GeriGündem Enerjide soruşturma genişliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Enerjide soruşturma genişliyor

Enerji Bakanlığı’nda başlatılan yolsuzluk operasyonunun boyutu genişliyor. Gözaltına alınanların sayısı 18’e yükseldi.
  Düğmeye Bakan bastı

Ankara Emniyeti’nde bu çerçevede gözaltına alınanların sayısı 18’e yükseldi. Gözaltına alınan zanlılar arasında, AKP Batman Milletvekili Nesir Nasıroğlu'nun kardeşi Muzaffer Nasıroğlu'nun da bulunduğu belirtildi.

 

Bir rüşvet ihbarı üzerine takip başlatan Ankara Emniyet Müdürlüğü, bazı bürokratların cep ve ev telefonlarını aylarca dinlemeye aldı. Enerji Bakanı Hilmi Güler'in talimatıyla, geçen temmuz ayındaki ihalede yönlendirme yapıldığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

 

Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nde ve BOTAŞ’ta bazı ihalelerde rüşvet iddiaları üzerine harekete geçen savcılık, soruşturmayı genişletti.

 

AKP MİLLEVEKİLİ NASIROĞLU’NUN KARDEŞİ DE GÖZALTINDA

 

Bu kapsamda elektrik üretim A.Ş. Genel Müdürü Önder Piyade, Genel Müdür Yardımcısı Servet Üst ile birlikte iki daire başkanı ve bir şube müdürü ve BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Fuat Çelepçi Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından gözaltına alındı.

     

Ayrıca, Enerji Bakanlığı ile iş yapan İstanbul’daki inşaat firmalarının sahipleri ile bazı lüks otel çalışanları da gözaltına alındı. Gözaltına alınanların sayısı 18’e yükseldi.

 

Gözaltına alınan zanlılar arasında, AKP Batman Milletvekili Nesir Nasıroğlu'nun kardeşi Muzaffer Nasıroğlu'nun da bulunuyor.

 

Gözaltına alınan 6 bürokrat da soruşturma nedeniyle görevlerinden alındı.

 

BANKA KAYITLARI İNCELENİYOR

 

İlgili firmaların bilgisayar ve kayıtlarına el koyan Emniyet, bürokratlarla firmaların banka kayıtlarını da incelemeye aldı.

 

Enerji Bakanlığı'ndaki son iki yılda yüze yakın ihalede yolsuzluk yapılabileceğini, ancak hangi ihalede ve nasıl yolsuzluk yapıldığının incelemelerden sonra saptanabileceği bildirildi.

 

DOĞALGAZ SANTRALINDA YOLSUZLUK İDDİASI

 

Enerji Bakanlığı'nın son iki yılda yaptığı sadece hidroelektrik değil, doğalgaz santrallerinde de yolsuzluk yapıldığı iddiası araştırılıyor.

 

Karadeniz - Yunanistan doğalgaz boru hattıyla ilgli ihalelere fesat karıştırıldığı iddia ediliyor.

 

Ayrıca hidro elektirik santralleri için yapılan bakım, üretim, işletme ve temizlik ihalelerinde de yolsuzluk tespit edildiği belirtiliyor.

 

Tüm bu yolsuzlukları gözaltına alınan bir işadamının yönlendirdiği bilgisi üzerinde yoğunlaşan emniyetin zanlıları hafta sonuna kadar sorgulaması bekleniyor.

 

Yumurtalık'ta bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, yargıya intikal etmiş bir konuda açıklama yapmasının doğru olmayacağını belirtti. Güler, ''bilgisi alınıp serbest bırakılanlar da var. Bunları şahit olarak da kabul edebilirsiniz'' dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle