Gündem Haberleri

  Erbakan, 'Zana affından' faydalanmak istiyor

  Hürriyet Haber
  30.04.2004 - 10:14 | Son Güncelleme:

  CHP'nin, cezaevindeki DEP'lilerin serbest bırakılmasına yönelik düzenleme girişimi, SP'lilerin de Necmettin Erbakan'ın cezasının kaldırılmasını gündeme getirmelerine neden oldu.

  CHP'nin DEP'lilere yönelik düzenlemeyi ortaya atmaları, SP'yi de heyecanlandırdı. SP'liler, düzenlemenin yalnızca DEP'lilerle sınırlı kalmayıp, Erbakan'ı da kapsaması için harekete geçti.

   

  AKP ile CHP'nin düzenlemenin şekli konusunda anlaşmalarını bekleyen SP'liler, sonuçta ortaya çıkacak bir uzlaşma metninin TBMM'ye gelmesi halinde öncelikle AKP üzerinde baskıyı artıracak.

   

  Erbakan'ın 2.5 yıl hapis ve ömür boyu siyaset yasağı cezasından kurtulması için DEP'lilere çıkarılacak düzenlemenin "son fırsat" olduğu görüşünü taşıyan SP'liler, AKP yöneticilerine yönelik kulis çalışmalarına da başladı.

   

  SP'liler AKP'lilerle DEP'lilerle ilgili düzenleme kapsamında yaptıkları ilk görüşmelerden henüz olumlu bir işaret alamadı.

   

  SP, AKP'ye, "Biz eski lideriniz Erbakan için düzenleme istediğimizde (kişiye özel af olmaz) diyerek bunu kabul etmediniz. Şimdi DEP'lileri (Özel bir düzenlemeyle) serbest bırakıyorsunuz. Erbakan'ın da bu kapsama alırsanız eleştirilerden de kurtulursunuz. Yoksa Erbakan'a yaptığımız haksızlığın bedelini bu dünyada da öbür dünyada da ödersiniz" görüşünü iletecek.

   

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP'nin buna yanaşmaması halinde SP'liler Erbakan'ı düzenlemeden yararlanmasını sağlaması önerisini CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a iletecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı