GeriGündem Engin Alan'ın eşi hakkında suç duyurusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Engin Alan'ın eşi hakkında suç duyurusu

Orgeneral Bilgin Balanlı, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ve Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Abdullah Can Erenoğlu'nun da aralarında bulunduğu 249'u tutuklu 365 sanıklı davanın 58. duruşması başladı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları yerleşkesinde oluşturulan salonda yapılan duruşmaya, Halil İbrahim Fırtına, Özden Örnek, Çetin Doğan ve MHP'den milletvekili seçilen emekli Korgeneral Engin Alan'ın da aralarında bulunduğu tutuklu 212 sanık katıldı.

Bu davada tutuksuz, “Askeri casusluk” davasında ise tutuklu yargılanan Erdinç Yıldız, Mehmet Seyfettin Alevcan ve Mehmet Cem Çağlar'ın da aralarında bulunduğu 58 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.

Orgeneral Bilgin Balanlı'nın da da aralarında bulunduğu 37 tutuklu sanık ile hakkında yakalama kararı bulunan emekli Orgeneral Ergin Saygun ise duruşmaya gelmedi.

İkinci “Ergenekon” davası kapsamında tutuklu yargılanan bu davanın tutuksuz sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün de aralarında bulunduğu 58 tutuksuz sanık da duruşmaya katılmadı. Duruşmada biri müdahiller için olmak üzere 74 avukat da hazır bulundu.

Duruşmada, tutuklu sanıklardan Ali Türkşen, sanık yoklamasının yapılmasına ilişkin söz almak istedi. Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken de, sanıkların isimleri tek tek okunarak yapılan yoklama yönteminin bu şekilde olduğunu belirterek, söz vermedi.

Türkşen, ısrar edince Başkan Diken, tekrar söz vermeyerek, “Burayı mahkeme başkanı yönetir. Mahkeme başkanı nasıl yoklama yapacağını kendisi belirler” diyerek Türkşen'i salondan dışarı çıkarttı.

Diken, ardından sanık sayısının fazla olması nedeniyle sonraki duruşmalarda yoklama yönteminde değişiklik yapılabileceğini, ancak bugün duruşmanın ilk günü olması nedeniyle yoklamanın bu şekilde süreceğini kaydetti.

Duruşmada yoklamanın ardından Diken, dosyaya gelen yazıları okudu.

Askeri Cezaevi ve Silivri Cezaevinden gelen yazılarda, Orgeneral Bilgin Balanlı ve Levent Ersöz'ün de aralarında bulunduğu 35 sanığın sağlık sorunları nedeniyle mazeret bildirdikleri kaydedildi.

Gölcük Donanma Komutanlığı Askeri Savcılığından gelen yazıda da, 1. Ordu Komutanlığında yapılan 5-7 Mart tarihli seminerde konu olan “Suga” planıyla ilgili resmi olarak bir “Suga Eylem Planı” bulunamadığından, yürütülen soruşturma kapsamında kovuşturmaya yer olduğuna dair verilen kararın gönderildiği belirtildi.
GATA'da tedavisi devam eden yakalamalı sanık Ergin Saygun'un, Adli Tıp Kurumunda muayene edildiğine dair yazının da gönderildiğini ifade eden Diken, 6 Aralık 2011 tarihli duruşmada ara kararlar açıklanırken izleyiciler tarafındaki bir bayanın “O köpekler giderken trafik kazasında geberecekler” diyerek elini salladığını kaydetti.

Engin Alan'ın eşi hakkında suç duyurusu

Duruşmanın görüntü kayıtları incelendiğinde bu bayanın kimliğinin Emine Nevin Alan olarak tespit edildiğini ifade eden Diken, Engin Alan'ın eşi olan Alan hakkında “hakaret ve tehdit” suçlarından Silivri Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğunu kaydetti.

Duruşmada söz alan bazı avukatlar da olumlu görev uyuşmazlığı çıkarılması için dosyanın Askeri Yargıtay Başsavcılığa gönderilmesi taleplerini yinelediler.
Avukat Hüseyin Ersöz de, Askeri Yargıtay Başsavcılığına aynı taleple ilgili dilekçeyle başvurduklarını belirterek, Başsavcılığın bu dilekçelerini mahkemeye gönderdiğini söyledi.

Askeri Yargıtay Başsavcılığının bu dilekçeleri kendilerine iade etmeyerek doğrudan mahkemeye gönderdiğini ifade eden Ersöz, “Başsavcılık, resen talep edemeyeceğini belirterek, bu taleplerimizi size göndermiştir. İşlem yapmanızı, dosyanın Askeri Yargıtay Başsavcılığına gönderilmesini istemektedir” dedi.
Mahkeme heyeti, daha sonra duruşmaya ara verdi.

Bu arada, üçüncü “Balyoz Planı” davasının birleşmesi nedeniyle duruşma salonundaki sanık sayısında da artış oldu.

Tutuklu ve tutuksuz sanıklar için ayrılan bölüme alınan tutuklu sanıkların bu alanı doldurduğu görüldü. Tutuksuz sanıklar da heyetin sağ tarafında avukatlar için ayrılan sıralara oturtuldu.

Yine avukatların da, heyetin sol tarafında bulunan kendileri için ayrılan bölümü tamamen doldurdukları görüldü.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle