Gündem Haberleri

  Erbakan olmam

  Hürriyet Haber
  19.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fazilet'in yenilikçi kanadının manevi lideri Tayyip Erdoğan, tribünden maç idare edilemeyeceğini belirterek, ‘‘Bir bilen, bir yöneten, olmam. Emanetçilik yapmam’’ dedi. Erdoğan, yasağı kalktığı zaman bir teveccüh olursa, sahaya inebileceğini söyledi.

  FP'de muhalefet bayrağını açıp, 14 Mayıs kongresi için iktidar mücadelesini başlatan yenilikçi kanadın ‘‘manevi’’ lideri olarak nitelenen Recep Tayyip Erdoğan, sürpriz bir açıklama yaparak, ‘‘Fazilet'in Necmettin Erbakan'ı olmam’’ dedi. ‘‘Şimdi karşı çıktığım şeyi yapıp, tenkit ettiğim duruma düşmem, arkada ‘bir bilen', ‘bir yöneten' olmam’’ diyen Erdoğan şöyle konuştu: ‘‘Ben şu anda tribündeyim. Tribünden maç seyrediyorum. Tribünden maç seyretmesini severim. Ama tribünden maç idare edilmez. Ben de etmem. Ama ne zaman yasağım kalkar, bana da bir teveccüh olur, o zaman formayı giyer sahaya inerim. Emanetçilik yapmam, emanetle de iş yürütmem. Ya bir işin başında olurum, ya da olmam’’ dedi. Çarşamba günü Ankara'ya yaptığı sürpriz ziyaretle, kıran kırana kongre mücadelesinin yaşandığı FP kulislerini bir anda dalgalandıran Erdoğan, ‘‘FP'yi perde arkasından yönetiyor’’ denilen yasaklı lider Erbakan gibi kendisinin de, ‘‘Yenilikçi kanat üzerinden FP'yi yönetmek istediği’’ eleştirilerine, bazı FP milletvekilleri ve işadamlarıyla yaptığı yemekli sohbette yanıt verdi. Yenilikçi kanadın parti içindeki mücadelesine destek verdiğini de hissettiren Erdoğan, yasaklı statüsüyle bu mücadelede kendisinden ne isteniyorsa onu yapmaya hazır olduğunu da belirtti. ‘‘İşin asıl sahibi de, aranızdan seçip, Genel Başkan yapacağınız kişidir’’ diyen Erdoğan, ‘‘Ben de dahil, herkes, seçilecek genel başkanın emrinde olur. Ben de üzerime ne düşerse onu yaparım’’ dedi.

  DİL ÖĞRENMEYE GİDECEK

  Erdoğan, dil öğrenimi için yakında İngiltere'ye gitmeyi planladığını da anlattı. Daha önce Amerikaya gitmeyi düşünen Erdoğan'ın plan değişikliği yaptığı ortaya çıkarken, 5-6 ay İngiltere'de kalacağı belirtildi. Ancak, Erdoğan'ın İngiltere'ye gidiş tarihi sıkıntı yarattı. Erdoğan'ın, 14 Mayıs'taki kongreden önce İngiltere'ye gitmeyi planladığı belirtilirken, yenilikçi kanat, gidiş tarihinin kongre sonrasına çekilmesini istiyor. Yenilikçiler buna gerekçe olarak, kongrede, Erbakan'ın gelenekçiler adına ağırlık koyacağına dikkat çekiyorlar. Erdoğan'ın da bu nedenle gidiş tarihini henüz netleştirmediği bildirildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı