GeriGündem Enerji Bakanı Taner Yıldız'dan flaş elektrik kesintisi açıklaması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  228
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Enerji Bakanı Taner Yıldız'dan flaş elektrik kesintisi açıklaması

Enerji Bakanı Taner Yıldız'dan flaş elektrik kesintisi açıklaması
refid:28604453 ilişkili resim dosyası

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Slovakya programına eşlik eden heyette bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'de yaşanan elektrik kesintileri ile ilgili olarak, "10.36 itibari ile sistemde çökme oldu. Kesintinin neyden kaynaklandığını inceleyip öğreneceğiz" dedi.

Bakan Yıldız, "Şu anda Ankara'da Sincan'a Balgat ve şu anda bulunduğumuz TBMM'de dahil olmak üzere bir çok kesime elektrik verilmeye başlandı. Bu bizim istemediğimiz sevmediğimiz olay. Bunun farklı sebepleri olabilir. Bunun detaylarına gireceğiz. Şu anda bizim için önemli olan şebekeyi ayağa kaldırmak. Bu çok sık rastladığımız bir olay değil.

Enerji Bakanı Taner Yıldızdan flaş elektrik kesintisi açıklaması ELEKTRİK KESİNTİSİ ONBİNLERCE SANAYİCİYİ DE VURDU

En önemli noktalardan bir tanesi saat 10:36 itibariyle arzımızın fazla, talebimizin de az olduğu zamanlardan bir tanesi. Sabah 07:30-08:30'da tüketimin daha fazla olduğunu görüyoruz. Nereden kaynaklanıyor olabilir, iletim hatlarından, ya da manevra dediğimiz hadiseden kaynaklanabilir. Ben bire bir, sıcağı sıcağına da takip ediyorum. Gölbaşı'nda merkezde bir kriz merkezimiz var. Orada bu yakinen takip ediliyor. Gelişmeleri de ben buradan her bir saatte bir bu bilgileri size arz edeceğim" diye konuştu.

"SİBER BİR SALDIRI MIDIR ONU DA SÖYLEYEMEM"

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yaptığı ‘Terör saldırısı ihtimali’ açıklamasına dair Yıldız, "Bir soru üzerine başbakanımız o cevabı vermiş bulunuyorlar. Bu az mi çok mu ihtimaldir ben bunu söyleyemem. Yani siber bir saldırı mıdır onu da söyleyemem. Bizim merkezlerimiz var, sistemin tamamının gözetildiği merkezlerimiz var. Acaba merkezleri, bölgeleri izole etmediği için mi bunlar oldu? Her bir daire kendi içinde bunu yönetmesi gerekirdi. Bir operasyon hatası mı var, teknik açıdan hata mı var, yoksa siber bir saldırı mı var, bloke olan bir durum mu var, bunların her birisini anlık takip ediyoruz. O kayıtlar hepsi çıkarılacak. Asıl olan bir an önce sistemi ayağa kaldırmak. İstemediğimiz bu durumdan derhal kurtulmak." dedi.

Türkiye’de böyle bir kesinti olup olmadığı yönündeki soruya Bakan Yıldız, "Bu kadar geniş bir alanda çok sık rastlamamıştık." diye yanıt verdi.

"İstanbul’da metro ve marmaray’da sorun yaşanıyor. size bilgi geldi mi" şeklindeki soruya Yıldız, "380 kilovoltluk kısımda enerjilenme başladı. Bunların 31,5 kademe kademe bunun düşürülmesi lazım. Ben çok uzun sürmemesini temenni ediyorum. Çok uzun sürmeden bunu gerçekleştirmemiz lazım en önemli nokta bu." şeklinde yanıt verdi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle