Gündem Haberleri

  En kalleşi İtalya

  Hürriyet Haber
  01.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bebek katili Apo, yeniden dünya manşetlerine çıktı

  Apo'yu kahraman ilan eden İtalyan basını, Türkiye'yi barbarlıkla suçladı. İtalya Cumhurbaşkanı Ciampi, ‘‘Merak etmeyin, astırmayız’’ derken, Komünist ve Yeşiller Türkiye'ye ambargo uygulanmasını istedi.

  TERÖRİST başı Abdullah Öcalan'a kol kanat gererek aylarca Roma'da ağırlayan İtalya, idam kararıyla yasa büründü. Güney İtalya'da kaçak Kürt mültecilerin kaldığı bir kampı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Carlo Azegilio Ciampi, Apo'nun asılmaması için çaba göstereceklerini söyledi. Ciampi, ‘‘Merak etmeyin Öcalan'ı astırmayız. İdam edilmesini engellemeye çalışacağız’’ diyerek Kürt mültecilere moral verdi. Ciampi'nin önceki gün, Cumhurbaşkanı Demirel'den Apo’yu asmayın' ricasında bulunduğu da öğrenildi.

  İtalyan siyasetçiler, Türkiye'yi uluslararası platformlarda izole etmek ve yalnız bırakmak için girişimlere başladı.

  D'ALEMA: KABUL EDİLEMEZ

  Bu arada, Brezilya'da bulunan D'Alema, Türkiye'ye ateş püskürdü. D'Alema, idam kararıyla Türkiye'nin Avrupa'dan uzaklaştığını, mahkemenin ve verdiği kararın kabul edilemez olduğunu, infazın gerçekleşeceğini zannetmediğini söyledi.

  AMBARGO TEHDİDİ

  Komünist ve Yeşiller, Türkiye'nin Avrupa Konseyi'nden ihraç edilmesini, ekonomik ambargo başlatılmasını önererek Öcalan'a gıyabında siyasi sığınma hakkı verilmesini istedi.

  DINO'DAN AÇLIK GREVİ

  Bu arada, PKK yandaşı Dino Frisullo önderliğindeki bazı parlamanterler ve PKK taraftarları, Roma 4. İstinaf Mahkemesi'nde görülen Apo'ya siyasi sığınma hakkı davasının karara bağlanacağı 7 Temmuz'a kadar açlık grevi yapacaklarını açıkladılar.

  ABD'Yİ BİLE SUÇLADILAR

  Demokratik Sol Parti'den bazı parlamanterler ise ABD'yi suçlayarak Washington'un Öcalan davası için yaptığı ‘adil mahkeme’ nitelemesini kışkırtıcı buldular ve ABD'nin bu nitelemeyi bölgedeki çıkarları için yaptığını öne sürdüler.

  MEDYA DA ÇOK DERTLİ

  PKK yanlısı bir tutum sergileyen İtalyan radyo, televizyon ve gazeteleri hep bir ağızdan idam kararına olumsuz tepki gösterdi, tehditler savurdu.

  RAİ 1 RADYOSU Batı, Türkiye'ye karşı atağa geçti. Türkiye yalnız kaldı.

  CANALE 5 Dünya Apo'nın asılmasını istemiyor. Türkiye zor durumda, sadece şehit aileleri seviniyor.

  LA REPUBBLİCA Barbarca bir kural olan kısas yasasını uygulayan Türkiye bir tiran gibi hareket ederek bütün uluslararası kuralları çiğnedi.

  CORRİERE DELLA SERA Tanık bile dinlenmeden yapılan bir mahkeme, Apo değil fikir ölüme mahkum edildi.

  LA STAMPA İtalya idama karşı sesini yükseltiyor, Avrupa frenliyor.

  İL MESSAGERO Apo değil, 12 milyonluk bir toplum cezalandırıldı. İtalya'nın da suçu var.

  İL GİORNALE Avrupa, Türkiye'ye inanılmaz baskı yapmaya hazırlanıyor. Türkiye yalnızlığa itilebilir.

  RAİ 3 Şehit aileleri ölüm dansı yaptı. Sanki Öcalan ipe gitmiyor da Galatasaray şampiyon oldu. Mudanyadaki gövde gösterisi İmralı'daki yalnız adamı umutsuzluğa boğdu.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı