Gündem Haberleri

  En saygın şirket ve CEO sıralaması dördüncü yılda da değişmedi

  Hürriyet Haber
  22.12.2001 - 15:13 | Son Güncelleme:

  PwC ve Financial Times Gazetesi tarafından her yıl yapılan 'En Saygın Şirketler Araştırması' sonuçlandı. Toplam yedi bin 124 kişinin katıldığı araştırmaya göre General Electric (GE) dünyanın en saygın şirketi. Bu yıl koltuğunu devreden GE'nin 20 yıllık başkanı Jack Welch dünyanın en saygın CEO'su seçildi.

  Profesyonel hizmet şirketi PricewaterhouseCoopers (PwC) ve Financial Times (FT) işbirliği ile hazırlanan 'Dünyanın En Saygın Şirketleri Araştırması' sonuçlandı.

  Araştırmaya göre dünyanın en saygın şirketi ünvanı dört yıldır olduğu gibi yine General Electric'in. Şirketin efsanevi Başkanı Jack Welch tıpkı GE gibi dört yıldır zirvedeki yerini koruyor. Welch en saygın CEO'lar kategorisinde ilk sırada...

  Bu yıl dördüncüsü yapılan araştırma toplam yedi bin 124 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Araştırmanın katılımcı kitlesi dört ana başlık altında toplanıyor. Buna göre katılımcıların 914'ü dünya genelinde 65 ülkede hizmet veren şirketlerin CEO'larından (şirket başkanı) oluşuyor. Araştırmaya katılanların altı bini hissedar, 100'ü fon yöneticisi, 110'u ise medya danışmanı.

  Birçok internet şirketinin batması ve bilişim firmalarının ardı ardına zarar etmesi nedeniyle 2001 teknoloji sektörü için kötü geçen bir yıl olarak nitelendiriliyor. Ancak bu durum en saygın şirketler sıralamasını etkilemiş görünmüyor. Microsoft, IBM, Intel ve Hewlett Packard (HP) gibi teknoloji şirketleri ilk 15 sıralamasında yer alıyorlar. Örneğin geçtiğimiz yıl 35'inci sırada yer alan HP bu yıl 15'inci sıraya yükselmiş durumda.

  Ancak tüm teknoloji şirketleri ilk 15 listesinde yer alanlar kadar şanslı değil. Örneğin geçtiğimiz yıl yedinci sırada yer alan Cisco bu yıl yaşadığı zor günlerin ardından 27'inci sıraya geriledi.

  Listenin diğer yükselen firmaları Wal-Mart, Citigroup ve Ford. Geçtiğimiz yıl sıralamada 20'inci sırada yer alan Wal-Mart, bu yıl sekizinci sıraya yükseldi. Bu yılki sıralamada Citigroup 12 sıra yükselerek 10'uncu sıraya, Ford ise tam 30 sıra yükselerek 13'üncü sıraya geldi.

  Araştırma sonucu oluşan listelerin bir diğer dikkat çeken noktası en saygın şirketlerin en saygın CEO'lar sıralamasıyla paralel olması. En iyi CEO'lar sıralamasında yer yöneticilerin neredeyse tümü en saygın şirketler listesinin ilk 15 sırasında yer alan firmalarda çalışıyorlar.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı