Gündem Haberleri

  Engelli gençlerin askerlik gururu

  Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)
  15.05.2008 - 14:59 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de 12 engelli, askerlik gururunu, kendileri için düzenlenen bir günlük askerlikte yaşadı. Ailelerinin sevinç gözyaşları döktüğü törende, engelli askerler, Hava Teknik Okullar Komutalığı'nda asker traşı oldu, askeri üniforma giydi, aldıkları eğitimin ardıdan yemin ederek gerçek asker oldu.

  ASKERLİK ENGEL DİNLEMEDİ / FOTO GALERİ

  Engelliler için temsili askerlik uygulaması bu yıl, Gaziemir'deki Hava Teknik Okullar Komutanlığı'nda yapıldı. Yakınlarıyla gelen engelli gençler, ilk olarak kayıtlarını yaptırdı, ardından da berberde asker traşı oldu. Engelli gençler traşlarının ardından üniformalarını, postallarını giyip, palaskalarını takarak çakı gibi asker oldu. Birlikte görev yapan askerlerin yardımlarıyla üniformalarını giyen engelli gençler, daha sonra da büyük bir gururla kendilerini bekleyen ailelerinin karşısına çıktı.


  Hatıra fotoğrafları çektiren ve hemen her karede asker selamı vermeye çalışan engelliler, daha sonra askeri eğitime alındı. Engelli gençleroden ilköğretim öğrencisiyken 12 yaşında beyin kanserine yakalandıktan sonra ameliyat olup, engelli kalan 19 yaşındaki Fatih Yıldız, eğitimini sandalyede oturarak aldı. Birlikte görevli personelin selam verme ve tören komutları eğitimi verdiği asker adayları, ailelerinin karşısına ikinci kez yemin etmek için çıktı. Kendileri gibi engelli arkadaşlarına sarılıp, önlerindeki silahlara ellerini koyan engelliler, daha sonra hep bir ağızdan ettikleri yeminle gerçek asker oldu.

  Törende engelli askerlere ve ailelerine konuşan Hava Teknik Okullar Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Fuat Özakdağ, şunları söyledi:
  “Askerlik Türk milletinin özünde ve ruhunda olan, ona dünya üzerinde yegane ordu millet olma onurunu bahşeden bir haslettir. Kutsal askerlik görevini yerine getiren her birey bunun haklı gurur ve onurunu ömür boyu taşıma mutluluğuna sahip olmaktadır. Bugün de ayrılmaz bir parçalarımız olan engelli vatandaşlarımız, kutsal askerlik zgörevlerini kısa süreliğine de olsa yerine getirme mutlululuğunu yaşacaklar.”

  Tümgeneral Fuat Özakdağ'la hatıra fotoğrafı çektiren engelli askerler için düzenlenen tören, askeri birliklerin gezdirilmesiyle sona erdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı