Gündem Haberleri

  Engelliler için dev proje

  A.A
  25.07.2009 - 20:48 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün himayelerinde, Türkiye Beyazay Derneği ve ilgili bakanlıkların işbirliğiyle engellilerin eğitimine yönelik yürütülen “Eğitim Her Engeli Aşar” kampanyası çerçevesinde Dolmabahçe Sarayı'nda Hayrünissa Gül'ün katılımıyla bir gece düzenlendi.

  ENGELLİ VATANDAŞLAR İÇİN DEV PROJE

  “Eğitim Kayıtla Başlar” adı altında düzenlenen ve Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın eşi Saime Toptan, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın da katıldığı gecede bir konuşma yapan Hayrünnisa Gül, kampanyanın üç ay önce başladığını ve toplumun her kesiminden büyük ilgi gördüğünü söyledi.

  Yeni eğitim ve öğretim yılı için okul kayıtlarının yapılacağı bugünlerde eğitimle bütün engellerin aşılacağına bir kez daha dikkati çekmek için burada olduklarını dile getiren Gül, engelli insanların çalışan ve üreten bireyler olarak toplumsal hayata kazandırılmalarının ilk ve tek şartının eğitim olduğunu ifade etti.

  Hayrünnisa Gül, engellilerin eğitim hakkından faydalanması için çok önemli uygulamalar başlatıldığına dikkati çekerek, “Bugün devletimiz, engelli öğrencilerin özel eğitim ve rehabilitasyon gelirlerini karşılamak için maddi destek sağlıyor. Çocuklar okullarına ücretsiz olarak ulaştırılıyor. Üniversitede okuyan engelli öğrenciler için de öncelikler ve kolaylıklar sağlanarak her türlü eğitim araç ve gereci vergiden muaf tutuluyor” dedi.

  ENGELLİLER İÇİN KOLEJİN TEMELİ ATILDI

  Devletin yanında sivil toplum kuruluşları, iş, sanat ve spor camiasından pek çok kişinin engellilerin eğitimi konusuna büyük bir duyarlılıkla sahip çıktığını belirten Hayrünnisa Gül, engellilere eğitim verecek yeni bir okulun temelini atacaklarını bildirdi.

  Okulun yapımını üstlenen Fikret İnan'a teşekkür eden Gül, bu tür örneklerin artması dileğinde bulundu.

  Hayrünnisa Gül, engelli çocukların topluma kazandırılması için atılan adımlara rağmen bazı ailelerin çocuklarını okula gönderme konusunda hala isteksiz davrandığını üzülerek gördüğünü dile getirdi. Gül, “Çocuklarınıza güvenin, sizi başarılarıyla gururlandırmaları için onlara bir şans verin. Kendi kararlarınızın bedelini onlara ödetmeyin. Önlerine bir engel de çıkartmayın. Yeni eğitim öğretim döneminde çocuklarınızı okula kayıt ettirin. Onların hayatında yeni bir sayfa açın” diye konuştu.

  Engelli çocukların eğitiminde eğitim camiasının temsilcilerine, vali, belediye başkanı, kaymakam ve okul müdürlerine de iş düştüğünü ifade eden Gül, bu kayıt döneminde gerekirse engellileri ve ailelerini tek tek ziyaret etmelerini onlara mevcut imkanları anlatmalarını istedi.

  Devlet Bakanı Kavaf da kampanyanın Bakanlığa bağlı Özürlüler İdaresi, Milli Eğitim Bakanlığı ve Beyazay Derneği işbirliği ile yürütüldüğünü hatırlatarak, “Eğitim her engeli aşar” diyerek yola çıktıklarını ve bunun toplumda çok önemli bir safha olduğunu söyledi.

  Başta eğitim ve istihdam olmak üzere engelli vatandaşların toplum hayatına katıldıkları bir Türkiye hedeflediklerini ifade eden Kavaf, son dönemde bu konuda çok önemli çalışmalara imza attıklarını vurguladı.

  “Türkiye, bu yolda sağlam adımlarla ilerlemekte” diyen Bakan Kavaf, çıkardıkları engelliler yasası ile engellilere bakım, istihdam ve sosyal güvenlikle ilgili adımların atılması için gerekli yasal zeminin sağlandığını kaydetti. Kavaf, bu kanunla özel eğitim destek hizmetinden herkesin faydalanmasının sağlandığını belirtti.
  Bu hizmetten yararlanan engelli sayısının 210 bine ulaştığını aktaran Kavaf, engellilerin ücretsiz taşıma projesi ile okullarına gönderildiğini, yemeklerinin de devlet tarafından karşılandığını anlattı. Devlet Bakanı Kavaf, engellilere devlet desteği sağlandığını hatırlatarak, hükümet olarak hizmet politikalarının temelini önce insan ilkesinin oluşturduğunu vurguladı.

  Kavaf, toplumda engellilere yönelik duyarlılığın artması için yapılan çalışmaların da son derece önemli olduğuna işaret etti. Bu ve benzeri kampanyaların önemine dikkati çeken Kavaf, “İnanıyorum ki, binlerce başarı hikayesi doğacak. Engellilerin kendi rüyalarını gerçekleştirmeleri sağlanacak” dedi.

  Türkiye Beyazay Derneği Başkanı ve AKP İstanbul milletvekili Lokman Ayva da engellilerin eğitim almasının önemine değinerek, bu konuda sanatçıların önderliğinin toplum için önem taşıdığını ifade etti.

  Toplumun özürlülerin de eğitim alabileceğine inanmasının çok şeyi değiştireceğini dile getiren Ayva, ailelerin “çocuğuma kim bakacak” diye endişe ettikleri dönemden onlar için imkanların yaratıldığı bugünlere gelindiğini söyledi.

  Engelli çocukların da imkan verilmesi halinde büyük başarılar elde edebileceklerini dile getiren Ayva, üniversite sınavında iki engelli öğrencinin derece aldığını anımsattı. Ayva, “Bunlar uzak şeyler değil, hayallerimizin gerçekleşeceğini biliyoruz. Asıl olan sizlerin desteği kamuoyumuzun ikna edilmesi lazım. 'Artık niye çocuğunu okulu göndermiyorsun?' diyen komşular yetiştirmek lazım” şeklinde konuştu.

  Kampanya sponsoru FİYAPI'nın Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan ise engellilerin ilk olarak eğitime ihtiyaç duyduğunu bu nedenle ilk engelliler okulu olan Fikret İnan Engelliler Koleji'nin temelinin atıldığını söyledi. İnan, bu okulların sayısının artmasını temenni ettiklerini belirtti.

  Gecede daha sonra sanatçılar Metin Şentürk, Zerrin Özer, Emel Sayın, Gökhan Tepe, Hakan Altun, Burak Kut ve Linet sahne aldı.

  Oktay Kaynarca'nın sunuculuğunu üstlendiği gecede Eda Pala da engelli çocuklardan oluşan koro ile “Düş Bahçeleri” adlı şarkıyı seslendirdi.

  Ülke genelini ve tüm engelli gruplarını kapsayan ve 3 yıl sürecek bir sosyal sorumluluk projesi olan “Eğitim Her Engeli Aşar” kampanyası ile eğitim kurumlarının engellilerin eğitimlerine devam etmelerini mümkün kılacak fiziki şartlara kavuşturulması ve eksiklerinin giderilmesi planlanıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı