Gündem Haberleri

  Enerji Bakanı'ndan çok özel açıklamalar

  Hürriyet Haber
  28.05.2011 - 13:57 | Son Güncelleme:

  “Koşun, koşun. Taner Ağabey gelmiş...”

  TANER YILDIZ KAYSERİ'DE / Foto Galeri

   

  Kayseri’de, Kazancılar çarşısındayız.

   

  Şehrin merkezindeki bu çarşı, Kayseri’nin ruhunu da yansıtıyor.

   

  Zeynep GÜRCANLI hurriyet.com.tr

  Her köşede alış veriş, pazarlık sürüyor.

   

  Ve Enerji Bakanı Taner Yıldız’la bir de giriyoruz bu alış-veriş cennetine.

   

  Taner Yıldız’la doğduğu topraklarda, Kayseri’deki söyleşimizde, gündemin önemli başlıklarını da, müthiş rakamların geçtiği enerji ihalelerini de, konuşuyoruz.

   

  Mesela, siyasetin altını üstüne getiren kaset skandalı;

  Bakan Yıldız, skandala “partilerüstü” yaklaşıyor kaset skandalına. Kasetlerin siyaseti kirlettiğini söylüyor ve ekliyor:

  “Bu konu, MHP’nin olduğu kadar, CHP’nin de, AK Parti’nin de, diğer partilerin de problemidir.”

   

  Bakan Yıldız, siyasetçilerin isteseler de, istemeseler de, toplumda örnek olduklarını, model alındıklarını vurguluyor; “Milletvekili, bakan, il başkanı ya da başka görevdeki bir siyasetçi. Siz isteseniz de, istemeseniz de, toplumda örnek haline geliyorsunuz”

   

  Ve bunları söyledikten sonra, tekrar kaset konusuna dönüyor:

  “Ancak şunu da unutmamak gerekir. Kasetlerin çekilmesi, yayınlanması siyaseti kirletiyor. Yine de, usüldeki bu hata, esastaki yanlışlığı da ortadan kaldırmaz.”

   

  Bakan Taner, kaset skandalının bir şekilde AK Parti’yle bağlantılandırılmasına da şiddetle karşı çıkıyor;

  “Böyle şeyler geliyor kulağımıza. Böyle birşey nasıl söylenir? AK Parti yaptıkları ile güçlü bir partidir. Yapmadıkları ile değil. AK Parti’nin böyle bir işe karıştırılması çabasına şiddetle karşı çıkıyorum.”

   

  Taner Yıldız’la, enerji konusundaki müthiş projeleri de konuşuyoruz.

   

  Ancak önce Kayseri çarşısından izlenimler...

   

  “TANER AĞABEY...”

   

  AK Parti kurulduğu günden itibaren, Kayseri’deki itici güç Abdullah Gül’dü. Ancak Gül’ün Cumhurbaşkanı olmasıyla birlikte kentte bu görevi Enerji Bakanı Yıldız üstlenmiş durumda.

   

  Ve ilk izlenim:

  Yıldız, Kayseri’nin “ağabeyi” olmuş.

   

  Çarşıda gezerken, kimse “Bakan gelmiş” diyerek gelmedi yanımıza; “Taner Ağabey gelmiş” diye koştu vatandaşlar, dükkanlarında çalışan esnaf Taner Yıldız’ın yanına.

   

  El sıkışıldı, hal hatır soruldu.

  Taner Yıldız yüzlerce kişiyle sohbet etti. En az yarısını bizzat tanıyordu. “Annenin rahatsızlığı nasıl oldu? Kardeşinin çocuğu olmuş, hayırlı olsun” gibi tanıdıklık içeren cümlelerle selamladı yanına gelenleri.

   

  “SENİN İÇİN CANIMI VERİRİM..”

   

  İstanbul’da, Bilfen konserinde sahnedeki Ajda Pekkan konseri izleyen Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ı gördüğünde, “İsteyin, sizin için canımı vereyim” demişti ve olay yaratmıştı.

   

  Ancak gördüm ki, Kayseri’de de Taner Yıldız için için “canını vermeye hazır” kişiler var.

   

  Yıldız’a sarılan, “iste Taner’im, senim için canımı vereyim” diyen kişi Şakir Bolat. Ajda kadar popüler değil elbet. Ancak sevgisi, içtenliği sahici.

   

  BİR ANNENİN FERYADI

   

  Taner Yıldız şanslı... Kayseri bir sanayi şehri. Dolayısıyla, işsizlik bu kentteki en büyük sorunlardan biri değil. Yıldız’a yaklaşıp, yakınlarına, kendilerine iş isteyenler oldu elbette. Ancak başka kentlerde karşılaştıklarımdan sayıca çok daha azdı Kayseri’de.

   

  Yurtdışında yaşayan ve sadece oy vermek için geldiğini söyleyen çok kişi vardı. Bakan’a hep aynı soru soruldu; “Nasıl oy vereceğiz?”

   

  Bir muhtar okul istedi, bir motor sporcusu, “Kayseri’de dev bir motor sporları merkezi kurmaya çalışıyoruz yardım edin” dedi. Okul yapımı için destek isteyen muhtarlar vardı.

   

  Çarşı gezisi boyunca, gerek Taner Yıldız’ı, gerekse onunla birlikte gezen partililerin içini sızlatan ise, bir annenin özürlü çocuğu için feryadı oldu.

   

  “Çocuğum yürüyemiyor. 10 yaşında” diyerek yanaştı Bakan’ın yanına İrfaniye Ünaldı. “Belediye otobüsüne, tekerlikli sandalye ile bindirmiyor şöforler. Çocuk büyüdü. Kucağımda da taşıyamıyorum. Lütfen bir çare bulun derdimize...”

   

  Bakan irkildi. Hemen danışmanını da yanına çağırdı ve ayrıntılı bilgi aldı Ünaldı’dan. “Hemen ilgileneceğim” dedi. Ancak özürlü annenin derdi bir değil ki;

  Zor özürlü annesi olmak. Bizim için sorun bile olmayan konular, onlar için aşılmaz dağlar gibi...

  “TOKİ evlerinde oturuyorum. Çocuğumu çıkaracak bir park yok” diye devam etti.

   

  Bakan yıldız uzun uzun dinledi feryat eden anneyi. Telefon numaralarını bizzat aldı. İlgineceğine tekrar tekrar söz verdi. Hemen oradan talimat verdi, Belediye Başkanı’nın aranıp, neler yapılabileceğinin belirlenmesi için. Kendisi de bizzat arayacağını, ilgileneceğini söyledi.

   

  Yola devam ederken, bu kez zihinsel özürlü bir genç çıktı karşımıza. Bakan Yıldız’ı görünce koşarak geldi, korumalar hemen devreye girdi. “Müsade edin lütfen” dedi Bakan, genci yanına çağırdı. Özürlü genç Bakanın elini tuttu, sadece dualar döküldü dudaklarından. Bir süre bırakmadı Bakan’ın elini, ardından bir de sarılıp, ayrıldı yanından.

   

  “KENDİSİ AK DEĞİL AMA...”

   

  Esnaf ziyaretleri sırasında karşımıza çıkan bir başka ilginç kişi bir Nijeryalı idi. Taner Yıldız’la bir dükkanda karşılaştı Ömer Faruk. Kayseri’de üniversite eğitimi gördüğünü anlattı ve hemen “AK Parti’yi destekliyorum” dedi. “Erdoğan, bizim ülkede kahraman gibi” diyerek, Başbakan Erdoğan’a selamlarını iletti.

   

  KAYSERİ’DE BORÇLU ÇIKMAK...

   

  Taner Yıldız’la birlikte Kayseri’deki bu kısa geziden bir de küçük özel tecrübe;

   

  Bilirsiniz Kayserililer, pazarlıkçılıkları ile, ticarette, para kazanmakta ustalıkları ile tanınırlar. Buna bizzat şahit oldum; Çünkü Kayseri’de, hiç tanımadığım bir kuyumcu esnafına borçlu çıktım.

   

  Erdoğan Arpacı adlı esnaf, belli, Taner Yıldız’ı eskiden beri tanıyor. Çarşıda görünce, yanına yaklaştı, “yemek borcunu unutma” dedi.

   

  Ben yaklaşıp, konuyu anlamaya çalışınca, birden bire ilgisi Bakan’dan bana doğru döndü. “Ne borcu bu” diye sorduğumda, “Birlikte yemek yiyecektik, hala gelmedi” dedi. Ardından, nasıl olduğunu anlayamadığım bir şekilde, kendimi birden bire, Arpacı ile “yemek pazarlığı” içinde buldum. Bana, “sen nasıl gazetecisin. Bari sen davet et beni yemeğe” dedi. Bakan gülümseyerek izlerken, “Yalnız da gelmem ha! Benim çocuklar da gelecek” diye devam etti.

   

  “Çocukların”, Arpacı’nın birlikte çalıştığı 25 kadar yardımcısı olduğunu öğrendim.

   

  Kısacası, kendimi, nasıl olduğunu hiç anlayamadan, 25 kişiye yemek borçlu buldum.

   

  Ne diyeyim; Burası Kayseri.

   

  Ben ne olduğunu anlamaya çalışırken, AK Parti İl Başkanı Ömer Dengiz yanıma yaklaştı;

  “Zeynep Hanım, Kayseri’de 2 kere 2 kaç eder bilir misiniz?” diye sordu. Ardından da sorusunu kendisi yanıtladı; “2 kere 2’nin kaç ettiği, alış satışa göre değişir....”

   

  KAYSERİ’DE DURUM

   

  Son olarak, Kayseri’de seçim öncesindeki duruma ilişkin birkaç gözlem;

  Kayseri’nin vekil sayısı bu seçimlerde 9’a çıkmış.

   

  Taner Yıldız’ın ekibi iddialı konuşuyor; “9 vekilliği de alırız, onun için çalışıyoruz” diyor.

   

  Ancak bana göre bu biraz zor; CHP’nin de, MHP’nin de birer vekil çıkarması büyük ihtimal. MHP’nin vekil sayısının ikiye bile çıkması sözkonusu olabilir.

   

  Ancak yine de, kentte AK Parti ağırlığı sadece hissedilmiyor, görülüyor da.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı