Gündem Haberleri

  Enis Yavuz Yıldırım: Bir kısmı doğru bir kısmı duyum

  Hürriyet Haber
  25.02.2015 - 14:59 | Son Güncelleme:

  'Şakran Cezaevi' diye bilinen İzmir Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda çocuk mahkûmların birbirlerine işkence yaptıkları Müdür Hamit Karslıoğlu'nun imzasını taşıyan kurum içi yazışmayla ortaya çıkmıştı. Türkiye'yi sarsan yazışmalarda çocukların, “anüslerinden vücutlarına ne kadar uzunlukta hortumu alacakları yönünde kendi aralarında iddiaya girip denedikleri”; “metal çay kaşığını dörde bölerek yuttukları” gibi korkunç ifadeler yer alıyordu. Şok eden yazışmaların ardından bugün kameralar karşısına geçen İzmir Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, Şakran Cezaevi'nde açıklamalarda bulundu. Yıldırım, olayların bazılarının duyuma dayalı olduğu, bazılarının yaşandığını, bir kısmının da Psiko Sosyal Servis'te farkındalık yaratmaya yönelik ifadeler olduğunu söyledi. Yıldırım, iddialarla ilgili iki kontrolör görevlendirildiğini ve detaylı inceleme yapılacağını da açıkladı.

  Enis Yavuz Yıldırım, şunları söyledi:

  Yazıya baktığımızda yazının iki bölümü olduğunu görüyoruz. Birinci bölümde çeşitli çocuklar arasında meydana gelen ve gelebilecek çeşitli somut olaylardan bahsedildiğini, yazının ikinci bölümünde de bu olaylardan hareketle Psiko Sosyal Servis'in alması gereken tedbirlerden bahsedildiğini görüyoruz.

  Enis Yavuz Yıldırım: Bir kısmı doğru bir kısmı duyum

  Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevfik Evleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, İzmir’de Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki iddiaların ardından basın mensuplarına cezaevini gezdirdi.

  TAMAMEN DUYUMA DAYALI OLARAK YA DA KENDİ KAYITLARINDAN ÇIKARMAK SURETİYLE...

  Birinci kısımdaki olayların daha çok gündeme geldiğini gördük. Ve burada en çok merak edilen konunun bu olayların ceza infaz kurumunda yaşanan olaylar olup olmadığı hususunun olduğunu gördük. Bu olaylar müdür tarafından tamamen duyuma dayalı olarak ya da bir kaç olay için kendi kayıtlarından çıkarmak suretiyle almış olduğu olaylardır.

  TAMAMI YA DA BÜYÜK BÖLÜMÜ KURUMUMUZDA YAŞANAN OLAYLAR DEĞİLDİR

  Bu olaylar tamamı kurumumuzda yaşanmış olaylar değildir. Ya da büyük bölümü kurumumuzda yaşanmış olaylar değildir.

  2012'DEN BERİ 3 İDDİA VAR

  Cinsel istismar olaylarıyla ilgili ifadelerin karşılığı olan kurumun kurulduğu 2012 yılından bu yana kadar kurumumuzda 3 iddia olduğunu ve bu 3 iddia hakkında da adli ve idari gereğinin yerine getirildiğini belirtmek istiyorum. Bu iddialardan birisiyle ilgili olarak olayın faili hakkında mahkemesince yaklaşık 13 yıl hapis cezası verildiğini ve bunun da henüz daha kesinleşmediğini biliyoruz. Öteki iddialarla ile ilgili olarak birisi subut bulmadığından takipsizlikle sonuçlandı. Birisi de soruşturma aşamasında.


  FARKINDALIK YARATMAK İÇİN

  Bu yazıda yer alan olaylar ve özellikle Psiko Sosyal Servis'te farkındalık yaratmaya yönelik olan ifadeler infaz kurumumuzda karşılığını bulan olaylar değildir.

  Enis Yavuz Yıldırım: Bir kısmı doğru bir kısmı duyum

  DETAYLI İNCELEME YAPILACAK

  Ceza İnfaz Kurumumuza iki kontrolör görevlendirdik. Genel yazının içeriği ve kamuoyuna yansıyan konularla ilgili çok detaylı inceleme yapacaklar ve incelemelerin sonucu da kamuoyu ile paylaşılacaktır.

  Bu olayların çok yaygın olaylar gibi ifade edilmesi bu çocukların dışardaki yaşamını daha da zorlaştırmaktadır.

  GENELİ VARSAYIMSAL OLAYLAR

  Geneli varsayımsal olaylar, yaşanması muhtemel olaylar... Müdürümüzün genel bir perspektiften etkilendiğini söylemek mümkün.

  KAMERA KAYDININ SİLİNMESİ SÖZKONUSU DEĞİL

  Kurumumuzda herhangi bir kamera kaydının silinmesi sözkonusu değil. Geçmişte de değil. Bundan sonra da olamaz.

  Her türlü iddiayı tüm detaylarıyla araştırmak hem görevimiz hem de vicdani sorumluluğumuz.

  Enis Yavuz Yıldırım: Bir kısmı doğru bir kısmı duyum

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı