Gündem Haberleri

  Erbakan ifade verdi

  Hürriyet Haber
  28.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi'ne hakaret etmekle suçlanan kapatılan RP'nin lideri Erbakan, dün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade verdi. Erbakan’ın, hakkında dava açılması halinde 6 aydan 3 yıla kadar hapsi istenebilecek.

  Kapatılan RP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Anayasa Mahkemesi'ne hakaret ettiği gerekçesiyle dün Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Bekir Selçuk'a ifade verdi. Adliye Sarayı'na Adalet eski Bakanı Şevket Kazan ile saat 17.10'da gelen Erbakan'ın ifade vermesi yaklaşık 50 dakika sürdü. Erbakan, ifadesinin ardından Adliye'den ayrıldı. Erbakan, RP'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasından sonra, 18 Ocak 1998'de, partisinin Ankara İl Divan Kurulu toplantısında yaptığı toplantıda Anayasa Mahkemesi'ni şu sözlerle eleştirmişti:

  ERBAKAN NE DEMİŞTİ?

  ‘‘Bu karar, talihsiz bir şekilde, alanların kendileri hakkında aldıkları bir karardır. Bu hukuki bir cinayettir. Bu karar adil demek değildir. Kararın adil olması başka şey, hukuka saygılı olmak başka şey. Burada yargılanan, partinin hükmi şahsiyetidir. Bu şahsiyetin yasalara aykırılığı yok. Fiilsiz bir dava olur mu? Nasıl bir dava bu? Hukukun temel prensibi, suç ve ceza şahsidir. Önce ‘Partinin kendisini yargılıyoruz' diye yola çıkacaksınız, sonra gazete kupürleriyle, 4.5 milyon üyesi olan partinin bazı üyeleri hakkında ceza vereceksiniz, parmak kaldıracaksınız ya da zar atacaksınız, sonra karar alacaksınız. Böyle hukuk olmaz, böyle tatbikat olmaz. Anayasa maddeleri fiilen uygulanmıyor. Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararı adil olarak kabul etmek imkansız.’’

  Anayasa Mahkemesi’ne hakaret etmekle suçlanan Erbakan’ın, hakkında dava açılması halinde 6 aydan 3 yıla kadar hapsi istenebilecek. Bu fiil, yayın yoluyla gerçekleştirildiği için ceza yarı oranında artırılabilecek.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı