Gündem Haberleri

  'Erbakan yasası' Meclis'ten geçiyor

  ANKARA (A.A)
  05.02.2006 - 10:37 | Son Güncelleme:

  TBMM, bu hafta da yoğun bir gündemle çalışacak.

  Meclis'in bu haftaki önemli gündem maddelerinin başında, eski Başbakan ve kapatılan RP'nin son genel başkanı Necmettin Erbakan'ın ”kayıp trilyon” davasından aldığı 2 yıl 4 aylık hapis cezasını evinde çekmesine imkan tanıyan düzenleme ile sosyal güvenlik prim alacaklarının yeniden yapılandırılmasına imkan veren tasarı yer alacak.
  TBMM Genel Kurulu'nda bu hafta denetim konuları görüşülmeyecek. Genel Kurul'un 15.00-20.00 saatleri arasında çalışma kararı bulunmasına rağmen; yoğun gündemin bitirilmesi amacıyla bu sürenin uzatılması planlanıyor.
  Genel Kurul'da 7 Şubat Salı günü, geçen hafta ele alınan, emeklilerin vergi iadesi için fiş toplaması uygulamasına son verilerek, bunun yerine yüzde 4 oranında ek ödeme yapılmasını öngören kanun tasarısının görüşülmesine devam edilecek.

  Bu tasarının tamamlanmasının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü'ndeki ekonomik ömrünü tamamlayan malzemenin satışına imkan tanıyan kanun tasarısı görüşülecek. Tasarı aynen yasalaşırsa, standart dışı ve ihtiyaç fazlası taşıtların yanı sıra hurda ve hizmette kullanılabilme niteliğini yitiren taşıt, silah, mühimmat, makine ve teçhizat ile diğer mal ve malzemeler satılabilecek.

  Sosyal güvenlik prim alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin yasa tasarısı, 8 Şubat Çarşamba günü ele alınacak. 31 Mart 2005 tarihine kadar ödenmemiş prim borçlarının 60 ayda tahsil edilmesini öngören tasarıya göre, 5 yıl ve daha uzun süreli prim borcu bulunanlara, yapılandırmadan faydalanabilmeleri için önce bildirim yapılacak; bu borçların ödenmemesi halinde sigortalılık durdurulacak. Prim borcu 100 bin YTL üzerinde olanlar ile bu rakamın altında olanların borçları ayrı ayrı hesaplanacak.

  VETOLU YASA

  Bu tasarının yasalaşmasının ardından Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye gönderdiği Gümrük Müsteşarlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Yasa ele alınacak. Ayrıca, özelleştirilen kurumlardaki işçilerin kamu kurum ve kuruluşlarına geçişini öngören Telgraf ve Telefon Kanunu'nda değişiklik yapılmasını içeren yasa teklifi de aynı gün ele alınacak.

  TSK stratejik hedef planının gerçekleştirilmesi amacıyla gelecek yıllara sari taahhütlere girişme yetkisi verilmesi hakkındaki yasada değişiklik yapan tasarı, Terörle Mücadele Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısı, Disiplin Mahkemeleri Kuruluşu, Yargılama Usulü, Disiplin Suç ve Cezaları Hakkındaki Kanunda değişiklik öngören yasa tasarısı ile TTB Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifinin ise 9 Şubat Perşembe günü görüşülmesi planlanıyor.

  Erbakan'ın cezasını evinde çekmesine imkan veren yasa teklifinin hangi gün görüşüleceği, Danışma Kurulu'nda belirlenecek.

  KOMİSYONLAR

  TBMM'deki ihtisas ve araştırma komisyonları da bu hafta çalışmalarını sürdürecek.
  Plan ve Bütçe Komisyonu, 7 Şubat Salı günü, Elektrik Piyasası Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısını ele alacak.

  Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu, 8 Şubat Çarşamba günü toplanarak At Yarışları Hakkında Kanun'da değişiklik yapılmasına dair yasa tasarısını görüşecek. Çalışmalarını tamamlayan Töre ve Namus Cinayetleri Araştırma Komisyonu, raporunu hazırlayacak. 19 Mayıs Üniversitesi'ndeki iddiaları araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, raporunu TBMM Başkanlığı'na sunacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı