Gündem Haberleri

  Enerji Topluluğu anlaşması imzalandı

  Hürriyet Haber
  25.10.2005 - 14:24 | Son Güncelleme:

  Güneydoğu Avrupa ülkeleri ile Avrupa Birliği (AB) enerji pazarının entegre edilmesini öngören “Enerji Topluluğu anlaşması” Atina'da imzalandı

  Türkiye'nin imzacı ülkeler arasında olmadığı anlaşmanın imza töreni vesilesiyle yapılan toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler katıldı. Güler, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bu sürece başından beri büyük destek verdiğini ve başat rol oynadığını ancak bu aşamada anlaşmaya taraf olmamayı tercih ettiğini söyledi.
  Türkiye'nin özellikle kömür santralları ve barajlar inşası alanında yoğun bir yatırım döneminde olduğunu kaydeden
  Güler, yerli kaynakların geliştirilmesi sürecindeki Türkiye'nin bazı teknik konular açıklığa kavuşana kadar anlaşmaya taraf olmayacağını ancak aktif desteğini sürdüreceğini vurguladı.

  Açılışını Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in yaptığı toplantıda konuşan Avrupa Komisyonu'nun enerjiden sorumlu üyesi Andris Pielbalgs, enerji sektöründe istikrarın sağlanmasının önemini vurguladığı konuşmasında, Türkiye'ye da verdiği destek ve sürecin oluşmasına yaptığı büyük katkı nedeniyle teşekkür etti. Balkan İstikrar Paktı Koordinatörü Erhard Busek de konuşmasında, Türkiye'nin doğalgaz alanında liderlik rolünü üstlenmesini beklediklerinin altını çizdi.

  Bu arada ev sahibi Yunanistan Kalkınma Bakanı Dimitris Siufas'ın, Enerji Bakanı Güler'e büyük ilgi gösterdiği ve Türkiye'nin anlaşmanın imzacıları arasında olmamasına rağmen aile fotoğrafı çekimine katılması için davet ettiği gözlendi. Toplantı çerçevesinde Siufas ile ikili bir görüşme de yapan Güler, bu akşam katılımcılar onuruna verilecek akşam yemeğine katılacak. Güler, yarın sabah Yunanistan'dan ayrılacak.
  (ATİNA/A.A)

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı