Gündem Haberleri

  Enflasyondan korkan ECB’den faiz artırımı sinyali

  WSJ
  25.01.2011 - 12:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa’daki borç krizi nedeniyle ekonomileri zayıflayan ülkelerin varlığına rağmen, Avrupa Merkez Bankası (ECB), küresel çapta yükseliş eğilimi gösteren gıda, petrol ve emtia fiyatları nedeniyle faiz yükseltme sinyali verdi.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor     

   

  İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenecek World Economic Forum (WEF) toplantıları öncesinde Wall Street Journal'a konuşan Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECB) Jean-Claude Trichet, euro bölgesindeki enflasyon tehdidinin yakından izlenmesi gerektiği uyarısında bulundu.

   

  Trichet, tüm merkez bankası yöneticilerini yüksek enerji ve gıda fiyatlarının küresel ekonominin üzerinde durduğu dengeleri tehdit ettiği fikrinde birleşmeleri gerektiği çağrısını yaptı.

   

  MERKEZ BANKALARI DİKKATLİ OLMALI

  ECB Başkanı, "Emtia fiyatlarından kaynaklanan enflasyon tehdidinin yaşandığı dönemlerde, tüm merkez bankaları iç piyasadaki fiyatlar üzerinde ikinci tur etkilerinin olmaması için çok dikkatli olmalılar" dedi

   

  Trichet'in uyarıları, yatırımcılar arasında küresel çapta enflasyon kaygılarının arttığı bir döneme denk geldi. Çin ve Brezilya gibi hızlı büyüyen ekonomiler içerde enflasyon tehlikesiyle karşı karşıya kalırken, bu ekonomilerin küresel çaptaki emtia talebi diğer ekonomilerde de fiyatların yükselmesini tetikliyor.

   

  ABD ve diğer gelişmiş ülkelerdeki işsizlik ve kullanılamayan kapasite sorunları altta yatan enflasyonist baskıları gizlemeye yardımcı olsa da, gelişmekte olan ekonomilerin etkisi daha fazla hissediliyor. Çin´in büyüme hızı yüzde 9.8, enflasyon oranı ise yüzde 5 civarında bulunurken, Brezilya'daki enflasyon bu oranın dahi üstüne çıkmış durumda.

   

  ARTIŞ DEVAM EDEBİLİR

  Küresel ekonomideki toparlanmanın henüz başlangıç aşamasında olmasından dolayı fiyatların daha da yükselmesi söz konusu. Özellikle, kömür ve demir cevherinde yaşanan pahalılaşma küresel çapta çelik fiyatlarının yükselmesi yönünde baskı yaratıyor.

   

  ABD'li AK Steel ve Nucor, Çinli Baosteel ve Güney Koreli Posco gibi üreticiler son haftalarda çelik fiyatlarını sürekli artırıyor. 2010 yılında ortalama 733 dolar olan çeliğin tonunun, 2011'de 1,000 doları geçmesi bekleniyor.

   

  Trichet'in açıklamaları, ECB'nin bir yanda borç sorunu yaşayan çevre ülkeler ile diğer yanda da Almanya gibi güçlü büyüme gösteren ve euro bölgesinde kendini gösteren yüksek enflasyon arasında denge bulmaya çalıştığı bir dönemde geldi.

   

  Euro bölgesinde geçen ay enflasyon beklenmedik biçimde yüzde 1.9´dan yüzde 2.2 ye yükselerek, ECB´nin yüzde 2´nin hemen altı olan hedefinin üzerine çıktı. Bazı ekonomistler euro bölgesinde enflasyonun önümüzdeki iki ayda yüzde 2.5´e çıkabileceğini savunuyor.

   

  * Bu yazı Wall Street Journal'de, "Global Price Fears Mount" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı