GeriGündem Endonezya: Medya karikatür krizinden ders çıkarsın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Endonezya: Medya karikatür krizinden ders çıkarsın

Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono, İslam dünyasını rahatsız eden ve şiddete varan tepkilere neden olan karikatürlerin yayımlanmasından medyanın bir ders çıkarması gerektiğini söyledi.

Yudhoyono, Bandung'da milli gün nedeniyle yaptığı konuşmada, ”(Karikatürlerin) Danimarka gazetesinde yayımlamasından bir ders çıkarmalıyız. İfade özgürlüğü hakkı mutlak değildir... Her türlü inanca saygı duymalıyız” dedi.

Endonezya'da bugün ayrıca, Orta Cava'daki Semerang kentinde yaklaşık 200 kişinin barışçı bir protesto gösterisi yaptığı belirtildi. Göstericiler, hükümetten, Danimarka ile diplomatik ilişkilerin kesilmesini ve ürünlerin boykot edilmesini istediler.

Yudhoyono ve hükümet, daha önce de karikatürleri kınamış, Müslümanlara da şiddetten uzak durmaları çağrılarında bulunmuşlardı.

SİNGAPUR VE MALEZYA

Singapur'da, 5 Müslüman örgütü tarafından yayımlanan ortak açıklamada, Müslümanların karikatürlere tepkisini şiddet eylemleriyle göstermesinin yanlış olduğu vurgulandı.

Konuya hassasiyet gösteren Müslümanlardan gelen şiddetin her biçimine karşı oldukları belirtilen açıklamada, bunların yalnızca İslam'a karşı olumsuz imajları artıracağına dikkat çekildi.

Bu arada, Malezya'da yayımlanan Sarawak Tribune gazetesi, karikatürleri yayımladığı için hükümetin yayın iznini askıya almaya karar verdiğini açıkladı.

MAHFUZ'DAN BOYKOTA DESTEK

Bu arada, Nobel edebiyat ödülü sahibi Mısırlı yazar Necip Mahfuz, Danimarka ürünlerine uygulanan boykotu desteklediğini söyledi. Bir dergiye demeç veren Mahfuz, “Boykotu destekliyorum, çünkü dünya sadece kaba kuvvetten anlıyor” dedi.

“Boykot bugünkü duruma verilecek en iyi cevap belki değil” diyen ünlü yazar, “Ama elimizdeki tek imkan bu. Dünya kuvvetin dilinden anlıyor” diye konuştu. Batı dünyasının Müslümanların bakış açısını belki nihayet anlayabileceğini de söyleyen Mahfuz, “İfade özgürlüğüyle dini sembollere saygısızlığı birbirine karıştırmamak gerektiğini” belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle