Gündem Haberleri

  ‘Enişte’ bekçisini aday yapmış

  Hürriyet Haber
  30.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Muharrem SARIKAYA

  Ayakkabı boyacıları Bolu Belediyesi'nin tam karşısına sıralanmışlar. İçlerinden biri, birlikte yürüdüğümüz HHA Büro Şefi Oğuz Uçar'a sesleniyor:

  ‘‘Gasteci gel, yeni habeğle vağ...’’

  Yaşı 50'yi aşmış... Güler yüzlü, adının Kemal Maden olduğunu söylüyor. Geçimini ayakkabı boyayıp sağladığını belirtiyor. Omuzu seviyesine getirdiği elinin başparmağı ile arkasındaki DYP seçim bürosunu işaret ediyor:

  ‘‘Bunlağ va ya bunlağ, villacı pağtisi oldula...’’

  Sözlerinin ne anlama geldiğini açıklıyor:

  DYP'nin ön seçim yaptığını, o zaman ANAP ve CHP'lilerin bile, ‘‘DYP çok iyi liste çıkardı’’ dediğini ileri sürüyor. Listenin Ankara'ya gidip açıklandığında DYP Bolu Teşkilatı'nın bile şaşırdığını vurguluyor. Nedenini de şöyle açıklıyor:

  ‘‘Listenin ikinci sırasına ‘Eniştem' Gövem Köyü'nün muhtarının kardeşi Şerafettin Güler'i yerleştirmiş. Hani o köyde sekiz villası var ya, onları bekleyen adamı milletvekili yapacakmış...’’

  Seçim sonucunun ne olacağı sorulduğunda, beş milletvekilliğinin beş parti arasında paylaşılacağı iddiasında bulunuyor. Birden fazla oy alacak parti olup olmadığı sorusuna ise gülüyor: ‘‘Listelerinde İzzet Baysal mı var ki hepsini silip süpürecekler...’’ Gerçekten de İzzet Baysal adı Bolu ile bütünleşmiş. Hastane, üniversite, cadde... Heryere damgasını vurmuş, Bolu’ya büyük hizmet etmiş. Bolu Belediye Başkanlığı için de üzerinde birleşilen görüş aynı yönde. DSP'nin aday gösterdiği Yüksel Ceylan'ın CHP'li mevcut Belediye Başkanı Necdet Gören'den bir miktar oy alacağı ileri sürülüyor. İki sol parti arasındaki bu mücadeleden de Belediye Başkanlığına adaylığını koyan ANAP milletvekili Abbas İnceayan'ın veya MHP adayı Mahsun Şen'in sıyrılıp çıkabileceğini ileri sürülüyor. Şehir merkezindeki tablo ilçelere de hakim.

  Gerede'de berber İsmail Uğur, Demirciler Mahallesi'nden muhtar adayı. Bir yandan traş, diğer yandan propagandasını yapıyor. Seçim sonucunun ne olacağı sorusuna, karşısında kocaman posteri asılı olan FP'nin eski Genel Başkanı İsmail Alptekin'i gösterip şöyle diyor:

  ‘‘Alptekin Geredeli olduğu için FP ilçede ANAP ile başa baş. Her partiden bir milletvekili çıkar.’’

  DÜZCE İŞİ BİTİRMİŞ...

  Düzce ise seçim dönemi yaşamıyor. Bolu'nun caddeleri bayrak flama kirliliğinden geçilmezken, Düzce'de ses, görüntü ve çevre kirliliğinden eser yok. İlçe meydandaki manav Ömer Duman da, tavukçu Engin Toraman da bunun nedenini aynı gerekçeye bağlıyor: ‘‘Düzceli anlaştı, onun için yarış yapmıyor...’’ Anlaşmanın ne olduğu da ortaya çıkıyor. En büyük ilçe olması dolayısıyla, partiler ağırlıklı olarak birinci sıra adaylarının Düzceli olmasına özen göstermiş. FP'li Alptekin ile DSP'li Mustafa Karslıoğlu haricinde, ANAP'tan Avni Akyol, DYP'den Necmi Hoşver, CHP'den Yener Bardakçıoğlu, MHP'den Ersoy Özcan Düzceli... Onlar da aralarında karar vermiş; her partiden birinci sıra adayı çıkarsa Düzce'nin daha çok milletvekili olur. Diğer ilçelere de bakıldığında tablo farklı gözükmüyor. Nüfus göçü dolayısıyla milletvekili sayısı 6'dan 5'e inen Bolu'da FP, ANAP, DSP ile MHP birer milletvekilliğini garantilemiş. DYP ve CHP ise beşincilik için yarışıyor.  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı