Gündem Haberleri

  Erbakan'dan bıktık

  Hürriyet Haber
  27.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Konyalı, ‘‘Erbakan'ın kenti Konya’’dan sıkıldı. ‘‘Artık Hoca'nın kenti, belediye başkanı Cumhuriyet Bayramı'na katılmayan kent, diye anılmak zorumuza gidiyor. Biz böyle değiliz. Zaten Erbakan da Konyalı değil, Sinoplu. Yıllarca Meclis'e taşıdığımız Erbakan, Konya'ya çivi bile çakmadı’’ diyorlar. Erbakan'ın ‘‘En başarılı belediye başkanımız’’ diye lanse ettiği Halil Ürün'ün son dakikada aday yapılmaması da FP'yi karıştırmış.

  16 milletvekili, 31 ilçe belediyesi, toplam 206 belediyesi ve 900 camisi, 900 etli ekmek fırınıyla Türkiye'nin en büyük seçim bölgelerinden birisi olan Konya, 19 Nisan sabahı sesizce Türkiye'ye sürpriz yapmaya hazırlanıyor. Şimdiye kadar RP ve Fazilet'in kalesi olan, ‘Erbakan’ın kenti' olarak isim yapan Konya, artık yeni bir imaj arıyor. Hürriyet Haber Ajansı Konya Büro Şefi Cihat Yazıcı ve hha Konya Muhabiri Ali Akgül ile yaptığımız araştırmada, özellikle orta ve ortanın üstü gelire sahip kesim, Konya'nın, ‘Erbakan’ın kenti, belediye başkanı Cumhuriyet Bayramı'na katılmayan kent, yeşil bayraklarla yürüyüş yapılıp, yürüyüşçülerin İstiklal Marşı'nda yere oturduğu kent' imajının oluşmasından son derece sıkıntılı. Konuştuğumuz 100'den fazla Konyalı'dan büyük bölümü şöyle diyor: ‘‘Evet, biz muhafazakârız. Ancak tanıdığınız gibi değiliz. Burası İran'ın Kum kenti değil. Erbakan'ın kenti de değiliz. Zaten Erbakan Konyalı değil, Sinoplu. Eskiden kızlarımız okullarına türbanla girebiliyordu. Belediye başkanlarımız da Cumhuriyet Bayramı törenlerine severek katılıyordu. Burayı Erbakan karıştırdı..’’

  İLK KALE YIKILDI

  Kentte esnafın büyük oy potansiyali var. 99 bin üyesi olan Konya Esnaf ve Sanatkar Odaları'nın Genel Başkanı Bekir Duvarcı, esnafın Refahyol Hükümeti'nden umduğu desteği bulamadığını söylüyor. ‘‘Biz Hoca'yı 27 yıl Meclis'e taşıdık, Başbakan yaptık. O ise Konya'ya çivi çakmadı. Konya'da bir tek kalıcı ürünleri yok. Üstelik imajımız sarsıldı’’ diyor. FP oylarında RP'ye göre ‘Fevkalade düşüş olduğunu’ belirten Duvarcı, esnafın, ‘Refahyol’un menfaat gruplarını kayırdığından' da şikayetçi olduğunu vurguluyor. Konya'da Erbakan'ın ilk ‘kalesi’ olan Kunduracılar Odası'nda geçtiğimiz hafta ilginç bir gelişme yaşandı. Her seçimde 900'ün üzerinde oy alan FP'nin adamı Mustafa Lamcı, geçen hafta yapılan kongrede 340 oy toplayabildi ve koltuğunu ‘Demokrasi Cephesi’nin adayı Hasan Uzman'a kaptırdı. Uzman 650 oy aldı. Esnaf, bu gelişmenin seçim sonucunu gösterecek önemli bir ipucu olduğunu söylüyor.

  HALİL ÜRÜN DEPREMİ

  FP içerden de karışık. Erbakan'ın tüm Türkiye'ye örnek gösterdiği Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Halil Ürün'ün son dakikada aday yapılmaması şok etkisi göstermiş. Merkezi oluşturan üç büyük ilçeden ikisi olan Selçuklu ve Karatay ile Cihanbeyli, Çeltik, Altınekin, Yunak ve Kulu'da, Ürün'e ‘hemşehrilik’ mantığı ile oy veren kemikleşmiş bir kesim var. Şimdi bu kesimin küsüp, DYP adayı Dr. Ahmet Kart'a yöneldiği belirtiliyor. 10 bin oy potansiyali olan Akıncılar grubu da küskünler arasında. Akıncılar'ın eski başkanı ve etkili ismi Ahmet Poçanoğlu milletvekili aday listesine giremedi. Akıncılar'ın küskünlüğü, seçim propagandasının sönük geçmesinden de belli oluyor. Geçtiğimiz seçim dönemlerinde, yüzlerce yabancı plakalı gurbetçi otomobili getirerek Konya'da yeri göğü inleten Akıncılar, bu kez sahnede yok. Tüm bunlara karşın, FP Konya'da en iyi çalışan parti. Türkiye'de bile eşine rastlanmayacak bir seçim merkezi kurmuşlar. Burada 24 saat boyunca 80 kişi, 50 bilgisayar kullanarak çalışıyor. Dev ışıklı Konya haritasıyla dikkat çeken yönetim salonu, bir savaş yönetim merkezine benziyor.

  DEMOKRASİ CEPHESİ

  DYP'nin büyükşehir adayı, Numune Hastanesi eski Başhekimi Dr. Ahmet Kart. Kart, Konyalı'nın büyük sevgisini kazanmış, genç, dinamik bir isim. Babası Ömer Kart, 1961-65 döneminde CKMP'nin Konya milletvekili olarak TBMM'ye girmiş. Kart, ‘‘Ben sadece DYP'nin değil, demokrasi cephesinin adayıyım. Konya'da demokratik dönüşümü gerçekleştirmek istiyorum. Bunun için FP'yi yıkmamız lazım. Geçen seçimlerde ANAP'ta birleştik, yüzde 33 oy alındı. Şimdi DYP'de birleşiyoruz. Halil Ürün'ün Selçuklu'daki oy potansiyali bana kaydı. Bu da; FP'nin yüzde 15 oyunun bana geçmesi demek. FP'yi Konya'da silmenin heyecanıyla çalışıyoruz’’ diyor. Araştırmamız, Kart'ı büyük ölçüde doğruluyor. Hatta kentte, Ürün'ün el altından DYP'li Kart'ı desteklediği konuşuluyor. Baraj sorunu olan CHP'li tabanın da yerel seçimlerde Kart'ı desteklediği belirtiliyor. Tabandaki ANAP ve DSP'liler arasında da, Kart için sessiz bir işbirliği gözleniyor. Bir diğer güçlü isim ise MHP'nin büyükşehir adayı Dr. Kâmil Uğurlu. Bilgisayar teknolojisini kullanan Uğurlu, hergün 6 bin kişiye telefonla sesini duyuruyor. Selçuk Üniversitesi'nin Çevre Komisyonu Başkanı ve İslam eserleri uzmanı bir mimar olan Uğurlu'nun, Tuz Gölü'nü kurtarmak ve göl altında oluşan boşluklara Türkiye'nin bir aylık doğalgazını depolamak gibi iddialı projeleri var. 1995'de Konya'da yüzde 12 oy alan MHP, bu seçimde iddialı. İl Başkanı Osman Eken, ‘‘Büyükşehir'i alırız. Büyük sürpriz yapacağız ve Konya'dan 6 milletvekili çıkaracağız’’ diyor.

  ADAM APO'YU GETİRDİ YA...

  DSP adayları kendi olanaklarıyla ilçeleri dolaşıyor. Ama kendilerine ulaşmak olanaksız. DSP il örgütü ise henüz ortada yok. Henüz il başkanı atanmamış. Her şeye rağmen, DSP Ecevit'in rüzgarıyla yelkenlerini doldurmuş durumda. Çok sayıda Konyalı, ilk kez bir sosyal demokrat partiye, DSP'ye oy vereceklerini söylüyor. Gerekçe ise şöyle: Sol sağ farketmez. Adam Apo'yu getirdi ya...  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı