GeriGündem Engellerini anneleriyle aşıyorlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Engellerini anneleriyle aşıyorlar

Zonguldak'ta fiziksel engelli öğrenci ve genç, tedavi ve eğitimlerini annelerinin fedakarlığıyla sürdürebiliyor. Zaman zaman çocuklarını sırtlarında taşıyan annelerin mutluluk reçetesi ise sadece fedakarlık ve sevgi.

Küçük yaşta geçirdiği rahatsızlık nedeniyle zihinsel ve fiziksel engelli olan 20 yaşındaki oğlu Ahmet Kurt'un tedavisi ve eğitimi için yıllardır mücadele veren anne Fidan Kurt (40), evladının rahatsızlığının yanı sıra toplumsal engelleri de aşmaya çalışıyor.

Böbrek rahatsızlığı da bulunan oğlunu yıllardır hastaneye ve rehabilitasyon merkezine 350 basamaklı merdiveni inip çıkararak sırtında götüren Anne Kurt, evladı için verilen zekat paralarını biriktirerek evinin önüne yol açılması için malzeme satın aldı.
Başvurusu belediye tarafından kabul edilerek evinin yakınına kadar 1 yıl önce yol açılan anne Kurt, bu sefer de evinin önüne zarar verdiklerini iddia eden komşuları A.A, M.A. ve C.A'nın yola kurduğu engelle karşılaşınca polise şikayetçi oldu.

Aynı zamanda sara hastası olan çocuğunu, komşusunun sürekli engellemesi nedeniyle tekerlekli sandalyeyle ana yola çıkaramayan anne Kurt, evladını sırtında taşıyarak sağlık ve eğitim hizmetlerinden faydalanmasını sağlıyor.

Anne Kurt, AA muhabirine, 70 kilogram ağırlığındaki oğlunu, özel eğitim alabilmesi ve tedavisi için zorlukla sırtında taşıdığını belirterek, “Komşum anlamadığım nedenlerle yolu barikatla kapatıyor. Polise başvurmamla açılan yolda sürekli engellerle karşılaşmaktan bıktım ve şikayetçi oldum. Benim tek isteğim evladımın sağlıklı şekilde yaşamını sürdürmesidir. Oğlum için her türlü fedakarlığı yapmaya devam edeceğim. Anneler Günü, engelli çocukları olan aileler için ayrı anlam ifade ediyor” dedi.

ANNENİN SEVGİSİ ENGEL TANIMIYOR
Erken doğum nedeniyle geçirdiği rahatsızlıktan dolayı fiziksel engelli olarak yaşamını sürdüren 15 yaşındaki Kübra Sevik, eşinden 11 yıl önce boşanan annesi Nahide Kefeli'nin (44) tek başına verdiği mücadele sonucu ilköğretim 7. sınıfta eğitim öğretimini sürdürebiliyor.
Babasından kalan maaşı alan ve evde hayatını sürdüren Kefeli, yaklaşık 150 metre uzaklıktaki Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okuluna tekerlekli sandalyeyle götürdüğü kızının ihtiyaçlarını karşılamak için her teneffüste tekrar okula gidiyor.

Teneffüslerde kızının beslenmesinin yanı sıra tuvalet gibi ihtiyaçlarının karşılamasını sağlayan anne Kefeli, ayrıca haftada iki kez evladını fizik tedaviye götürerek eğitim öğretim hayatını sürdürmesi için çabalıyor.

Anne Nahide Kefeli, AA muhabirine, çocuğuna hiçbir zaman engelli olmasını eksiklikmiş gibi hissettirmediğini, sevgi ve fedakarlıkla ilköğretim 7. sınıfa kadar başarılı şekilde ulaştırabildiğini söyledi.

Kızına arkadaşlarının ve öğretmenlerin her zaman yardım ettiğini anlatan Kefeli, “Kübra, ilgiden mutluluk duyuyor. Toplumsal hayatın içinde bulunmak da yüzünü güldürüyor. Aileler fedakarlık ve sevgiyle çocuklarının engellerini aşabilirler. Bizim için en güzel Anneler Günü hediyesi, evlatlarımızın yüzündeki küçük gülümsemedir” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle