Gündem Haberleri

  Enerjisa, HES projeleri için yüklenici belirledi

  A.A.
  12.05.2008 - 14:30 | Son Güncelleme:

  Sabancı-Verbund ortaklığı olan Enerjisa, Kahramanmaraş'ta gerçekleştirilecek olan yaklaşık 452 MW kurulu gücündeki Enerjisa Kandil Grubu olarak adlandırılan üç hidroelektrik santralının anahtar teslim tüm elektro-mekanik ekipman hizmetleri için Andritz Va Tech Hydro önderliğindeki konsorsiyumu tercih etti.


  Enerjisa'dan yapılan açıklamaya göre, yaklaşık 70 milyon avro değerindeki teslimat/rezervasyon anlaşması, Ceyhan nehri üzerinde kurulacak Kandil, Sarıgüzel ve Hacınınoğlu Hidroelektrik Santrallarının yapımı için ilk adımı oluşturuyor.

  Üretim portföyü içerisinde toplam 1000 MW hidroelektrik santral projesine sahip olan Enerjisa, yaklaşık 452 MW kurulu gücündeki Kandil, Sarıgüzel ve Hacınınoğlu Hidroelektrik Santrallarının 2010 yılından itibaren faaliyete geçmesini hedefliyor.

  Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Enerjisa olarak, Türkiye'nin enerji tedariki konusunda özellikle gelecek yıllarda, içinde bulunacağı kritik durumu göz önüne alarak, çok hızlı hareket etme ve en kısa sürede projelerin hayata geçirilmesi sorumluluğunu taşıdıklarını belirtti.

  Hakman, Türkiye'nin elektrik enerjisi ihtiyacının en güvenilir ve çevreyle uyumlu bir şekilde sağlanması için 2015 yılına kadar toplam 5000 MW'lık bir kapasiteyi devreye alarak, bu pazardaki liderlik hedeflerine doğru hızla ilerlediklerini bildirdi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı