Gündem Haberleri

  En fazla alkolü, TIR ve kamyon şoförleri alıyor

  Hürriyet Haber
  26.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Figen Kalyoncu'nun Emniyet Genel Müdürlüğü'nün de katkılarıyla 30 ilde toplam 5520 sürücü üzerinde yaptığı araştırmaya göre en fazla alkolü TIR ve kamyon sürücüleri alıyor.

  Dr. Figen Kalyoncu'nun yaptığı araştırma sonucunda sürücülerin yüzde 20'sinin sürekli alkollü araç kullandığı, yüzde 43'ünün de arasıra alkol aldığı belirlendi.

  DİPLOMALI CANAVARLAR Arştırmaya göre diplomasız sürücülerin yüzde 52'si, ilkokul mezunlarının yüzde 43.3'ü, ortaokul mezunlarının 43.2'si, lise mezunlarının yüzde 40.8'i ve üniversite mezunlarının da yüzde 40.1'i alkollü araç kullanıyor.

  EN ÇOK BİRA İÇİLİYOR En çok kullanılan içki türleri arasında yüzde 38 ile bira ilk sırada yer alırken, bunu yüzde 27 ile rakı, yüzde 17 ile şarap, yüzde 7 ile viski ve yüzde 11 ile de diğer içki türleri izliyor.

  BİZİ ETKİLEMEZ AĞBİ Bira kullanan sürücülerin yüzde 80'i bir şişenin kendilerini etkilemediğini ileri süryor. 2-4 şişenin kendisini etkilemediğini belirtenlerin oranı yüzde 16; 4 şişeden yukarı diyenlerin oranı ise yüzde 4... Rakı kullanan sürücülerde ise, bir dublenin kendilerini etkilemeyeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 22, iki duble diyenlerin oranı da yüzde 46.

  ALKOL SIRALAMASI Araç cinslerine göre, araştırmaya katılan TIR sürücülerinin yüzde 33.5'inin alkollü araç kullandığı belirlendi. Bu grubu yüzde 31.5'le kamyon, yüzde 23.5'le otobüs, yüzde 16.8'le otomobil, yüzde 15.3'le de minibüs şoförleri izledi.

  CEZALAR ÖNEMSENMİYOR Araştırmada sürücülere ‘‘trafik cezalarının yükseltilmesinin kazaları önleyip önlemediği’’ de soruldu. Bu soruya sürücülerin yüzde 63'ü ‘‘hayır’’ derken, yüzde 37'si ise cezaların kazaları önleyeceği görüşünü belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı