Gündem Haberleri

  En iyi uçan fotoğraflar

  Hürriyet Haber
  10.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  SİVİL VE ASKERİ UÇUŞ DOSTLUĞU

  Akrobasi şampiyonlarının uçağı Extra ters dönmüş, F-14 savaş uçağı ile kolda uçuyor. Yerden oldukça yüksekte iki pilotun müthiş selamlaşması fotoğrafçı Brian Oliver'in kamerasında ölümsüzleşti. Yayınlanmaya değer bulunan fotoğraf genel dalda ödül aldı.

  EN İYİNİN EN İYİSİ

  Yarışmada en iyinin en iyisi (best of the best) diye sınıflandırılan birincilik ödülünü İsrailli Amir Modan aldı. Modan'ın fotoğrafında İsrail Hava Kuvvetleri'ne bağlı AH-64 Apache helikopteri, çöl üzerinde bir yaz akşamı ay siluetinin önünde uçuyor. Amir Modan İsrail Hava Kuvvetleri Dergisi'nin baş fotoğrafçısı. Yayınlanmış bir çok fotoğrafı var. Modan ayrıca Kudüs'teki Bezalel Sanat Akademisi'nde fotoğraf üzerine eğitim görüyor.

  HERKES YOLUNA

  Soldaki fotoğraf Los Angeles Uluslararası Havalimanı’nda çekildi. Continental Micronesia Havayolları’nın DC-10 tipi uçağı pistten kalkarken All Nippon Havayolları’nın Boeing 747-400 uçağı ise inişini tamamlamış terminale gidiyor. Tony Owen'in çektiği fotoğraf, sivil havacılık dalında yılın fotoğrafları arasında yer aldı. Aslında bir uçak teknisyeni olan Owen, boş zamanlarında sürekli fotoğraf çekiyor. Daha önceki yıllarda da ödül kazandı.

  ZOR İŞ

  Hava fotoğrafçılığı bir uzmanlık işi. İşte onlardan biri Robert W. Ferguson, Boeing'in Mesa Arizona Tesisleri'nde Fotoğraf Bölüm Müdürü. Boeing için kataloglar hazırlayan Ferguson, 4 yıldır bu şirkette çalışıyor. Nikon tarafından 1997'de yılın fotoğrafçısı seçilen Ferguson'un eserleri sık sık havacılık dergilerine kapak oluyor.

  SİVİL HAVACILIK DALI

  Başlangıç eğitim uçağı CH-701, köpekbalığı ağzı ile havada geziniyor. Üzerindeki desen, fotoğrafın ödül kazanmasına yardımcı olmuş. (Solda) Sivil dalda ödül alan bu fotoğrafta ise bir MD600N helikopteri çöl semalarında uçuyor. Gün batımında objektife yakalanıyor. Güneşin gücünü kaybetmeye başlayan ışıkları ve çölden yansıma hepsi usta fotoğrafçının objektifinden süzülüp birleşmiş.

  Yarışma sonuçları KOKPİT’te

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı