GeriGündem En görkemli stat konseri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

En görkemli stat konseri

Efsanevi topluluk The Rolling Stones'un önceki gece gerçekleştirdiği konser, bugüne kadar istanbul'da yapılan en görkemli stat konseri oldu. 36 yıldır müzik dünyasında varlığını sürdüren The Rolling Stones, İstanbul'da, rock müziğin teknoloji ve şovla buluştuğunda, ortaya nasıl muhteşem bir sanat etkinliği çıkarabileceğini de gösterdi.

Mükemmel bir ışık ve ses düzeni... Bu düzenin içinde asla ezilmeyen, deneyimli ve müziği bilen grup üyeleri... Muhteşem bir performans ve enerji akışı... Bir başka deyişle nefes kesici bir gösteri... İstanbul, tarihe geçen bir müzik gecesi yaşadı...

Her birinin kendi kişisel şovuyla izleyiciyi etkilediği konserde Stones'lar, birer profesyonel olduklarını da kanıtladılar. Gerek sahne düzeni, gerekse konser kuruluşu açısından görsel bir şölen olan The Rolling Stones konseri, besbelli ki mükemmelliyetçi bir ekip tarafından hazırlanmıştı.

Böyle bir ortama, yani muhteşem bir ışık ve lazer sisteminin olduğu, kurgulanmış bir şova, son derece sıcak ve doğal biçimde ‘‘insan elektriği’’ yayabilen Mick Jagger'ın varlığını da katın. İstanbullu müzikseverleri Türkçe karşılayan ve kendisini Ali Sami Yen Stadı'nda ev sahibi olarak gören Mick Jagger, her fırsatta izleyicilerle sözle ya da beden diliyle diyalog kurmaya çalıştı. Jagger, kendisine özgü dansları ve bitmek tükenmek bilmeyen enerjisiyle yaşıtlarını kıskandıracak bir performanstaydı.

Sahnedeki tüm hareketliliğine rağmen ses performansından bir şey yitirmeyen Mick Jagger gecenin starıydı. Ancak karizmatik kişiliğiyle her dem Jagger'ın önüne geçebilen Keith Richards da Jagger'ın şovu altında ezilmedi.

İki ana bölümden oluşan konserin ikinci bölümünde, izleyicilerle daha da yakınlaşmak isteyen topluluk, bu kez ekip olarak sahanın ortasındaki küçük sahne adasına göç etti. İzleyicilerin şaşkın bakışları altında, sahnenin ortasından adeta bir uzay gemisi gibi yavaş yavaş saha ortasına uzanan metalden ince bir köprü belirdi ve sahanın ortasındaki adacığa bağlandı. Büyük bir tezahürat ve şov içinde her bir Stones elemanının bu adaya yerleşmesi konserin en heyecan verici anıydı.

Saha içindeki izleyicilerle bütünleşen topluluk elemanları, dört parçalık bölümden sonra tekrar ana sahneye döndü. Sahnenin her iki yanına yerleştirilmiş hareketli kulelerin tam ortasındaki dünyayı simgeleyen dairenin dev bir ekrana dönüşmesi ise, özellikle sahneye uzak olan izleyiciler için güzel bir sürpriz oldu.

Konserlerini ünlü hit parçaları ‘‘Satisfaction’’la açan topluluk, istanbullu müzikseverlerden özellikle eski parçalarında ilgi gördü. Ancak The Rolling Stones, daha çok son albümü ‘‘Bridges To Babylon’’dan örnekler sundu.

Mick Jagger'ın da dediği gibi, ‘‘yediden yetmişe bu konsere gelen herkes, sahadan pişmanlık duymadan çıktı...’’

Mick Jagger'dan erotik şov

The Rolling Stones üyelerinden Mick Jagger, sahnede vokalisti Liza'yla yaptığı erotik şovla dikkat çekti. Şov boyunca sahnede dolaşan Liza, bir ara merdivenlere oturdu. Vokalisti Liza'nın yanına gelen Jagger, önce vokalistinin ayağını kaldırıp ayakkabısını çıkardı, daha sonra da bacağını okşadı. Jagger'ın vokalistinin ayak parmaklarını öptüğü an, konserin tansiyonu hayli yükseldi. Konserin ortalarına doğru ise sahnenin ortasında iki kırmızı ışık belirdi. Işık sahneden bir metre yükseltilerek, seyircilerin üstünden orta sahadaki platforma doğru uzadı. Sahneyle orta saha arasında bir köprü kuruldu. Grup üyeleri sahneden orta sahadaki platforma gitti. Burada birkaç şarkı söyleyen Mick Jagger, Ronnie Wood, Keith Richards ve Charlie Watts, daha sonra seyircilerin arasından asıl sahneye döndüler. Konserin finali havaifişek gösterileri ve sahneden alev püskürtülmasiyle gerçekleştirildi. Seyircilerin ayakta alkışladığı konser ve gösteri, konfeti yağmuruyla son buldu.Yorumları Göster
Yorumları Gizle