Gündem Haberleri

  Erbakan’ı kurtarma teklifleri Meclis’te

  Hürriyet Haber
  25.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AKP ve ANAVATAN, kapatılan RP’nin son genel başkanı ve eski Başbakan Necmettin Erbakan’ın kayıp trilyon davasından aldığı 2 yıl 4 ay hapis cezasını evinde geçirmesine imkan veren yasa tekliflerini, dün Meclis Başkanlığı’na sundu.

  AKP’de Erbakan’ı kurtaracak teklif için Başbakan Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında dün yapılan MYK toplantısında düğmeye basıldı. Toplantı sonrası, AKP’nin teklifi Meclis Başkanlığı’na verildi. Teklife göre, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un "Özel İnfaz Usulleri"ni düzenleyen 110. maddesinin, "75 yaşında olanlarla ilgili düzenleme" öngören 3. fıkrasını yürürlükten kalkıyor ve 2. fıkrası da değişiyor. Buna göre, para ve hapis cezasına çarptırılanlar, işlenen suç nedeniyle doğan zararı aynen iade veya tazmin etmeleri şartıyla cezalarını evlerinde çekebilecekler. ANAVATAN’ın teklifinde ise Erbakan para cezasından payına düşeni ödemesi durumunda hapisten kurtulacak.

  Diğer taraftan, kayıp trilyon davasında ’özel belgede sahtecilik’ suçundan aldığı 2 yıl 4 aylık hapis cezasının infazının 4’üncü erteleme süresi dolan Erbakan, cezasının bir defa daha ertelenmesine yönelik dilekçe ve sağlık raporunu avukatları aracılığıyla Edremit Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı