ülkeye ve İslam Alemine hizmet düşüncesindeydi. Bu seçim döneminde de “ülkeye ve İslam Alemine nasıl hizmet edebilirim” düşüncesindeydi. Herhangi bir devlet töreni yapılmayacak."

  Numan Kurtulmuş – HAS Parti Genel Başkanı: "Bütün dünyanın İslam Alemi’nin başı sağ olsun. Kendisinden çok şey öğrendik. Bütün dünyanın mazlumları için mücadele etmiş bir şahsiyettir. Türkiye siyaset tarihinde unutulmaz bir yeri vardır. Kendisini yakında tanımaktan ve yakın çalışmaktan büyük bir mutluluk duydum. Bütün hayatı boyunca haksızlıklarla mücadele etti. Milletin oylarıyla göreve gelen bir başbakan farklı yöntemlerle görevden uzaklaştırılmıştır. Ciddi şekilde haksızlığa uğramış bir hareketin lideridir. Kendisiyle hiçbir zaman aramızda kırgınlık olmadı. Ortada Türkiye’nin derin bir üzüntüsü var. Kendisini saygıyla anıyoruz."

  Saadet Partisi Divan Başkanı Yasin Hatipoğlu: "Keşke böyle bir lider yine çıksa, olsa biz de ona hizmet etsek. Son dönemde yaşananlar onu üzdü. Düşünün bir ev inşa ediyorsunuz emek veriyorsunuz. Sonra birileri bu evi bölüyor. Çok üzmüştür bu onu. Ama bu olay onunu manevi değerini daha da yükseltmiştir."
   
  Sabah Gazetesi Yazarı Nazlı Ilıcak: "Ben doğrusu Erbakan’ın severdim. Çok büyük bir mücadele verdi. Haksızlıklara uğradığını düşünüyorum. Türk siyasetine damga vuran bir siyaset adamı olarak hatırlanacak. Şu anda iktidardaki kadrolar hep onun rahle-i tesdisinden geçmiştir. Türk siyasetinde ben hiçbir zaman Refah partisine oy vermedim ama onun politikalarının laik cumhuriyeti yıkmak yönünde olduğunu düşünmedim. En azından yetiştirdiği kadrolar ve bir parti nasıl örgütlenir, bunları Türk siyasetine kazandırmıştır. Kadınları da siyasete katmıştır. Onun partilerinde çok sayıda kadın vardır."
   
  Milliyet Gazetesi Yazarı Fikret Bila: "Büyük üzüntü duydum. Tarihi kişiliklerden birisiydi. İlerlemiş yaşına rağmen politikada ağırlığı vardı. 1 ay önce bizi davet etti ve gittik. Her zamanki o iddialı sözleri vardı, ileriye dönük yüksek beklentileri vardı. Saadet Partisi'nin nasıl bir yol izleyeceğini söylemek için erken. Erbakan'ın çizgisine yakın duran biri başkanlığa gelebilir. Numan Kurtulmuş'un dönüşü pek mümkün olmaz. Fatih Erbakan'ın gelmesi bir ihtimal ama son konuşmamızda öyle bir niyeti olmadığını söylemişti. Ama belki kendisinden sonra parti öyle bir ismi getirebilir."

  Yalım Erez: "Allah'tan rahmet diliyorum kendisine. Türkiye için idealleri olan ve bunlardan taviz vermeyen bir insandı. Bir dönem aynı hükümette görev yaptık, iki ay önce de konuştuk. Gayet iyiydi ruh hali ama sağlığından epey kaybetmişti son zamanlarda. Parti içindeki huızursuzluk da kendisini yıpratmış olabilir. Bundan sonra partide ne olacağını söylemek zor."

  Nevzat Yalçıntaş: "Türkiye büyük bir evladını kaybetti. Kendisini üniversite yıllarından beri tanıyorum. Ömrünü ülkeye ve İslam dünyasına adamış bir insandı. Hepimizin şahit olduğu sanayileşme hamlesini başlattı. Bu, tenkitlerle karşılaştı. Menderes, Erbakan, Demirel, Özal bunların üçü mühendis ve Türkiye’ye hamle yaptırdılar. Siyasi hayatında inişler çıkışlar yaşadı. Başbakanlık seviyesine çıkması sadece içeride değil dışarıda da endişeler yarattı ama bunlar haklı endişeler değildi."

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı