GeriGündem En sevimli Geisha
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

En sevimli Geisha

En sevimli Geisha
refid:975802 ilişkili resim dosyası

Son yıllarda Hollywood'a bir çok yönetmen ve kadın oyuncu armağan eden Çin'in yıldızı, bu kez de Zhang Ziyi ile parlıyor. Kısa bir süre öncesine kadar sadece ülkesi Çin'de tanınan Zhang Ziyi'nin adını artık dünyanın dört bir yanındaki sinemaseverler biliyor.

Rob Marshall'ın Arthur Golden'ın romanından uyarladığı Bir Geyşanın Anıları'nda üstlendiği rol ile başarısını perçinleyen Zhang Ziyi, artık Hollywood yapımcılarının da gözde oyuncularındani. Üstelik, bu yılın en iyi kadın oyuncu  Oscar'ının adaylarından biri olmasına da kesin gözüyle bakılıyor.

En sevimli Geisha

1979 yılında Çin'de Pekin kentinde doğan Zhang Ziyi, hem dans hem de oyunculuk eğitimi gördü. 11 yaşında Pekin Dans Akademisi'ne giren genç yıldız 15 yaşına geldiğinde de Çin'in prestjili sanat okullarından Merkez Drama Akademisi'ne kabul edildi.

ÇİN'İN HOLLYWOOD'A ARMAĞANI

Henüz 19 yaşındaykten de Zhang Yimou'nun The Road Home adlı filmiyle sinemaya ilk adımı attı.

Daha sonra Ang Lee'nin Crouching Tiger Hidden Dragon adlı fiminde rol aldı. Bu filmdeki performansı ona İngiltere'nin en saygın sinema ödülü olan BAFTA'da yardımcı kadın oyuncu adaylığını getirdi.

Genç yaşına rağmen Zhang Ziyi'nin portföyünde Wong Kar Wai'nin 2046, Brett Ratner'ın Rush Hour adlı filmleri de bulunuyor. Bu filmde genç yıldıza Jackie Chan eşlik etmişti.

Time Dergisi'nin, Çin'in Hollywood'a armağanı" olarak tanımladığı Zhang Ziyi,  şu sıralar bir Hamlet uyarlaması olan The Night Banquet adlı film için çalışıyor.

Zhang Yimou, Ang Lee, Rob Marshall gibi usta yönetmenlerle çalışan Zhang Ziyi, kendini bu açıdan şanslı hissediyor. "Zaten herkes de bana bunu söylüyor" diyor genç yıldız ve ekliyor: "Ama sanırım bu usta yönetmenler de benimle birlikte çalışmaktan mutlu. Benimle çalışmak istiyorlar, çünkü sanırım bende onların istediği bir şeyler var."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle