Gündem Haberleri

  Engelli birine áşık olurum ama evlenmem

  İSTANBUL
  21.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Toplumun engellilere yönelik bakış açısını ortaya koymak için yapılan bir araştırma, engellilere bakış açımızda engeller bulunduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre, erkeklerin yüzde 40.58’i, engellilerle duygusal ilişkiye girebileceklerini ama evlenmeyi düşünmeyeceklerini söylüyor.

  REHABCENTER ve Pi Grup araştırma şirketinin yaptığı engellilere bakış açısı anketine katılan erkeklerin yüzde 40.58’i "Engelliyle duygusal ilişki yaşarım ama evlenmem" dedi. 21.72’si ise "duygusal bir ilişki yaşamazdım" cevabını verdi.

  Toplumun engellilere bakışını saptamak amacıyla yapılan araştırmada 714 erkek ve 507 kadına anket uygulandı. "Sizce engelliler kiminle evlenmeli?" sorusuna katılımcıların yüzde 35.72’si "sevdiği kişiyle" derken, yüzde 56.94’ü, "kendisi gibi engelli biriyle" yanıtını verdi.

  Eğitim almaları şart

  "Engelli bir vatandaş size göre nasıl yaşamalı?" sorusuna ankete katılanların yüzde 64’ü, "Her vatandaş gibi okumalı, eğitim almalı" görüşünü dile getirirken, yüzde 9.1’i "Evde ailesine bağımlı" olarak yaşaması gerektiğini belirtti. "Sokakta engelli biriyle karşılaşınca nasıl davranırsınız?" sorusuna katılımcıların yüzde 39.9’u, "Yardımcı olurum," yüzde 35.56’sı, "Uzaktan yolunu nasıl bulduğunu izlerim," yüzde 6.12’si ise "Acıma duygusu hissederim" dedi.

  Engelli çocuk sorun

  Ankete katılanların yüzde 20.60’sı, "Toplum çocuğa acıma duygusuyla yaklaşacağı için" engelli çocuk istemediğini belirtti. Katılımcıların yüzde 39.63’ü ise zihinlerindeki engelli imajının televizyon etkisiyle oluştuğunu belirtti.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı