Gündem Haberleri

  Erbakan'a ilk dava

  Hürriyet Haber
  04.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, kapatılan RP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan hakkında, Anayasa Mahkemesi heyetine hakaret suçundan, 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. Böylece Erbakan hakkında ilk dava açılmış oldu.

  Önümüzdeki günlerde Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak Erbakan hakkında dava açılmasına, Anayasa Mahkemesi'nin RP'nin kapatılması ile ilgili kararına tepki gösterdiği sözleri neden oldu. Erbakan, o günlerde yaptığı konuşmada, şunları söylemişti:

  ‘‘Bu karar sadece, RP'nin hakkında alınmış bir karar değil. Bu karar ne yazık ki talihsiz bir şekilde alanların, kendileri hakkında aldıkları bir karardır. Parmak kaldıracaksınız ya da zar atacaksınız, sonra karar alacaksınız. Bu kararın nokta kadar önemi yoktur. Olay bir hukuki cinayettir. Biz, hukuka saygılı bir partiyiz. Bu karar adil demek değildir. Kararın adil olması başka şey, hukuka saygılı olmak başka şey. Burada yargılanan, partinin hükmi şahsiyetidir. Bu şahsiyetin yasalara aykırılığı yok. Fiilsiz bir dava olur mu? Nasıl bir dava bu? Hukukun temel prensibi, suç ve ceza şahsidir. Önce ‘partinin kendisini yargılıyoruz' diye yola çıkacaksınız, sonra gazete küpürleriyle, 4.5 milyon üyesi olan partinin bazı üyeleri hakkında ceza vereceksiniz, Böyle hukuk olmaz, böyle tatbikat olmaz. Anayasa maddeleri fiilen uygulanmıyor. Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararı adil olarak kabul etmek imkansız.’’

  İFADE VERMİŞTİ

  Bu konuşma üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Erbakan hakkında Anayasa Mahkemesi’ne hakaret suçundan soruşturma başlatmıştı. Savcılığa gelerek ifade veren Erbakan, Anayasa Mahkemesi hakkında sarf edilen sözlerde kimsenin hedef alınmadığı, konuşmanın eleştiri niteliğinde olduğunu belirterek, suçlamaları kabul etmemişti.

  Savcı Bekir Selçuk, soruşturmasını tamamlayarak Necmettin Erbakan hakkında, Türk Ceza Kanunun 268/1 son maddesi gereğince, 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle, Asliye Ceza Mahkemesine dava açtı.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı