Gündem Haberleri

  Endonezya'da Danimarka'yı protesto yürüyüşü

  CAKARTA/SYDNEY (A.A)
  06.02.2006 - 09:06 | Son Güncelleme:

  İslam dünyasında rahatsızlık yaratan karikatürlerin yayımlanmasıyla ilgili Müslüman ülkelerde tepkiler devam ediyor.

  Endonezya'nın başkenti Cakarta'da karikatürlerin Danimarka basınında yayınlanmasını protesto eden yüzlerce kişi, Danimarka Büyükelçiliği önünde olaysız bir gösteri düzenledi.

  Sayıları 300'ü bulan Adalet ve Refah Partisi üyesi gösterici, İngilizce ve Endonezya dilinde “Danimarka hükümeti Hz Muhammed'e iftira atıldığı için özür dilemeli” yazılı pankart açtı.
  Göstericiler ayrıca, “İfade özgürlüğü dine küfretmek değildir” yazılı pankartlar da taşıdılar.

  AVUSTRALYA GAZETELERİ YAYINLAMAYACAK

  Bu arada, Avustralya'da aralarında Sidney ve Melbourne'da yayınlanan bulvar gazetelerinin de bulunduğu birçok gazete, Müslüman dünyasında öfke yaratan karikatürleri yayınlamama kararı aldı. Avustralya'nın Daily Telegraph, Herald Sun, Sydney Morning Herald gibi önde gelen gazetelerinin genel yayın yönetmenleri bu karikatürleri yayınlamayacaklarını açıkladılar.

  Avustralya'da karikatürleri yayınlayan tek gazete olan Courier-Mail ise bu ülkede yaşayan Müslümanlarca protesto edildi. Karikatürlerin yayınlanmasına tepki gösteren Müslüman kuruluşları, gazetenin özür dilemesini isterken, karikatürlerin yayınlanmasını engellemek için federal hükümetin bir yasaklama kararı alması amacıyla harekete geçti.

  MALEZYA GAZETESİNİN EDİTÖRÜ İSTİFA ETTİ

  Öte yandan, çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Malezya'da, dünyada krize neden olan karikatürleri göstermek için gazetede yayınlayan bir editör istifa etti.

  Ülkenin Saravak eyaletinde yayınlanan “Saravak Tribune” adlı küçük gazete, yaptığı açıklamada, editörün karikatürleri yayınlamasından dolayı özür diledi ve derin pişmanlık duyulduğunu ifade etti.
  Bu açıklama ayrıca gazetenin ön sayfasında da yer aldı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı