Gündem Haberleri

  Engelli istihdamı Avrupa'daki örneklerle artırılacak

  A.A.
  08.05.2008 - 10:33 | Son Güncelleme:

  Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı (ÖZEV) ve Sakarya Üniversitesi tarafından başlatılan “Engellilerin İstihdamının Arttırılması” projesiyle engelli istihdamı konusunda Avrupa deneyimleri işverenlere anlatılacak.

  ÖZEV AB Projeleri Genel Koordinatörü Adnan Boynukara, “Türkiye'deki engellilerin istihdamının önündeki en büyük sorunun işverenlerin engellileri istihdam etmekten kaçınması” olduğunu söyledi. Bir çok işverenin engelli istihdam etmek yerine ceza ödemeyi kabul ettiğini belirten Boynukara, “Türkiye'deki işverenler, engelli çalıştırmaktan çekiniyorlar. Bazen bir iş yerinde çalışan işçiler de engellilerle çalışmak istemiyor. İfadelerden ziyade tutumlara yansıyan bir bariyer var” diye konuştu.

  Son yıllarda engelliler konusunda yaşanan tüm olumlu gelişmelere rağmen en büyük sorunlardan birinin istihdam olduğunu belirten Boynukara, kamuda istihdam edilen engelli sayısının 9 bin civarında olduğu kaydetti.

  Türkiye'de yaklaşık 8,5 milyon engelli vatandaşın bulunduğunu hatırlatan Boynukara, bu rakamın toplam nüfusun yüzde 13'ünü oluşturduğunu, ancak engellilerin sadece yüzde 45'inin temel eğitim olanaklarından yararlandığını vurguladı. Bu durumun istihdamı olumsuz etkilediğine işaret eden Boynukara, “Engelli vatandaşlarımızın yüzde 52,5'i herhangi bir sosyal güvenlik sisteminden yararlanamıyor. Bu vatandaşlarımızın yüzde 79'u işsizlik sorunuyla karşı karşıya. Çalışan engellilerin ise genelde kamu sektöründe istihdam edildiği görülüyor. Bu da bize özel sektör yöneticilerinin engellilerin istihdamı konusunda daha fazla bilinçlendirilmesi gerektiğini gösteriyor” diye konuştu.

  “İŞVERENLERİN TUTUMLARINI DEĞİŞTİRMEYİ AMAÇLIYORUZ”


  AB'nin iş gücü piyasasında belirli zorluklarla karşılaşan insanların, özellikle engellilerin, istihdam edilebilirliğini geliştirmek, iş fırsatlarını artırmak ve onlara karşı yapılan her türlü ayırımcılığı önlemek için yapılan projelere destek verdiğini anlatan Adnan Boynukara, AB'ye üye ülkelerin 2010 yılına kadar engellilerin istihdamında yaşanan sorunların büyük oranda azalmasını hedeflediklerini söyledi.

  Sakarya Üniversitesiyle ortaklaşa başlattıkları “Engellilerin İstihdamının Arttırılması Projesi”ni AB'nin desteklediğini anlatan Boynukara, “Engellilerin yüksek işsizlik oranı, onlara karşı yapılan sosyal ayırımcılık ve eğitim imkanlarından tam olarak yararlanılamaması böylesi bir projenin ülkemizde de hayata geçirilmesi gerekliliğini gündeme getirdi” dedi.
  Projeyle işverenlerdeki engelli istihdamına yönelik tutum değişikliği yaratmayı amaçladıklarını belirten Boynukara, bu alanda Avrupa'daki uygulamaları Türkiye'deki işverenlerle paylaşacaklarını, çalışmaları Türkiye'ye adapte edeceklerini anlattı. Adnan Boynukara, projeyle bilgi transferleri kapsamında işveren kuruluşları ile sanayi ve ticaret odalarını gezerek işverenleri engelli istihdamı konusunda bilgilendireceklerini, Avrupa'daki örnekleri işverenlerle paylaşacaklarını söyledi.

  Proje kapsamında Sakarya Üniversitesinin İşletme Fakültesindeki öğrencilere de engellilerin istihdamı konusunda eğitim verileceğini anlatan Boynukara, pilot uygulamadan çıkacak sonuçlara göre, diğer üniversitelerin işletme bölümlerinde bu eğitimin verilmesini yaygınlaştırmayı planladıklarını bildirdi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı