Gündem Haberleri

  Erbakan için yasa teklifi Adalet Komisyonu'ndan geçti

  ANKA
  01.02.2006 - 13:00 | Son Güncelleme:

  Eski başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın 'kayıp trilyon' davasındaki 2 yıl 4 aylık cezasını evde çekmesini öngören yasa teklifi, Meclis Adalet Komisyonu'ndan geçti.

  AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin’in de imzasının bulunduğu Necmettin Erbakan’ın hapis cezasını evinde çekmesini sağlayacak yasa değişikliği teklifi TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Teklifin Genel Kurul’da da aynen kabul edilmesi halinde Erbakan 2 yıl 4 aylık hapis cezasını, hastaneden yeniden rapor almasına gerek kalmaksızın evinde çekebilecek.

  AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin ile AKP milletvekilleri Haluk İpek ve Hayati Yazıcı’nın, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Yasa’nın 110’ncu maddesinin değiştirilmesi teklifi, 2 saatlik görüşmenin ardından CHP’nin muhalefetine rağmen kabul edildi. ANAP Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş ise benzeri içerikteki teklifini geri çekti.

  Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in de izlediği görüşmelerde CHP milletvekilleri özellikle getirilen yeni teklifte, cezai sorumlulukla hukuki sorumluluğun ayrılması nedeniyle, doğan 11 milyon YTL’lik Hazine zararının "üstüne sünger çekilmemesini" istedi.

  DURDU’DAN GARİP SAPTAMA: ERBAKAN YERİNDE OLSAM HAPİSTE ÖLÜRÜM

  Bu arada AKP’li Mahmut Durdu, "Ben kabul ediyorum, bu özel bir düzenlemedir, Erbakan yasasıdır. Çünkü medya bunu böyle kabul ettirmiştir. Erbakan için tarihi bir fırsattır. Ben Erbakan’ın yerinde olsam girerim cezaevine orada ölürüm. Girerim cezaevine kaderimi beklerim" demesi gülüşmelere yol açtı. AKP’li Fehmi Hüsrev Kutlu ise "Ya ölmezse" diye sordu.

  CHP: BAŞBAKANIN HAPİSTE YATMASI BİZİM DE AĞIRIMIZA GİDİYOR

  CHP’li Muharrem Kılıç, 2003’ten beri Erbakan’ın cezasının infaz edilememiş olmasının "ceza sistemini çok komik duruma düşürdüğünü" belirtti. CHP’li Mehmet Küçükaşık da Ceza ve Güvenlik Tedbirleri Yasa tasarısını görüştükleri dönemde 9 Aralık 2004’te bugün getirilen düzenlemenin benzerini, CHP ve AKP anlaştığı için getirdiklerini, ancak önergede imzası olan beş AKP’linin görüşmeye bile katılmadıklarını anımsatıp, "Ne değişti de şimdi teklif getiriyorsunuz. Başbakanlık yapmış 80 yaşında birisinin cezaevine girmesini biz de istemiyoruz. Ne olur bu teklifi geri çekin. Başbakanın hapiste yatması bizim de ağırımıza gidiyor, ama Hazine zararı da ödensin" diye konuştu.

  CHP milletvekili Feridun Ayvazoğlu da geciken adaletin adalet olmadığını vurgularken, "Bundan sonra Erbakan’ın cezaevinde yatıp yatmaması CHP’yi rahatsız eden bir konu değildir. Bizler intikam duyguları taşıyor değiliz" dedi.

  ANAP Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş ise Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun da Erbakan gibi aynı davada sanık olduğunu anımsatıp, "Hangi ülkede böyle bir İçişleri, böyle bir Dışişleri Bakanı görev yapabilir. Bırakın görevi sokağa çıkamazlar" dedi. Sarıbaş, görüşmeyi izlemeyip dışarı çıkınca AKP’liler kendisini eleştirdi. AKP’li Bekir Bozdağ da "Bu milletin parasıdır, Hazine’ye ödenmesi lazımdır" dedi.

  BAKAN ÇİÇEK, CHP’Lİ ERASLAN’A KIZDI

  Buna kızan Adalet Bakanı Çiçek ise yürürlükteki yasanın 110. maddesiyle ilgili komisyonun eski tutanaklarını getirterek bölümler okudu ve Eraslan’a, "Siyasette bireysellik doğru olmaz. Siyaset müşterek yapılır. Kuralsız toplumda kural koyarak yönetmeye çalışıyoruz. Siz o zaman toplantıda yoktunuz bile, hiçbir şey söylemediniz, çektiniz gittiniz. Hiçbir şekilde bunu yapma, demediğin lafların üzerinden açıklama yapıyorsun. Grup başkanvekillerinin anlaşması üzerine iki partili arkadaşının imzalamaları nedeniyle onları zor durumda bırakıyorsun" şeklinde konuştu.

  ERBAKAN, KOŞULLU SALIVERMEDEN DE YARARLANABİLECEK Mİ?

  Yürürlükteki metnin, kaldırılacak 3’üncü fıkrasında ise Erbakan’ı da kapsayan düzenleme yer alıyordu. Ancak burada 75 yaşını aşan, 3 yıl ve altı ceza almış mahkumların, cezasını cezaevinde çekmesinin sağlık kurulu raporuyla saptanması ve cezaya yol açan suç nedeniyle herhangi bir zarar doğmuşsa bunun "bu zararın aynen iade, suçtan önceki hale getirme veya tazmin, tamamen giderilmesi şartının da ayrıca aranmasıyla" cezasını evinde çekebileceği belirtiliyordu. Fıkrada ayrıca, maddenin "cezanın özel infaz usulüne göre çektirilmesine karar verilenler hakkında koşullu salıverilme uygulanmayacağı" şeklindeki 5’nci fıkrası hükümlerinin uygulanmayacağı da belirtiliyordu. Bu durumda Erbakan’ın özel koşullu salıverilmeden yararlanması da mümkün olabilecek.

  Bunların dışında kabul edilen teklifle, söz konusu yasanın 110’ncu maddesinin, "kadın veya 65 yaşını bitirmiş hükümlülerin mahkum olduğu 6 ay veya daha az süreli hapis cezasının konutuna çektirilmesine hükmü veren mahkeme veya hükümlü başka yerde bulunuyorsa o yerde bulunan aynı derecedeki mahkemece karar verilebilir" şeklindeki 2’nci fıkrası şu şekilde değiştirildi:

  (2) mahkumiyete konu suç nedeniyle doğmuş zararın aynen iade, suçtan önceki hale getirme veya tazmin suretiyle tamemin giderilmesine dair hukuki sorumlulukları saklı kalmak üzere;
      a) Kadın veya 65 yaşını bitirmiş kişilerin mahkum oldukları 6 ay,
      b) 70 yaşını bitirmiş kişilerin mahkum oldukları 1 yıl,
      c) 75 yaşını bitirmiş kişilerin mahkum oldukları 3 yıl,
   
  veya daha fazla süreli hapis cezasının konutunda çektirilmesine, hükmü veren mahkeme veya hükümlü başka bir yerde bulunuyorsa o yerde bulunan aynı derecedeki mahkemece karar verilebilir."

  3 YIL ÜZERİ CEZA ALAN YAŞLILAR CEZAEVİNE GİRECEK

  AKP’lilerin teklifi, yine AKP’li Recep Özel’in kabul edilen önergesiyle, yeni getirilen 2.fıkranın (d) bendi çıkartılarak kabul edildi. Çıkartılan d bendinde, 80 yaşını bitirmiş olanların 4 yıl ve üzeri hapis cezasına mahkum olması durumunda cezasını evinde çekebilmesi düzenleniyordu. Komisyondan geçen metinde teklifteki bu (d) bendi çıkarıldığı için, 75 yaşını bitirmiş bir mahkumun aldığı ceza 3 yıl 1 gün bile olsa cezasını evde çekme şansı kalmayacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı