Gündem Haberleri

  Enflasyon hedefi hayal oldu

  Hürriyet Haber
  26.10.2007 - 11:15 | Son Güncelleme:

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Durmuş Yılmaz, enflasyon göstergelerindeki olumlu gelişmelere rağmen, “vergi ayarlamaları ile enerji, gıda ve yönetilen yönlendirilen fiyat artışları” gibi para politikasının kontrolü dışındaki gelişmelerden dolayı, kısa vadeli enflasyon tahminlerini yukarı yönlü güncellediklerini açıkladı.

  Yılmaz, bu çerçevede, enflasyon hedefini 0.8 puan yukarı çekerek, yıl sonunda yüzde 70 olasılıkla yüzde 6,7 ile 7,9 arasında gerçekleşeceği ve belirsizlik aralığının üst  sınırını aşacağı tahmininde bulunduklarını bildirdi.

  Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, düzenlediği basın toplantısında,  Merkez Bankası tarafından hazırlanan, yılın dördüncü “Enflasyon  Raporu”nu açıkladı.

  Kısa vadeli enflasyon görünümüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan  Yılmaz, enflasyonun ana eğiliminin Merkez Bankasının öngörüleri  doğrultusunda aşağı doğru eğilim sergilemesine rağmen, önümüzdeki  aylarda, temelde enerji ve gıda ürünleri ile para politikasının kontrolü  dışında kalan kalemlerin fiyat gelişmelerinin etkisiyle, enflasyondaki  düşüşün geçici olarak duraklayacağının tahmin edildiğini söyledi.

  Bu doğrultuda kısa vadeli enflasyon tahminlerinin bir önceki rapora göre  yukarı yönlü güncellendiğini vurgulayan Yılmaz, kısa vadeli tahminleri  yukarı çeken gelişmeleri şöyle özetledi:
         
  PETROL FİYATLARI ENFLASYONU ETKİLEDİ
         
  "Temmuz enflasyon raporumuzda, petrol fiyatları varil başına 65 dolar  olarak varsayılmıştı. Ancak geçen bu 3 ay içinde, petrol fiyatları varil  başına ortalama 75 dolar civarında gerçekleşmiş, önümüzdeki dönem petrol  fiyatlarına ilişkin varsayımımız da 70 dolara yükseltilmiştir.

  Ayrıca bir önceki rapordan farklı olarak yılın son çeyreğinde elektrik  fiyatlarında yüksek oranlı bir artış öngörülmüştür. Enerji fiyatlarına  ilişkin bu gelişmeler 2007 yılına ilişkin enflasyon tahminlerimizi  yaklaşık 0,8 puan yukarı çekmiştir.

  Bir önceki raporda 2006 yılından beri süre gelen hızla artışlar  sonrasında oluşan gıda fiyatlarındaki artışların zaman içinde  yavaşlayacağı varsayımında bulunmuştuk. Ancak geçen süre zarfında gıda  fiyatları bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de yüksek artış  sergilemeye devam etmiştir. Bu gelişme de kısa vadeli enflasyon  tahminlerimizi bir miktar daha yukarı yönlü güncellenmesine neden  olmuştur."

  ENFLASYONDA YENİ HEDEF

  Sonuç olarak enflasyon göstergelerindeki olumlu gelişmelere rağmen,  “vergi ayarlamaları ile enerji, gıda ve yönetilen yönlendirilen fiyat  artışları” gibi para politikasının kontrolü dışındaki gelişmelerden  dolayı, kısa vadeli enflasyon tahminlerini yukarı yönlü güncelemiş  bulunduklarını anlatan Yılmaz, “Bu çerçevede enflasyonun yılın sonunda  yüzde 70 olasılıkla 6,7 ile yüzde 7,9 arasında (orta noktası 7,3)  gerçekleşerek, belirsizlik aralığının üst sınırını aşacağı tahmininde  bulunmaktayız” dedi.

  FAİZLER NE OLACAK?

  Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, önümüzdeki aylarda kesintisiz faiz indirimi olacağının "algılanmaması" gerektiğini söyledi.

  Politika faizlerinin bir süre sabit tutulabileceği gibi daha hızlı ve büyük oranlarda da düşürülebileceğini vurgulayan Yılmaz, "Önümüzdeki aylarda kesintisiz faiz indirimi olacağı algılanmamalı" diye uyardı.

  Bütçe harcamalarında olabilecek sapmaların para politikası ve enflasyon görünümünü   etkileyebileceğine de işaret eden Yılmaz, "FDF'deki sapmanın dolaylı vergi artışlarıyla karşılanması enflasyon üzerinde risk oluşturuyor" dedi.

  TÜRKİYE KUZEY IRAK'A GİRERSE...

  Yılmaz, yılın dördüncü ve son Enflasyon Raporu’nu açıkladığı basın toplantısında basının sorularını da yanıtladı. Yılmaz, sınır ötesi operasyonun etkisine karşı neler yapılacağının sorulması üzerine şunları söyledi:

  “Diyelim ki sınır ötesi harekattan dolayı yatırımcının güveni bozuldu ve yavaşladı, Türkiye’den çıkmak istiyor. Bu konuda biz ne yapabiliriz. Bizim elimizde politika faiz oranlarını değiştirmeden piyasa faiz oranlarını sıkımlaştırma imkanımız var. Likidite yönetimini düzenleyebileceğiz. Dolayısıyla biz piyasadaki likiditeyi ayarlayarak yabancının Türkiye’deki davranışını bir ölçüde etkileyebileceğimizi düşünüyoruz. Dolayısıyla yoğunlaşacağımız nokta likidite yönetiminde daha aktif olmak.”

  ENFLASYON CANAVARI YARI CANLI

  İhracatçıların başını çektiği, gazetelere ilan verilmesi ve gölge para politikası oluşturulmasına kadar varan faiz konusundaki ağır eleştirilerin sorulması üzerine Yılmaz, “Biz çalışanlara, iş ve aş üretenlere, ihracat yapanlara, ülkemize döviz kazandıranlara saygı duyuyoruz ve onların gayretlerini de destekliyoruz. Ancak henüz fiyat istikrarı sağlanmış değil” dedi. Düşen bir enflasyon ortamında bulunduklarını vurgulayan Yılmaz, şunları söyledi:

  “Enflasyon bir bakıma uyuşturucuya benzer. Geçici olarak size haz verebilir, rahatlatabilir. Ancak uzun vadede büyük problemlere yol açar. Biz bazı kesimlerin sıkıntıları olabileceğini de düşünüyoruz. Bunları dinliyoruz, yaptığımız analizlerde veri setimizin içerisine dahil ediyoruz. Fakat geldiğimiz noktada henüz enflasyonla olan mücadelemiz sona ermemiştir. Enflasyon canavarı yarı canlıdır, dolayısıyla yeniden canlanma ihtimali vardır. O nedenle biz enflasyonla mücadelenin devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. O kesimleri de anlamaya çalışıyoruz.”

  İHRACATÇI ELEŞTİRMEYE DEVAM ETSİN

  Verilen ilanların morallerini bozup bozmadığı sorulan Yılmaz, “Hayır bizim moralimiz bozulmadı, bizim moralimiz de bozulmaz. Biz dinlemekle, anlamakla mükellefiz. Anlamak için de karşı tarafın ne düşündüğünü öğrenmemiz gerekiyor. Verilen ilanlardan, yapılan açıklamalardan olumlu sonuç da olumsuz sonuç da çıkartılabilir. Olumlu sonuç şudur; artık Merkez Bankası bağımsızlığı toplumda yer etmiştir. Bizim kültür setimizin içine girdiği anlamına geliyor. Toplumda para politikasının Merkez Bankası tarafından yürütüldüğü kabul görüyor ve herkesin muhatabının Merkez Bankası olduğu sonucu çıkıyor ve bundan da mutluyuz” dedi.

  Eleştirilmekten hiçbir şekilde rahatsız olmadıklarını ifade eden Yılmaz, “Ancak rahatsız olmuyoruz diyerek de şunu kastetmiyorum; biz yapılan eleştirileri dikkatlice inceliyoruz. Eğer içerisinde gerçekten dezenflasyon sürecini aksatmadan, bizi hedefe götürecek yolda engel teşkil etmeyecek yollar varsa bunları dikkate alalım, diyoruz. Dolayısıyla dinliyoruz ve dinlemeye devam ediyoruz. Bizi eleştirmeye devam edin ve devem etsinler” yorumunu yaptı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı