Gündem Haberleri

  En yüksek sese sahip hayvan hangisi?

  Hürriyet Haber
  29.04.2016 - 11:59 | Son Güncelleme:

  En yüksek ses sahip olan hayvan denilince akla aslan gelmesi muhtemeldir? Peki, aslan en yüksek sese sahip hayvan mıdır? En yüksek sese sahip hayvan hangisidir? İşte cevabı..

  En gürültü hayvan denilince herkesin aklına şüphesiz boz ayı ya da aslangelir. Ama aslında en yüksek sese sahip hayvan, deniz diplerinde yaşayan minicik bir karides türü. Kaplan tabanca karidesi denen bu türün bir kıskacı diğerinden çok daha büyük. Her hareket ettirdiğinde saatte 97 kilometre gibi çok büyük bir hızla su fışkırtan kıskacı, gürültünün de asıl sebebi.

  Kıskaç hareketleriyle, suda kabarcıklar oluşmasına sebep oluyor. Bu kabarcıkların her biri 218 desibel gibi müthiş bir gürültüyle patlıyorlar. Karides için bu kabarcık patlatma oyunu, hem bir haberleşme aracı hem de güçlü bir avlanma tekniği. Birbirleriyle haberleşmelerinin yanı sıra, oluşan şok dalgaları sayesinde balıkları sersemleterek iyi bir av haline getiriyorlar. Tabii bu gürültü çok yüksek frekansta olduğundan sadece kısa mesafelere kadar yayılabiliyor.

   tarafından hazırlanmıştır.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı