Gündem Haberleri

  En iyi hacimli kadınları o çiziyor

  Deniz ÖNER/doner@hurriyet.com.tr
  05.05.2010 - 10:15 | Son Güncelleme:

  “Bir ressamın resim yapmasının tek nedeni kendi dünyasını yaratmaktır. Gerçeklik zaten orada duruyor – onun resmini yapmanın bir gereği yok. Buna paralel bir şeyin, zihinsel bir gerçekliğin resmini yapmanız gerekir. Şiir, müzik ve edebiyat gibi, sanatçının kafasında var olan ve insanların tadına varabileceği bir şey.”

  Fernando Botero

  Bu sözler Kolombiya’nın yaşarken efsane haline gelmiş ismi, ressam Fernando Botero’ya ait. ‘Şişman insan’ figürleriyle bilinen usta ressamın 64 yapıttan oluşan kapsamlı sergisi Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’nde sergileniyor.

   

  İŞTE BOTERO'NUN İSTANBUL'DAKİ SERGİLENEN ESERLERİ 

   

  Serginin açılışına eşi ve kızı ile gelen ünlü ressam Fernando Botero, tüm sıcakkanlılığı ve mütevaziliğiyle serginin açılışını basın muhabirleriyle gerçekleştirdi. Hala dinç ve formda görünen 78 yaşındaki Botero bu durumunun akisne resimlerinde şişman, iri yani hacime çok önem veriyor. Resimlerde in insan ve hayvan figürleri oldukça hacimli. Usta resim toplantıda bu konuyla ilgili olarak şunları belirtti; “Çizimlerinde daha çok figür çiziyorum gibi görünse de ben aslında hacim yaratıyorum. Hacim, artık şimdilerde tamamen göz ardı ediliyor. Sanatçıların çoğu düz çizgiler kullanıyor. Benim içinse bir resimde hacim çok önemli. Özellikle hacmi kadınlarda çok iyi işleyebiliyorum.”/images/100/0x0/5641e12df018fb2f2cd3c94d

   

  PICASSO GİBİ STİLİMİ DEĞİŞTİRMEM

   

  Botero’nun resimlerindeki stilinin farklı olduğu aşikâr. Belirli bir yaştan sonra hayata bakışın değişmesi ve değişiklik isteğinin doğrultusunda asla stilini değiştirmeyeceğini belirten Botero, “Her sanatçının bir saplantısı vardır. Sanatçı kendi kulvarında kendi tarzlıyla devam eder. Aslında Picasso gibi ustaların zaman içerisinde stilini değiştirdiğini görebiliyoruz. Ama ben kendi stilimi değiştirebileceğimi hiç zannetmiyorum.” şeklinde konuştu.

   

  21’inci yüzyılın en çok merak uyandıran sanatçılarından Botero’nun, Pera’daki sergisinde son 10 -15 yılları arasında yaptığı resimleri yer alıyor. Sergi 18 Temmuz 2010 tarihleri arasında açık kalacak.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı